Stolní tenis pro začátečníky

ping pong

Stolní tenis je hrou, ve které vyniká jen málokdo. Jistě si můžete s kamarády zakopat nebo zahrát volejbal, ale správně se trefit do míčku, rozumět pravidlům na profesionální úrovni, a být ostražitý, je už něco jiného. Každý jsme stolní tenis hráli, ať už při kterékoliv příležitosti. A mnoho z nás by ani neřeklo, jak je vlastně zábavný, a že se dá hrát stejně jako fotbal nebo volejbal po škole s kamarády. Je to sport vysoce zajímavý, dokonce s olympijským statusem. Jak tedy začít? Jaké jsou postupy a pravidla? Co si pořídit? To vše se dovíte v tomto článku!

Proč bych měl/a hrát stolní tenis?

Stolní tenis je hrou, která se dá hrát na několika úrovních. Jedná se o bezkontaktní sport, u kterého nedochází ke zranění, a hrát se dá v každém věku. Jenomže hlavně je to sport dynamický. Nepředstavujte si ho jako hru, kde proti sobě stojí dva znudění hráči a ledabyle odbíjejí míček sem a tam. 

U stolního tenisu je důležitá fyzička. Pohyb a reakce, dokonce i vyspělost reflexů; tedy schopnost reagovat na letící míč, změnu kurzu aj. Takže se nejen zapotíte, ale osvojíte si pro život důležité vlastnosti. 

A co dál?

  • Je to nenákladný sport; stačí si pořídit speciální stůl, pálky a je to. 
  • Je to společenská zábava
  • Zvyšuje schopnosti hráče předvídat události a reagovat. 
stolní tenis raketa a míček

Jak vznikl stolní tenis? 

Stolní tenis pochází z 19. století, kdy se jako sport začal popularizovat po převezení z Číny do Velké Británie. Hra dostala sportovní status tehdy, jakmile začala být zajímavá jak pro sázkaře, tak pro hráče samotným. Hra se pak rozšířila do zbytku světa, už jako populární zábava. 

Mezinárodně se ale začal uznávat stolní tenis až s rokem 1926, kdy vznikla mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF; zkratka anglicky). A o co šlo federaci? Zpopularizovat sport tak, že jednou bude na vrchních příčkách oblíbenosti. To se povedlo, a roku 1988 se stal součástí olympijských her. 

Jaký je u stolního tenisu rozdíl mezi amatérem a profíkem? 

Ve světě stolního tenisu se pohybuje parta profesionálních trenérů, kteří mají vycvičené oko a zaměřují ho jen na opravdu talentované jedince s vyhlídkami do budoucna. Takoví hráči dostanou potřebnou péči již od trenéra, takže jim netřeba nic vysvětlovat. 

Podobný článek:  Tenis je hra gentlemanů, jak vzniklo tenisové bodování?

Děti a jedinci, kteří mají nižší ambice, si pak mohou pinkat se soupeři stejných úrovní. Rozdíl je tedy hlavně v ambicích, ale neznamená to, že amatér nemůže být při dostatku snahy na podobné úrovni co profík. 

zápas v ping pongu

Jaký je rozdíl mezi ping pongem a stolním tenisem?

Petra Korbel z TJ Ostrava vysvětluje rozdíl následovně: „U ping pongu se rozdíly mezi hráči smazávají. Falše, které se dají míčku udělit potahem na stolní tenis, potahem na ping pong už zahrát nejdou. I proto se může stát, že hráč, který sice u nás patří mezi špičku ve stolním tenisu, prohraje v ping pongu i se slabším soupeřem. I v ping pongu ale hraje velkou roli to, jak se člověk hýbe a dokáže číst hru,“ 

Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/vite-jaky-je-rozdil-mezi-ping-pongem-a-stolnim-tenisem-20151231.html

Pravdou je, že dříve oba sporty zahrnovaly jednu a tu samou skutečnost. Dnes je tomu však jinak, ačkoliv se názvy nijak neseparovali, a mnohdy slyšíme slovo „ping pong“, když má dotyčný na mysli stolní tenis. Takže stolní tenis je olympijská disciplína s dlouholetou tradicí a zastoupením, zatímco „pinčes“,  je stále relativně mladý sport. 

Hlavním rozdílem je tedy pálka, s kterou se hraje. 

S jakou pálkou se hraje stolní tenis?

Pálka má se části- rukojeť a hrací plochu. Musí mít tzv. softy, tedy měkké potahy, nebo „sendvič“. Obě strany pálky jsou pak barevné odlišeny; jedna strana červeně a druhá černá, ale dnes jsou barvy často i jiných odstínů. Pálka má pak rotační schopnosti, zatímco v ping pongu je hra spíše přímá.  

