Věděli jste o tom, že stolní hokej existuje už téměř sto let? Kouzlu této nadčasové hry propadají dospělí stejně snadno jako děti. Táhlový hokej a biliard hokej, který je u nás známější pod půvabným názvem šprtec, má své tradiční turnaje a respektované hráče. Zahrát si aktivně za svůj tým se soupeřem, kterému v průběhu zápasu vidíme do obličeje, má úplně jiný náboj než online dovádění s pukem na obrazovce počítače. Stolní hokej zkrátka nepatří do starého železa a nadále se těší velké oblibě. Pojďme se blíže podívat na historii, vývoj a současné prototypy této stolní hry.
Co se dozvíte v článku:
Historie stolního hokeje
Táhlový stolní hokej nevznikl nikde jinde než v kolébce ledního hokeje. Jako z nouze cnost přišel na svět v kanadském Torontu díky vynalézavosti a šikovným rukám Donalda H. Munroa. Munro k jeho výrobě využil nepotřebné věci z domácnosti – například kovové části věšáků, špagát, dřevo nebo hodinové pružiny. Vánoční dárek pro děti byl nakonec odrazovým můstkem k úspěšnému byznysu, který přesáhl hranice Kanady a společnost Munro Games se stala pojmem. Táhlový hokej od Munro Games dobýval trh až do roku 1967.
Konkurence ve stolním hokeji
Už v padesátých letech ovšem nastoupila na scénu silná konkurence Munro Games v podobě Eagle Toy Company of Montreal. Fanoušky hokeje okamžitě oslnila modifikace figurek. Ty už nebyly dřevěné, ale plechové a připomínaly skutečné hráče, kteří se díky jednoduchému kovovému mechanismu otáčeli o 360 °. Celé dílo dovršily týmové vlajky NHL. Odpovědí Munro Games byla modifikace vlastní hry, přiznaná inspirace konkurencí umožnila figurkám stejnou schopnost otáčení. S přidanými drážkami se hráči postupně „naučili“ posouvat po ploše a stolní hokej z dílny obou společností stále více připomínal svou reálnou předlohu. Už zmíněný rok 1967 nakonec ukončil historii Munro Games, které odkoupila společnost Servotronics, Eagle Toy Company pak o rok později přešla do vlastnictví společnosti Coleco.
Druhy stolního hokeje
Táhlový hokej
Dnešní táhlový hokej zůstává věrný svému klasickému designu. Zásadnější rozdíl je pouze v materiálech. Zatímco první prototypy charakterizovalo především dřevo a kov, typickým materiálem pro současné modely je plast. Přesto u některých z nich narazíme na kovové komponenty. Další odchylky v jednotlivých modelech zachytíme už na první pohled v rozměrech kluziště, výšce mantinelů, integrovaném počítadle gólů, kvalitě provedení a různých drobných, ale oblíbených vychytávkách jako jsou reklamní nápisy nebo nálepky s obličeji reálných hráčů. Táhlový hokej pro děti se dá pořídit opravdu levně, prakticky základní modely už okolo 500 Kč, cena stoupá s uživatelskými nároky, lze koupit i táhlový hokej okolo 5 000 Kč. Nejznámější značkou táhlového hokeje u nás je stolní hokej stiga. Jinou kategorií je biliard hokej, šprtec.
Šprtec
Biliard hokej neboli šprtec působí alespoň pro povrchního pozorovatele o něco akčněji než táhlový hokej, kde se jednotlivé figurky ovládají pomocí táhel. U biliard hokeje je to jiné. Ovládání hracích kamenů – hráčů pomocí malé hokejky připomíná biliard, to také vysvětluje označení billiard hockey. Brankáře představují vyšší kameny (standardně o 7 mm ve srovnání s hráči), drátěné branky bývají vybavené háčkovanou síťkou. Dřevěný hrací stůl se všemi potřebnými komponenty je vzhledem k použitým materiálům a provedení nákladnější záležitost. Šprtec přímo vybízí k soutěživosti. Při oficiálních turnajích musí mít všechny komponenty standardizované rozměry.
Air hockey
Stále populárnější air hokej nebo vzdušný hokej je založený na zcela jiném principu než táhlový hokej a šprtec. Jak už napovídá název, pro air hockey je stěžejní pohánění puku vzduchem. Přesněji ventilátorem umístěným pod herní plochou, která je pro tento účel opatřená otvory. Hladký a dírkovaný povrch zabraňuje tření a zaručuje rychlý pohyb puku. O to zábavnější je jeho ovládání dvojicí hráčů, kteří tentokrát nedrží v ruce hokejku, ale tzv. pusher, tedy posunovač puku. Zdravou soutěživost podporuje manuální nebo elektronické počítadlo skóre. Při turnajích v air hokeji se hráči poměrně dost naběhají, vyšší nároky na pohyb a fyzickou zdatnost jsou dané rozměrnější hrací plochou.
Vzdušný hokej je velmi levná hra, s výjimkou standardizovaných hracích stolů s příslušenstvím, které figurují při turnajích, tam už si sáhnete do peněženky hluboko. Základní air hockey si můžete koupit za cenu okolo 4 000 Kč, lepší modely jsou pak už nákladné a stojí i okolo 15 000 – 40 000 Kč. Opět platí, že oslovuje všechny věkové kategorie. Je to dobrý tip na vánoční dárek nebo dárek k narozeninám, který se nakonec může stát jedním z hlavních bodů narozeninové oslavy. Z hlediska pohodlí je praktickou součástí hřiště hrací stůl, děti se ale vydovádějí i při improvizovaném umístění hry na zemi. Posuďte sami.
Shrňme si v kostce alespoň některé výhody air hokeje:
- nízká cena volnočasových modelů
- mobilnost
- nízké nároky na prostor
- podpora zdravého soutěživého ducha
- zlepšování reflexů atd.
V podstatě to samé platí pro všechny typy stolního hokeje (první tři položky samozřejmě neplatí
pro modely aspirující na účast v turnajích). Ať už se zaměříme na air hokej, biliard hokej, anebo
na táhlový hokej, cena, mobilnost, skladnost a plnohodnotné vyplnění volného času dětí jsou
benefity každého z nich.
Závěrem o stolním hokeji…
Jak vidíte, stolní hokej je s námi už poměrně dlouho a v několika podobách. Řada z nás určitě znala klasický táhlový hokej, jakým je například stolní hokej stiga nebo z některých heren a hospod air hockey. Pro řadu z nás může být novinkou billiard hockey. Ve všech případech je to skvělá zábava pro děti, ale i dospělé, skvělý tip na zábavu, oslavu nebo jen tak na setkání se s přáteli. Základní modely stolního hokeje nejsou drahé, takže je tato zábava dostupná.