Sportovní cyklovozíky usnadňují přepravu dětí, ale i psů

Je pravděpodobné, že jste už někdy řešili situaci, kdy jste chtěli vyjet na kole do přírody, ale měli jste doma dítě, popřípadě jste nechtěli doma nechat Vašeho domácího mazlíčka. Situace se dá vyřešit elegantně. Je pravděpodobné, že jste viděli venku lidi prohánějící se na kole, za kterým měli připevněný vozík. Jedná se o speciální cyklovozíky, který se rozhodně vyplatí mít. Na trhu najdete celou řadu vozíků. Na co si dát pozor při výběru cyklovozíku?

Sportovní cyklovozíky jsou bezpečným způsobem, jak vzít na vyjížďku malé dítě nebo domácího mazlíčka. Cyklovozíky se připevňují nejčastěji za kolo, ale lze je využít také jako sportovní kočárek na běhání. Sportovní cyklovozíky jsou dobrým řešení pro všechny sportovně založené lidi, kteří se nechtějí vzdát sportu ani při mateřství. Sportovní cyklovozík je mnohem bezpečnější, než si vzít dítě do sedačky přímo na kolo. V případě, že byste při jízdě spadli, dítěti se k cyklovozíku relativně nic nemůže stát.

Sportovní cyklovozíky mají široké využití. Vyjíždíte rádi se svým mazlíčkem do přírody, ale nechcete ho tahat vlakem nebo autobusem? Sportovní cyklovozíky jsou uzpůsobeny nejen na přepravu malých dětí, ale i psů. Cyklovozíky snadno připevníte za kolo. Nepotřebujete žádné speciální nářadí, cyklovozíky fungují na bajonetovém systému. Není to nic, co byste nezvládli. Cyklovozíky se velmi lehce skládají a rozkládají, během chvilky máte cyklovozík složený a můžete vyrazit. Nezabere Vám doma ani v autě žádné místo.

Dětský sportovní vozík Thule Chariot Cross 2 orange

Obrovskou výhodou je, že můžete cyklovozíky velmi rychle přeskládat na dětský kočárek. Nemusíte na dovolenou tahat ještě navíc další kočárek. Ušetříte výrazně místo v autě. Cyklovozíky nejsou určeny jen pro cyklistiku. Vedle běhání je můžete využívat na inline bruslení nebo pro jízdu na běžkách. K cyklovozíkům si můžete pořídit i lyže.  

Jaké parametry si hlídat při nákupu sportovního cyklovozíku?

Do sportovních cyklovozíků se vyplatí investovat. U dražších vozíků budete mít jistotu bezpečí.

„Ty levnější vozíky většinou dopadaly špatně, až někdy strašlivě. Naopak ty zavedené, známé značky dopadaly dobře. Cena za ně je ale velká, testem prošly vozíky, kdy pořizovací cena začíná na 25 tisících korunách,“ říká redaktor časopisu dTest Michal Mikoláš.

Zdroj citace: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-detskem-cyklovoziku-nesetrete-levnejsi-propadly-v-testech-nejlevnejsi-je-dokonce-rizikovy-76224

Výběr v této oblasti je opravdu pestrý. Výrobci a jednotliví prodejci se předhánějí v kvalitnějších modelech z lepších a lepších materiálů. Jsou ale důležité parametry, které byste měli sledovat v první řadě, než si daný sportovní cyklovozík objednáte. A věřte tomu, že značka je až to poslední, co by mělo nějak hrát roli při výběru.

Dětský sportovní vozík Croozer Kid for 1 Keeke stone grey – video ukázka

Podle čeho vybrat sportovní cyklovozík?

1, Hmotnost

Hmotnost je důležitým parametrem při výběru cyklovozíku. Musíte vždy myslet na to, že k váze vozíku musíte přičíst i váhu dítěte nebo domácího mazlíčka. Cyklovozíky se pohybují s váhou v rozmezí 11,5 kg – 16,5 kg. Hmotnost cyklovozíku ovlivňuje jeho velikost. Cyklovozíky pro dvě děti jsou o něco těžší než pro jednomístné. Váha cyklovozíku může být hodně důležitá, pokud chcete jít s vozíkem běhat. U běhání už se každé kilo navíc projeví. Naopak, pokud cyklovozík napojíte za kolo, nejspíše nebudete mít problém trasu i s vozíkem ušlapat.

2, Nosnost

Při nákupu cyklovozíku vždy myslete na jeho dostatečnou nosnost. Cyklovozíky jsou konstruovány tak, aby uvezly 1-2 děti, popřípadě středně velkého psa. Nosnost vozíku se pak nejčastěji pohybuje do 45 kg. Cyklovozíky jsou vhodné pro děti do 5 let. V případě, že si koupíte cyklovozík pro dvě děti, vždy si dobře spočítejte váhu dětí. Cyklovozíky uvezou vždy o něco více než je uvedená nosnost, ale bezpečnost by zde měla být na prvním místě. Neměli byste riskovat zbytečně přetěžování vozíku. Vozík by mohl být při přetěžování nestabilní v zatáčkách a mohla by se přetěžovat kolečka, která by nemusela po určité době používání vydržet.

3, Objem zavazadelníku

Objem zavazadelníku sice není klíčovým prvkem cyklovozíku, ale při jeho nákupu byste na něj měli myslet. Přeci jen si budete chtít dát do zavazadelníku věci pro dítě a ve chvíli, kdy zjistíte, že je příliš malý, budete muset tahat věci na zádech v batohu. Některé zavazadelníky mají objem o velikosti 70 – 100 litrů. V případě, že chcete využívat cyklovozík také jako kočárek na dovolené, vždy volte spíše větší zavazadelníkový prostor.

4, Počet míst k sezení

Sportovní cyklovozíky se vyrábějí ve dvou provedeních. Vyrábějí se jednomístné a dvoumístné. U dvoumístných cyklovozíků vždy myslete na dostatečnou nosnost. Vždy si musíte sečíst váhu obou dětí. Vozíky jsou vhodné pro všechny děti, od narození až do 5 let. Pro novorozence a malé děti je možnost dokoupit speciální vložku, aby dítě ve vozíku sedělo nebo leželo bezpečně. Uvnitř cyklovozíků pro malé děti najdete i speciální sedačky s bezpečnostními pásy.

Doporučení uživatelů cyklovozíků

V případě, že si projdete diskusní fóra, můžete zjistit, že nejlepšími značkami cyklovozíků jsou Croozer a Chariot.

„My máme Croozera, kupovala jsem použitého, proti kamínkům má síťku. Proti prachu se dá údajně použít protipylová síť, snad to i na ty Croozery někdo šije – nebo přímo koupit a vyrobit,“ říká na diskuzi uživatelka Angua.

Zdroj citací: https://www.emimino.cz/diskuse/vozik-za-kolo-jaky-a-kaminky-113789/

„Chariot CTS CX1 (nebo dvoumístná varianta). Drahé, ale velmi praktické. Proti kamínkům i prachu tam je nejen síťka, ale můžeš nechat zataženou i tu přední slídu, protože ty postranní jdou odepnout a vozík větrá z boku (tam je samo taky síťka). Měli jsme pro obě děti, už jsme prodali, ale dodnes na něj vzpomínáme.“

Zdroj citací: https://www.emimino.cz/diskuse/vozik-za-kolo-jaky-a-kaminky-113789/

Závěr a doporučení cyklovozíků

Cyklovozíky jsou vhodné pro všechny rodiče, kteří jsou sportovními nadšenci a nechtějí jen sedět doma. Jedná se o bezpečný způsob cestování s dětmi. Cyklovozíky se dají navíc využít také na převoz domácích mazlíčků. Dítě dostanete na čerstvý vzduch, na většinu dětí navíc funguje cyklovozík jako skvělé uspávadlo. V případě, že se chystáte na dovolenou, můžete cyklovozík využít také jako kočárek. Nemusíte mít strach, cyklovozíky jsou bezpečné, některé obsahují i bezpečnostní pásy. Do cyklovozíků se nebojte investovat větší peníze, nebudete se muset bát o jejich kvalitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *