Snowboard

Snowboarding je úžasný sport, díky kterému získáte hodně nových zajímavých zážitků, které však budou hlavně zpočátku vykoupeny modřinami a naraženými končetinami. Vše záleží na vaší šikovnosti, která vám zaručí možná mnohem menší bolest.

Vybavení na snowboard je velmi specifické zvláště díky tomu, že je i tento sport velmi specifický a tak je také potřeba, aby jste se nejdříve snažili najít vše odpovídající vašim tělesným proporcím a pak se krásně odreagujete na svazích buď našich hor, nebo někde v zahraničí.

Základem je ale správný výběr potřebného snowboardového vybavení, které jistě nebude jen tak zadarmo, ale s tím jistě počítáte.

Nejdůležitější je si vybrat dobrý snowboard

Snad budete souhlasit, že nejdůležitějším snowboardovým vybavením je samotný snowboard. Bez něj se tento sport nedá provozovat. Výběr snowboardu by měl v podstatě probíhat skoro stejným způsobem, jak jste na to zvyklí například u lyží.

Velikostně by neměl příliš přesahovat vaší výšku. Naopak by měl být o něco menší, aby se s ním dalo dobře na svahu zacházet. Nejlepším parametrem pro jeho celkovou délku je to, aby vám byl zhruba pod bradu. To je asi to nejideálnější, co by jste si měli vybrat.

Existují však výjimky, které potvrzují pravidlo. Pokud jste o něco lehčí, než by jste měli podle výšky být, tak si pořiďte o něco kratší prkno. Mohlo by vám dělat na svahu menší problémy s ním zacházet, vaše váha by nemusela být dostačující pro ovládání snowboardu. Naopak pokud má člověk spíše nadváhu, tak by si měl koupit spíše prkno delší. I to má svůj důvod. Prkno při jízdě rozkládá vaší váhu po celé své délce, ale pokud tato délka nebude tak velká na tento rozklad, tak se může klidně stát, že si snowboard nenávratně zničíte tím, že ho prostě a jednoduše prošlápnete. Při nákupu přes internetový obchod si tedy délku změřte doma a pak si můžete zadat správnou velikost.

Snowboardy jsou jiné pro dívky a chlapce

Snowboardová prkna se samozřejmě liší i v tom parametru, jestli jsou určena pro muže nebo pro ženy. Dívky totiž většinou při své výšce mají menší hmotnost než kluci a tak se s tím u prkna i počítá. Má tedy nižší tuhost a tím je mnohem lépe ovladatelnější. Nemusí se totiž vyrovnávat s tak velkou váhou a to zvyšuje jeho obratnost na svahu.

Proto se při objednávání dívejte i na to, zda si kupujete snowboard pro chlapce či dívky. Je to velmi často již předem označené, takže se nemusíte bát toho, aby že koupíte špatně. Výhodou na internetu je hlavně to, že se vám tento nákup tolik neprodraží, jelikož ceny jsou velmi často velkoobchodní a tak můžete ušetřit nemalé peníze.

U snowboardu je někdy důležitá i šířka

Dalším parametrem, který vám bude jistě ku prospěchu je šířka prkna. Je nutno si uvědomit, že existují lidé, kteří mají větší velikost bot. Do standardní velikosti 46 se nic zase až tak zásadního neděje, jelikož na to vám obyčejné prkno bude bohatě stačit. Pokud však máte velikost větší, tak už by to mohlo být problémem.

Sami si pak uvědomte, zda patříte spíše do skupiny, která nic řešit nemusí, nebo do té druhé. Pokud tedy patříte do skupiny sice méně početné, ale přeci jen snowboardové, tak pro vás existuje jediná možnost. Objednat si prkno s označením široké, někdy je na něm přímo značka wide, což je právě to, co hledáte. Tyto prkna jsou ve skutečnosti i těžší a tužší, takže pohyb na svahu s nimi bude pro vás náročnější.

Ale uvidíte, že jezdit se dá také. Uvažujte tedy nad touto informací a jediné normální řešení je asi to, že si kupíte sice širší prkno, ale kratší délku. Není třeba zde tolik kalkulovat se svou váhou. Díky vyšší tuhosti se vám prkno nemůže tak jednoduše prohnout jako u normální šířky.

Nejlevnější prkna jsou k ničemu

V případě, že si vybíráte svoje první prkno, tak mějte v patrnosti dobře míněné rady. Nekupujte to nejlevnější prkno, které vás zaujme svou nízkou cenou. Je vcelku pravděpodobné, že má pouze pěnové jádro, což by v reálu znamenalo, že vám praskne hned v počátku vaší snahu po snowboardové dokonalosti.

Mnohem lepší je trochu více investovat do prkna, které má dřevěné jádro. Více vydrží a je mnohem kvalitnější. Nejhorší volbou by byl tzv. plastový snowboard, který vám nevydrží vůbec nic.

Skutečně se rozhodněte nejdříve, co chcete. Za málo peněz zde nemůžete získat hodně muziky. To je zhola nemožné a to díky tomu, že kvalita něco stojí a snowboard je velmi namáhán, pokud je samozřejmě používán. Jestli si chcete koupit jen něco na ohromení vašich přátel, tak si klidně něco plastového pořiďte.

Skluznice mají být vždy ostré

Správný snowboard má po bocích skluznice kovové. Díky tomu můžete v klidu a pohodě dělat zatáčky jak vás jen napadne. Taková dobrá skluznice je pěkně ostrá, aby sníh dokázala dobře projet.

Stejně tak by vaše prkno mělo být měkké a pružné. Zvláště pak u těch snowboardistů, kteří s tímto sportem teprve začínají. Uvidíte, že se mnohem méně na svahu nadřete a vše si více užijete.

Měkkost a pružnost můžete vyzkoušet jednoduše. Zapřete si nohou spodek snowboardu a někde uprostřed ho zkusíte ohnout, potiskem by mělo být nahoře. Pokud se vám pak prkno vrátí do původního stavu, tak jste si právě pořídili kvalitní výrobek, který něco na svahu vydrží. Pokuste se tedy už jen vše sladit tak, aby jste také něco dokázali, jen kvalitní věci vám k dobrému snowboardingovému zážitku příliš nepomohou, takže hurá na svah.