Šipky nejsou už ani zdaleka jen hospodský sport, jak a kde se mohou hrát?

Šipky patří mezi nejoblíbenější sporty na celém světě. Najdeme řadu důvodů, proč tomu tak je. U hraní šipek nepotřebujete na rozdíl od většiny jiných sportů celkovou fyzickou kondici. Šipky můžete hrát kdekoliv, stačí pověsit na stěnu terč a pořídit si šipky. Hra šipky je velmi dobrá na koncentraci a jednou z nejlepších variant zábavy i v době koronaviru. Šipky můžete hrát v pohodlí domova.

Šipky byly na začátku hospodským sportem, dnes už je to ale jinak

Nemusí se to na první pohled zdát, ale šipky mají bohatou historii. Za předchůdce dnešních šipek se dá označit hod oštěpem, střelba z kuše nebo lukostřelba. Historie není zcela jednotná, nejpravděpodobněji ale dnešní šipky vznikly z lukostřelby. U lukostřelby se využívají rovněž soustředné terče. Stejně tak se v zahraničí šipky stále označují jako arrows, což v překladu znamená šípy. Historie šipek nabrala největší spád na začátku 20. století. V tomto období se sjednotil terč, bodování a vzdálenost hodů. V Anglii byly šipky dlouho jako hospodský sport, kdy se proti sobě utkávaly sousední hospody. Dnes už se ale ze šipek stal profesionální sport, který je velmi oblíbený a bere na sebe velkou pozornost médií, stejně jako snooker, tenis nebo fotbal. I přesto si můžete jít zaházet šipky jen tak s přáteli v hospodě, na zahradě nebo doma.

Pravidla šipek – hra 501

  • Na začátku má každý hráč 501 bodů
  • V jednom kole se vždy hází 3 šipky
  • Po odhozeních všech 3 šipek se odečítají body naházené na terči
  • Hraje se, dokud jeden z hráčů nedosáhne hodnoty 0 na svém kontě
  • Hodnota se nesmí přehodit – tzn., když chybí hodit 7 bodů a hodíte 20, body se neodečtou a hraje protihráč.
  • U hry ve variantě 501 double out musí hráč zakončit hodem do vnějšího prstence, kde jsou hodnoty x2. U této varianty si musíte v hlavě i počítat, abyste si pozici na zakončení připravili.

Rozdělení na šipky soft a steelové šipky

Šipky si můžete zahrát ve dvou variantách. Šipky se rozdělují na softové a steelové. Rozdíl v šipkách najdete v terči, na který se hází, a také v šipkách, které jsou na terč házeny. V případě, že si budete chtít zahrát steelové šipky budete házet na sisalový terč. Každý sisalový terč na šipky má ale nevýhodu v tom, že si budete muset body počítat ručně. Nebude Vám zbývat nic jiného než vytáhnout tužku, papír a výsledky zapisovat.

U softové varianty se hází na elektronický terč na šipky. Tyto terče najdete často právě v hospodách, před házením nastavíte, kterou hru chcete hrát, a terč Vám bude body počítat sám. Elektronické terče si můžete pořídit i domů. Soft varianta využívá plastové šipky a budete potřebovat náhradní plastové hroty na šipky. Softová varianta šipek je o něco bezpečnější. Tím, že se u steelových šipek využívají kovové hroty na šipky, může Vás jejich zásah bolet. Pro házení s dětmi nebo doma, jsou steel šipky zkrátka méně vhodné.

Plastové letky na šipky a násadky zásadně ovlivňují dráhu letu

Šipky si můžete zahrát se základními modely šipek, které najdete v každé hospodě nebo základní výbavě k terči. V případě, že se šipkám chcete věnovat více, nebo chcete, aby byl Váš hod ještě přesnější, sáhněte po osvědčených značkách šipek. Hod šipky ovlivňují letky na šipky a násadky na šipky. U soft varianty byste měli mít po ruce vždy i náhradní hroty na šipky. U soft varianty se hroty často ničí a během jednoho večera se dá zničit celý balíček hrotů. Tyto plastové hroty na šipky koupíte levně, nemusíte se bát, že by Vás šipky stály nějaké větší finance. Čas od času je potřeba vyměnit hroty také u steelových šipek. Zde ale kovové hroty na šipky nebudete měnit tak často, jelikož se moc nemají, jak opotřebovat.

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější plastové letky na šipky patří Winmau Letky Mega Standard – Michael van Gerwen, Harrows Letky Retina – Red 5500 a Harrows Letky Fusion No6 – Yellow F1414. Stejně tak je obrovská kvalita i mezi násadkami. Násadky Winmau patří mezi špičku na trhu. Násadky Winmau Prism Force nebo násadky Winmau Michael van Gerwen, by chtěl mít téměř každý hráč šipek. Mezi steelovými šipkami jsou oblíbené 23g xqmax darts.

O šipky se dobře starejte – vydrží déle

U méně drahých modelů to možná není až tak nutné, ale u dražších kousků byste nikdy neměli zapomínat na pouzdro na šipky. Pouzdra na šipky umožní šipky přenést, aniž by se Vám rozházely po celém batohu, ale také je bude pouzdro chránit před poškozením. Skvělým dárkem může pro začínajícího šipkaře být sada šipek s pouzdrem. Nejprodávanějším pouzdrem na šipky je pouzdro na šipky target a pouzdro na šipky harrows.

O hroty steelových šipek se musíte starat. Čím více s nimi budete házet, tím více se budou tupit jejich hroty. Hroty se pak dají poměrně snadno nabrousit pomocí speciálního brousku na šipky. Oblíbený brousek na šipky je od výrobce Harrows. Brousky na šipky si můžete jednoduše zavěsit také na klíče.

MISSION BROUSEK – PŘÍVĚSEK NA KLÍČE

Ukázka šipek z finále Mistrovství světa Wright vs. Van Gerwen

Závěr a doporučení šipek

Šipky jsou vhodným sportem, který může hrát každý. Nepotřebujete chodit do hospody nebo na sportoviště. Šipky můžete házet doma v bytě, na zahradě nebo jen tak venku na louce, kdy si terč zavěsíte na strom. Ve chvíli, kdy je všechno zavřené kvůli pandemii covidu, jsou šipky nejlepším možným způsobem, jak si užít zábavu i doma s rodinou. Šipky jsou finančně nenáročným sportem, který Vás naučí se správně koncentrovat. Na šipky se musíte plně soustředit, můžete u jejich hry také vypnout od každodenních starostí. Při házení šipek si posilujete paže a procvičujete zápěstí. Šipky jsou tedy i po zdravotní stránce velmi vhodným sportem. Kdy jindy si koupit šipky, když ne teď?

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: Šipky steel, letky na šipky harrows, šipky steel turnaje, elektronický terč na šipky dvouřádkový, nejlepší soft šipky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *