Ženský fotbal – opomíjené odvětví fotbalu. Jak se nebát a začít hrát i jako dívka?

žena sedící s fotbalovým míčem

Ženský fotbal je bohužel již po delší dobu trochu předmětem vtipu, který se prohazuje především mezi mužskými fotbalisty. Že ženský fotbal není „ten pravý fotbal“, že dívky neumějí hrát a vypadají přitom „roztomile“. Nikdo přesto neurčuje jaké pohlaví má sport mít, a kdo by jej měl, a neměl hrát. Možná se zatím žádná dívka či žena nedostala na vrchol se statusem podobnému Messimu či Neymarovi, ale  je třeba se nevzdávat. Pokud jste tedy dívka/žena, která si vždy chtěla obout kopačky a proběhnout se trávou za míčem, neváhejte! Tento článek vám ukáže, proč byste se toho neměli bát, a proč je důležité si stát za svým, především v prostředí sportu. 

Jaká je historie ženského fotbalu?

První zmínka o tomto odvětví, se objevila okolo 12. století ve Francii. Nejblíže se však ženský fotbal přizpůsobil klasické formuli kopané okolo 18. století ve Skotsku. Toto vše se však změnilo, a zdánlivě progresivní kroky, které ženský fotbal udělal, byly pokořeny a seslány na kolena poté, co v roce 1921 Anglická fotbalová asociace zcela zakázala ženám hrát či jen trénovat na stadionech. 

Tím se ženy přemístily do parků a na ragbyové stadiony. Pozoruhodně se sport neztratil z tváře světa a roku 1969 byla založena ženská fotbalová asociace – Woman’s  FA. Roku 1971 se poté konečně odehrál se první Women’s FA Cup. 

Jaký je ženský fotbal v České republice?

Momentálně v naší domovině registrujeme okolo 9 800 hráček. Z toho je však pouze okolo 3 400 nad 18 a zbylých do 18 let. Všeobecně se však nárůst fotbalistek od roku 2014, dle studie portálu zeny.fotbal.cz, zvýšil o 30%.     

Zdroj informace: https://zeny.fotbal.cz/deset-duvodu-proc-maji-hrat-divky-fotbal/a2044

žena hraje fotbal

Ženský fotbal si však stojí poměrně bídně v poměru s ostatními sporty, které zaznamenávají o dost větší zájem. Především pak mezi ženským publikem. Právě proto také již zmíněný portál upozorňuje na potřebu toho, aby rodiče své dcery podporovali ve sportu více, aby trenéři reagovali rychle a ukázali jim krásy ženského fotbalu. 

Proč hrát ženský fotbal?

Důvodů, proč se hýbat najdeme spoustu. Fotbal je vysoce přínosný pohyb a existuje důvod, proč je tolik populární. Přeci jenom kombinuje výkonnost a disciplínu. Jaké jsou tedy jeho výhody:

  • Zlepšuje fyzičku a motoriku
  • Prohlubuje sociální vztahy a učí nás týmového ducha
  • Buduje charakter
  • Je trochu trnem v oku mužských fotbalistů
  • Cena

Jak zlepšuje ženský fotbal fyzičku a motoriku?

Kodaňští vědci zjistili, že pro ženy je fotbal přínosnější, než klasický běh, a to kvůli jeho dynamice. Jde téměř o jediný sport, kde může žena zapojit svého výbušného ducha a stát se více fit. 

 „Při hraní fotbalu mají ženy vyšší srdeční tep a musejí častěji sprintovat, dělat otáčky, kopat a zastavit se prudce, takže je to efektivní kombinací kardio cvičení a posilování,“ vysvětluje docent z Kodaňské univerzity, Peter Krustrup.

Zdroj citace: https://zeny.fotbal.cz/deset-duvodu-proc-maji-hrat-divky-fotbal/a2044
fotbalistka na tréninkovém trávníku

Jak prohlubuje ženský fotbal sociální vztahy a učí nás týmového ducha?

Mnoho žen má atletické úspěchy v individuálních sportech, ale sportovkyně, které hrály týmové sporty, vám řeknou, že není nic víc než být součástí týmu! Ta energie, panující podpora a soudržnost. Ženský fotbal dává sportovkyním šanci stát se součástí něčeho většího, než jsou ony samy a hrát po boku jiných skvělých atletek.

Podobný článek:  Co je to přímý kop ve fotbale?

Ženské fotbalistky budují celoživotní přátelství nejen se spoluhráčkami, ale často i se soupeřkami. Ženský fotbal je jedinečné sesterství, velká rodina žen, které se navzájem podporují. Spojení mezi hráčkami jsou poté pouta, která často trvají celý život.

Jak buduje ženský fotbal charakter?

Každý, kdo kdy sportoval, ať už jako individuum co s Airpody v uších provádí přítahy v pět ráno v posilovně, nebo dívka, která je od malička součástí týmu, vám řekne to samé. Sport šlechtí. Děti i dospělí, kteří se zařadí do kolektivu sportu zkoumají sami sebe. Čeho jsou schopni, co mají zlepšit, že se nemají bát a dělat, co je baví, že je sem tam nějaký faul nedokáže zlomit. 

Ale taková seberealizace může poukázat i na opačnou stranu věci, a to je právě vědomé faulování, nadávky aj. Hráčka, která se dopouští porušování pravidel zkoumá něco o sobě samém. Může se podívat pravdě do očí a přiznat si, že to, co dělá není správné. Může se zeptat sám sebe, proč vlastně koná tak, jak koná a zlepšit se. Pokud však tato osvěta nepřijde od hráčky samotné, pak od jejího týmu. 

ženský fotbalový tým po gólu

Jak je ženský fotbal trochu trnem v oku mužských fotbalistů?

Proč byste měli hrát ženský fotbal? Jednoduše řečeno… protože můžete!  

Fotbal byl ženám po desetiletí uzavřen, protože byl historicky považován za „mužskou hru“. I dnes přetrvává stereotyp spojování fotbalu výhradně s muži, přestože byl rozbit prakticky ve všech ostatních sportech, dokonce i ve fyzických sportech, jako je hokej, box a smíšená bojová umění. Proč stále nepřišla řada na fotbal je pozoruhodné. A i když možná žena jako fotbalistka nedostane dostatečné uznání od svého okolí, pro sebe a svůj tým, bude vždy úspěšná.  

Dnešní ženské fotbalistky jsou průkopnice a využívají příležitosti hrát fotbal, který byl před nimi mnoha ženám odepřen.  Ukazují světu, že všechno je možné a že ženy mohou dělat naprosto cokoliv, co si usmyslí. Ženské fotbalistky slouží jako vzory ve své komunitě a jsou příkladem pro mladé dívky, ke kterým mohou vzhlížet, když si jdou za svými sny.

Jak je to s cenou u ženského fotbalu? 

Pokud porovnáte velkou řadu sportů, pak ženský fotbal bude určitě na té levnější straně věcí. Stačí především kvalitní obuv, míč a pár doplňků navíc. Jakmile platíte členské příspěvky, ani jejich cena není nijak vysoká. 

Podobný článek:  Jaké existují druhy kopaček a jak si vybrat správně?
trénink fotbalistek

Jak vybrat správné vybavení na ženský fotbal?

Míč na fotbal, svatý grál fotbalisty, má povolený obvod okolo 68-70 cm, s průměrem 21,65 a 22,29 cm. Koupit jej můžete v každém obchodu se sportovním vybavením. Cena cca 300 Kč. 

Chrániče jsou povinnou výbavou fotbalového setu. Rozdělujeme je na chrániče s: 

  • ochranou kotníku – chránič holeně a fixačního pruhu na kotník. V horní části pevného krunýře bývá stahovací pásek se suchým zipem. 
  • chrániče bez ochrany kotníku – anatomicky tvarované chrániče holení se stahovacími pásky v horní i dolní části. Zde jsou velikosti chráničů, jejichž výběr se posuzuje dle výšky hráče. 

