Chodíte rádi pravidelně na hory nebo jinde do přírody? Tu a tam vás může zaskočit nepřízeň počasí a vy můžete pořádně promoknout. Abyste nebyli mokří, jak se říká až „na kost“, noste vhodné nepromokavé oblečení. U nepromokavého oblečení se k tomuto účelu využívá membrána. Máte doma membránové oblečení, ale nevíte, jak se o něho správně starat, aby vám vydrželo, co nejdéle? Specialisté z prosportovani.cz vám v tomto článku vše detailně vysvětlí.
Co se dozvíte v článku:
Co je to membrána, membránové oblečení?
Membránové oblečení je ideální, pokud se chystáte například na hory, kde se může počasí z minuty na minutu změnit. Jedná se o nepromokavé oblečení, které k této funkci využívá membrány. Membrána zajišťuje ochranu před tím, aby se kapky vody v kapalném stavu dostaly pod oblečení. Membránové oblečení je ale i prodyšné a pára, která se z člověka uvolňuje, může směrem ven projít. Vrstva membrány se laminuje pod svrchní část oblečení.
„Membrána je nejdražší, ale má zpravidla delší životnost. Kromě vysoké odolnosti vůči vodě má i dobrou prodyšnost. Zátěr je hydrofobní úprava materiálu, která má vysokou odolnost vůči vodě, ale horší prodyšnost a nemá tak dlouhou životnost. Durable Water Repellent, zkracováno jako DWR, je voduodpudivá aplikace na svrchním materiálu, který je tak odolnější proti vodě, avšak při zachování skvělé prodyšnosti. Voděodolnost je ze všech variant nejnižší a stejné je to i s životností,“ říká Vít Hruška, specialista na outdoorové oblečení.
Zdroj citace: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/posedlost-funkcnim-oblecenim-vime-ale-jak-se-o-nej-starat.A190909_131237_ln-zajimavosti_ape
Co je to vodní sloupec a jak ovlivňuje membránové oblečení?
Membránové oblečení se rozděluje na stupně nepromokavosti podle toho, jaký dokáže udržet vodní sloupec. Vodní sloupec je hodnota měřená v milimetrech. Čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím vyššímu tlaku vody dokáže oblečení odolat.
Hodnoty vodních sloupců nepromokavého oblečení v reálných podmínkách
Hodnota vodního sloupce | Popis odolnosti oblečení v dešti |
2000 mm | Hodnota, od které se bere oblečení podle evropské normy za nepromokavé, v reálných podmínkách, ale potřebujete vyšší hodnotu vodního sloupce. |
5000 mm | Udrží vodu v lehkém dešti, nevydrží silný a dlouho trvající déšť. Lze přirovnat k sezení na mokré lavičce. |
10000 mm – 15000 mm | Vydrží silnější i dlouho trvající déšť, čím vyšší je na oblečení vyvíjen tlak (například popruhy batohu), tím může vydržet méně a protéct. Lze přirovnat ke klečení ve sněhu |
20000 mm a více | Vydrží celodenní pohyb v dešti, a to i při tlaku popruhů batohu. Hodnota 30000 mm lze přirovnat k pádu do mokrého sněhu. |
Na membránové oblečení působí vnější vlivy, pozor dávejte na lidský pot
Není pravda, že by se nemělo nepromokavé oblečení vůbec prát. Praní je z hlediska hygieny žádoucí, jelikož na i na membránové oblečení působí řada vnějších vlivů. Na oblečení nepůsobí jen vítr, chlad, vlhkost a špína, ale také například lidský pot. V lidském potu je řada agresivních solí a tuků, které se postupně usazují na oblečení. Tímto usazováním může dojít k ucpání pórů membrány, čímž ztrácí oblečení svou prodyšnost. Dlouhodobé působení lidského potu může laminaci jednotlivých vrstev.
Jak se o membránové oblečení správně starat?
Membránové oblečení můžete s klidným svědomím dát do pračky. K praní, ale musíte využít speciální prací prostředek na membránové oblečení. Klasický prací prášek by mohl na membráně zanechat svoje zbytky a póry by se ucpaly. Práškové prací prášky působí na membránu jako smirkový papír, umíte si tedy představit, co by se s povrchem vašeho oblečení stalo.
U praní membránového oblečení se nesmí používat změkčovače vody a aviváže. Tyto prostředky by narušily pevnost vláken. Membránové oblečení se pere v automatické pračce na 40 °C při velmi šetrném programu. Aby vám membránové oblečení vydrželo dlouho v perfektním stavu, sledujte pokyny výrobce. Informace najdete například na štítku připevněném na oblečení. Nemůžete visačku s informacemi najít? Pokud vyperete oblečení na 30 °C, nebudete zapínat ždímání a nebudete používat aviváže a změkčovače vody, neuděláte chybu.
Membránové oblečení vám bude plnit svou funkci, pokud jednou za čas, obnovíte impregnaci. K impregnaci se využívá buď sprej, nebo máchací přípravek do pračky. Membránové oblečení můžete i žehlit! Oblečení nijak neublížíte, naopak při zahřátí oblečení na nízkou teplotu, do 30 °C, se zvýší účinek impregnace. Kdy impregnovat? Ve chvíli, kdy vidíte na oblečení tmavé fleky značící průchod vody pod nepromokavou vrstvu.
Závěr a doporučení membránového oblečení
Membránové oblečení je vhodné pro všechny, kteří se rádi pohybují po horách nebo po přírodě. Díky membránovému systému budete i v těch největších deštích v pohodě. Při kupování membránového oblečení si hlídejte hodnotu vodního sloupce. Pokud koupíte značkové oblečení od známých značek, budete mít větší jistotu kvality. Membránové oblečení vám vydrží dlouho, nebojte se tedy si připlatit.