Squash

Raketa a míčky na squash
Raketa a míčky na squash

Jak to vzniklo

Novu hru podobnou tenisu vymysleli na jedné anglické škole na podkladu hry „Rakety“, která vznikla mezi trestanci z věznice Fleet v Londýně. V první polovině 19. století byla již hra natolik populární, že byly na školách budovány první squashové kurty. V brzké době se objevily i první squashové kluby, a to především pod hlavičkami univerzit.

Název hry vznikl od zvuku, který míček vydá při nárazu o stěnu.

A co czech squash? U nás pořádá oficiální squashové turnaje Česká asociace squashe, která sestavuje také oficiální žebříčky. Existují ale i velké amatérské turnaje, jako například VAŠE LIGA.

Vybavení a oblečení

Co na sebe a co s sebou? Oblečení je vhodné nosit takové, které dobře odvádí pot. Proto je vhodné funkční prádlo. Uplejší oblečení je výborné v tom, že umožní lepší prokrvení svalů. Profesionální oblečení nezpůsobí, že budete hrát jako profík, prostě jen hráč vypadá na kurtu dobře. Jinak je to v případě bot. Nejvhodnější jsou lehčíměkké, ale zároveň pevné boty na squash. Důležité je podrážka, která musí dobře držet na podlaze. Zakázaný je vstup s černou podrážkou, protože ta zanechává na povrchu kurtu šmouhy. Není třeba kupovat hned nejdražší boty, daleko důležitější je, aby vás netlačila a byl v ní dostatek prostoru pro vaše prsty. V opačném případě si zaděláte nejen na pořádné puchýře, ale i bolesti lýtek a zad.

Kromě sportovního oblečení a obuvi je nutné mít s sebou raketu na squash. Ta je trochu těžší a větší, než raketa na badminton, ale zas je menší, než tenisová raketa. Raketa na squash má následující rozměry: délka 686 mm, šířka 215 mm a délka výpletu 390 mm. Plocha výpletu je 500 cm2. Raketa nesmí vážit více, než 255 g.

Raketou odpalujeme míčky na squash. Ty mají průměr 40 mm a hmotnost 24 g. Existují různé typy tvrdosti míčků, které se liší způsobem, jakým se dovedou odrazit od stěny. Barevná tečka namalovaná na míčku označuje jeho typ. Nejsnazší hra je s míčkem s modrou nebo červenou tečkou. Tyto typy se dobře odráží od stěn. Těžší hra je s míčkem s jednou či dvěma žlutými tečkami. Ten skáče velmi málo, tudíž je potřeba do podání dát velikou sílu. A čím to je, že mají míčky jiné odrazové vlastnosti? Jednotlivé typy mají odlišnou „provozní teplotu“, ale pokud je zahřejeme na jejich konkrétní ideální teplotu, pak se odrážejí všechny stejně. Ti, kdo s tímto sportem teprve začínají, nedokážou míček zahřát na správnou teplotu tak dobře, proto se používají míčky označeny modře a červeně.

Kde hrát

Squashový kurt má rozměry 9,75 m x 6,40 m.  Vchodová strana kurtu bývá průhledná, zatímco zbylé jsou neprůhledné. Pod přední stranou je 45 cm nad zemí lišta, která při zasažení míčkem vydá odlišný zvuk i odraz. Trefa do této oblasti je chybou.

Většina kurtů ve městech je v tělocvičnách nebo v uzavřené hale. Pro hru je důležité bezvětří a stoprocentní uzavření místnosti, ze které může míček snadno vyletět.

Squash
Squash

Kdo může hrát

Squash mohou hrát jak děti, tak dospělí. Čím je věk pokročilejší, tím je třeba více dávat pozor na oblast kotníků, které dostávají při této hře nejvíce zabrat. Rychlá změna směru dovede z nezpevněným kloubem pořádně zatočit.

Pravidla squashe

Při dvouhře squashe hrají 2 hráči na kurtu, přičemž každý z nich drží raketu na squash. Účelem hry je odpálit míček na čelní stěnu tak, aby soupeř míček nevybral. Pravidla jsou pro stručnost sepsána v jednoduchých bodech:

1) Míček se musí dotknout čelní stěny.

2) Je možné využít odrazu ode všech stěn.

3) Podání se zahajuje z malých podávacích čtverců, je jedno ze kterého to bude. Aspoň jedno chodidlo hráče, který podává, musí být celou plochou ve čtverci. Při podání musí míček letět nad střední čáru, a po odraze od čelní stěny se musí dostat šikmo do velkého obdélníku v zadní části kurtu.

4) Při dotyku míčku čáry či prostoru pod ním se jedná o aut.

5) Míček může před odehráním druhého hráče spadnout pouze jednou na zem, je možné jej odehrát i ze vzduchu.

6) Hra se většinou hraje do 11 bodů. Hrává se na 2 – 3 sety.

Na co dát pozor

Pokud by hrozilo nebezpečí úrazu raketou nebo míčkem, je důležité zastavit hru.

Vliv sportu na tělo

Každý pohyb, který dělá člověk pravidelně, má výrazně pozitivní vliv na fungování všech orgánů v lidském těle. Nejedná se jen o zvýšení svalového hmoty či odstranění přebytečného tuku, ale zlepšuje se i funkce kardiovaskulárního systému a snižuje se riziko onemocnění srdce a cév. V neposlední řadě je třeba zmínit, že je to prostě zábava. Odreagujete se od každodenních povinností. A pozitivní účinek přetrvává i po skončení hry, kdy se vyplaví do těla endorfiny a budete se usmívat (nejen) celou cestu domů.

Závěrem

Co říci na konec? Pokud vás sport láká, pak neváhejte a pusťte se do něj. Kdy? Nejlépe ještě dnes najděte na internetu nejbližší squashový kurt a zarezervujte si ho. Potřebujete si k tomu jen koupit raketu, míček a slušné oblečení.