Cena cca 700 Kč. 

Chrániče vybíráme dle výšky hráče: 

VelikostXSSMLXL
Výška hráče140–150 cm150–160 cm160–170 cm170–180 cm180 cm a více

Štulpny, takové delší ponožky, poté překrývají chrániče. Vybírají se obdobně jako boty – tedy podle velikosti nohy. Cena štulpen je okolo 300 Kč. Jejich materiálem je nejčastěji polyester či nylon. Vyrábějí se v následujících provedení: 

  • Klasické (podkolenní) štulpny – Štulpny s ponožkou, které sahají těsně pod koleno fotbalisty. Jedná se o nejběžnější typ.
  • Nadkolenní štulpny – Modely, jež délkou dosahují až ke stehnům. Využití najdou zejména během chladných dnů. Ne každému jsou pohodlné a pocitově mohou omezovat v pohybu.
  • Štulpny bez ponožky – Známé také jako štulpny se třmenem. Ideální varianta, když chcete nosit klasické ponožky. Štulpny disponují páskem, kterým je přichytíte ke spodní části chodidla.
žena dala gól ve fotbale

Co se dresů týče, pak ty jsou hráčkám a hráčům přiděleny během tréninku. U ženského fotbalu jsou dresy stejné jako u mužského. Dříve se objevily výroky, že by ženy měly nosit přiléhavější dresy, aby tak upoutaly zraky diváků. O tom, jak si takový projev vedl mezi hráčkami, asi mluvit ani nemusíme. Dres má především umožnit volnost pohybu a chránit před nevyzpytatelným středoevropským počasím. 

Doporučují se i fotbalové tašky a batohy, které pojmou všechno vybavení, především pak míč. Použít se dá kdejaká sportovní taška (nemusí být výhradně na fotbal). Velikost přizpůsobte svým potřebám – objem je ideálně okolo 30-50 litrů. Ale pokud potřebujete, možná sáhnete po objemu 60 litrovém. Cena cca 900 Kč. 

Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským fotbalem?

Z pohledu sociologického i fyzického najdeme rozdílů poměrně dost. 

Například většina žen, jak uvádějí data, nemají ani jako profesionálky, výdělek dost velký na to, aby se fotbalem uživily. Musí proto skloubit práci a fotbal. 

Mezi asi největší rozdíl patří anatomicko-fyziologické odlišnosti. U mužů se díky jejich pohlavních hormonům zvyšuje množství svalové hmoty, čímž dochází k většímu nárůstu hmoty. Oproti tomu, ženám tento proces trvá znatelně déle. 

Další rozdíly se představíme v tabulce:

PohlavíSociologické rozdíly Fyzické rozdíly
Ženy – Nižší sebedůvěra
– Kladen vyšší důraz na vzájemné vztahy
– Ženy jsou lehčí a menší
– Ženy mají nižší vytrvalost a rychlostní a silové schopnosti
– Menstruační cyklus, ovulace apod. může ovlivnit výkonnost žen
– Ženské tělo je náchylnější k poranění kolen a předního zkříženého vazu
– Ženy mají vyšší procento tuku
Muži– Vyšší sebedůvěra
– Kladen nižší důraz na vzájemné vztahy
– Muži jsou těžší a vyšší
– Muži mají vyšší vytrvalost a rychlostní a silové schopnosti
– Muži nejsou cykličtí 
– Muži mají nižší procento tuku

Závěr redakce

Cesta k dokonalosti v kterémkoliv oboru není jednoduchá. Pokud tedy kopáte s radostí, nepřestávejte kvůli nemístným narážkám, nenechte se odradit nedostatečnou popularitou. Obujte se do toho (doslova) a vyražte na hřiště!