Vyrábí se ze dřeva, či z vrstvených materiálů, které ale stejně dle vyhlášky musejí obsahovat alespoň 85% dřeva. V posledních letech se často jedná o složení vrstev dřevěné dýhy a karbonu s kevlarem. Tvarem je ovál o průměru 20 cm. 

míček na stolní tenis

Jak vybrat pálku na stolní tenis?

Vždy přihlížejte k rychlosti, kontrole a pružnosti. Dřevo je pak často doplněno o speciální látky, které zvyšují citlivost při doteku míčku. Dále se zaměřte na rukojeť. Ta může mít tvar anatomický, rovný či tužkový. 

Typ potahů

Softové potahyHluboký podklad s dovnitŕ směřujícími vroubkySoftové potahy umožňují všechny možné údery stolního tenisu 
Sendvičové potahyGuma s ven směřujícími vroubky a s podkladovou houbouPotah nedovoluje míčku takovou rotaci. Jsou ideální na backhand 
Trávové potahyVen směřující vroubky, na konci zeslabenéIdeální pro příjem v rotaci. 
Antitopspinové potahyHladký a bez vroubků na povrchuPro obranu

Jaká je cena pálek na stolní tenis?

Nejlevnější kusy pro úplné začátečníky pořídíte do 1 000 Kč. Mají tenký potah, který nijak neumožňuje plné rotaci míčku. Kvalitnější pálky se pak cenově šplhají až nad 1 500 Kč. 

Podobný článek:  Squash

Jaké existuje příslušenství k pálkám na stolní tenis? 

Aby vám pálka nějakou chvíli vydržela, doporučujeme pořídit si k ní ochranný obal a čistící prostředky, abyste mohli pálku umýt.  

S jakým míčkem se hraje stolní tenis?

Klasicky mají míčky průměr cca 40 mm. Ten byl zavedený federací TTF. Míčky jsou duté a mají tenkou stěnu z plastické hmoty. Kvalitnější míčky mají vnitřní švy, méně kvalitní zase vnější. Musí mít jasné rovnoměrný tvar, aby byl schopen odskakovat od pálky a stolu. 

Jeho hmotnost je kolem 2,7 g. 

venkovní stůl na stolní tenis

Jak vybrat stůl na stolní tenis? 

Bez stolu by se stolní tenis hrál asi těžko. Je proto důležité dávat při výběru pozor. Hrací plocha má rozměry 273 cm na délka, 152 na šířku a 76 na výšku. 

Dělí se na tipy do indooru a outdooru. Horní deska stolu má kvádrovitý tvar s dostatečnou tloušťkou, aby byl zajištěn odskok míčku (cca 23 cm z výšky 30 cm). Materiálem jsou často dřevotříska.

Vnitřní stoly

Hodí se do tělocvičen a sálů či domů nebo sportovních klubů. Jsou dělané pro místností s nízkou vlhkostí a mají materiály, které by venku nebyly schopné odolat větru či slunci. Vyrobeny jsou z dřevotřísky. 

Venkovní stoly

Outdoor stoly mají širší využití. Dají se používat po celý rok. Nevadí jim vlhko ani slunce či déšť a mají proto vrstvu proti UV záření. Vyroben je z laminátů. U kvalitnějších druhů jsou stoly opatřeny hliníkovými pláty s antireflexní vrstvou. 

Co dodržovat při vlastnění stolu na stolní tenis? 

  • Dodržujte prostor- myslete na to, že se při hře budete rozmachovat a pohybovat. Prostor tak potřebuje nejen stůl, ale i vy. 
  • Umístěte ho na dobře osvětlené místo- hrát ve tmě není žádná zábava. Světlo by tak mělo být cca ve středu stolu a min. 3 metry nad ním. Nemělo by vám ale překážet a nebo vám svítit do očí. 
raketa na stole pro stolní tenis

Jaká je cena stolu na stolní tenis?

Cena je vždy závislá na kvalitě provedení a masivnosti. Levnější typy stojí cca do 3 000 Kč, a odtamtud cena jen stoupá dle kvality. 

Jak vybrat síťku na stolní tenis?

Síťka dělí plochu na půl. Má často předepsané rozměry. Její výška je standardně kolem 15,25 cm. Její barva černá či zelená. Oka mají danou hustotu. Ceny jsou cca 300 Kč. 

Jaká další příslušenství si pořídit na stolní tenis? 

Obal na raketuChrání před poškozením rakety200 Kč
Ochranná plachta na stůlZamezí se poškrábání stolu600 Kč
Ukazatel skórePočítá body500 Kč
TrenažérNahrazuje protihráče. Vyzkoušíte si všechny údery25 000 Kč

Závěr naší redakce

Stolní tenis má bohatou tradici a vysoké zastoupení. Je to sport vážně pro každého, protože se dá snadno hrát v různých výkonnostních kategoriích. Je rychlý, elastický a zkouší vaše reflexy. Neváhejte si ho vyzkoušet! Uvidíte, že to bude zábava.