Chystáte se, že začnete hrát tenis? K tomu, aby vás tenis bavil, nepotřebujete nutně nejdražší vybavení, ale mělo by odpovídat vašim schopnostem. V případě, že s tenisem začíná dítě, je například tenisová raketa rozhodně klíčová část vybavení. Špatně zvolená raketa může bránit dítěti ve vývoji techniky úderů a může mu i po fyzické stránce uškodit. Jak se rakety rozdělují a po čem sáhnout? Specialisté z ProSportování.cz se na tenisové rakety zaměřili.
Není tenisová raketa jako tenisová raketa. Rakety jsou rozděleny podle výkonnostních úrovní i věku. Každá věková skupina potřebuje raketu s jinými parametry. Rozhoduje váha rakety, grip, velikost hlavy a materiál.
Co se dozvíte v článku:
Dětské tenisové rakety
U dětských tenisových raket je výběr velmi důležitý. Aby se mohlo dítě v tomto sportu rozvíjet, zlepšovat techniku a posouvat se úderově dopředu, potřebuje i kvalitní vybavení. Je pochopitelně menší rozdíl mezi dětmi, které hrají tenis závodně, a dětmi, které si jdou jen občas pinknout o víkendu.
U dětských tenisových raket je důležitý materiál. Na samém začátku, kdy chcete, aby si dítě tenis vyzkoušelo, a zjistilo, jestli ho bude vůbec bavit, se můžete ohlédnout po hliníkové nebo kompozitové raketě. V případě pokročilejších dětí už je možnost vybírat klasické grafitové rakety. Jedná se o stejný materiál, jako se používá u dospělých raket. U dětí je důležité, aby byla jejich ruka zatížena, co nejméně. Po úderu do tenisového míčku vznikají vibrace, které se částečně tlumí v závislosti na materiálu rakety. U grafitu je výhoda, že se vibrace tlumí poměrně dobře, čímž není na ruku dítěte vyvíjen takový tlak.
Dětské tenisové rakety jsou už na první pohled odlišné od těch dospělých. Hlava rakety je větší a je zkrácená rukojeť neboli grip. U raket z hliníku nebo kompozitu je grip pevně daný a moc už toho nevymyslíte. To u grafitových dětských raket se používají gripy L0 a L1. Na internetu se můžete dočíst, že nejlepší je pro děti vybrat grip L1. A pod to se můžete u většiny dětí podepsat také.
Dospělé tenisové rakety
Na rozdíl od dětských tenisových raket je u dospělých variant mnohem více možností. Je ale nejprve potřeba zhodnotit některé své herní vlastnosti a schopnosti, než si raketu půjdete koupit. Je velký rozdíl, když si raketu kupuje začátečník, pokročilý, amatér nebo profesionál. Existují parametry, které je potřeba při výběru nové rakety sledovat.
Velikost hlavy tenisové rakety
Hlava tenisové rakety je velmi důležitá součást, kterou nesmíte při výběru podcenit. Hlavy tenisových raket se v parametrech uvádějí v cm2 nebo in2. Nejběžnější velikost hlavy tenisové rakety je 600 – 760 cm2. Většina raket je s velikostí hlavy 645 cm2. Pokud s tenisem teprve začínáte, rozhodně si zvolte raketu s větší hlavou. Budete mít větší plochu, do které se budete muset míčkem při úderu trefit. Pro pokročilé nebo profesionály je lepší vybrat raketu s menší hlavou. Ano, sice budete mít méně místa na trefení míčku, ale při této herní úrovni už vám nebude dělat problém trefit se doprostřed rakety. Menší hlava rakety znamená přesnější údery na umístění a mnohem rychlejší. Nekupujte si jako začátečníci malou hlavu rakety, moc si nezahrajete a budete se převážně trefovat nečistě rámem.
Head RADICAL S Oranžová 3 – Tenisová raketa Dětská tenisová raketa Head Maria 21 2020 Head IG Challenge MP orange grip 2
Hmotnost tenisové rakety
Hned na začátek je potřeba si ujasnit, že hmotnost rakety, kterou najdete mezi parametry, se uvádí bez výpletu. Pokud jste začátečníkem, měli byste si vybírat z lehčích raket. Z lehčí rakety vás nebude tolik bolet ruka ani loket. Navíc se vám bude raketa lépe ovládat, ale na druhou stranu nebudou údery moc přesné. U těžších raket získáte výhody rychlejšího švihu, výborné ovladatelnosti, ale může vás více bolet ruka. Navíc s těžšími raketami musíte být u úderů přesnější, jinak budete kupit chybu za chybou.
„Nejobyčejnější rakety pro začátečníky jsou z hliníku, který je lehký a obzvlášť pevný, ale zároveň netlumí vibrace. Problémem hliníkových raket je, že se mohou při nadměrném zatížení zdeformovat a časem prasknout. Lepší tenisové rakety se vyrábějí z grafitu, někdy kombinovaného například s hliníkem nebo titanem, tak aby byly dostatečně pevné a zároveň pohlcovaly otřesy,“ uvádí Ondřej Jedlička, závodní hráč a manažer společnosti Aspen Sport.
Zdroj citace: https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/tenisovou-raketu-vybirejte-podle-hracskych-schopnosti.A070824_807812_test_spi
Vyvážení tenisové rakety
Vyvážení tenisové rakety se dělí na tři varianty. Raketa může být vyvážená směrem do hlavy, na střed nebo do ruky. Vznikne tak těžiště pro tenisové údery. Začátečníci obvykle volí rakety vyvážené do hlavy, protože se díky tomu zesilují údery. Při vyvážení do ruky se raketa přizpůsobí vaší hře a bude přesnější a mnohem lépe se vám budou jednotlivé údery kontrolovat. Jedná se o variantu, kterou volí pokročilejší hráči, ne začátečníci. Vyvážení rakety se musí volit podle hmotnosti rakety. U lepších raket se dá vyvážení rakety lehce měnit.
Délka tenisové rakety
Pokud si projedete všechny možné modely tenisových raket, zjistíte, že nejčastěji je jejich délka mezi 680 – 690 mm. Kratší rakety jsou vhodné pro juniory a děti. Naopak prodloužené rakety zase volí vysocí hráči, aby se jim lépe koordinovaly údery. Větší rakety umí mimo jiné zesílit servis.
Tenisová raketa Babolat Evoke 102 2019 Babolat Pure Drive JR 25 Girl Babolat Pure Drive Tour nevypl. 2021
Velikost gripu tenisové rakety
Grip je jinými slovy označení pro rukojeť rakety. Grip může mít na hru poměrně velký vliv. A to především díky tomu, že se vyrábí v různých tloušťkách. Raketa vám musí padnout do ruky, a proto je grip první věcí, které si všimnete. Grip lze zvětšit pomocí tenisové omotávky. Průměrná velikost gripu je L4. Grip s označením L5 se hodí pro muže s větší dlaní, naopak grip L3 pro menší mužské dlaně nebo ženy. Žen ale mají nejčastěji grip L2.
Cenová kategorie tenisové rakety
Cena tenisové rakety se odvíjí i podle kvality, kterou má. Dětské nejlevnější rakety můžete koupit i kolem 500 Kč, ale nečekejte žádné zázraky. Dospělá raketa pro začátečníky a jen příležitostní hráče se dá koupit okolo 1000 Kč. Rakety pro pokročilé a závodní hráče už jsou pak dražší záležitostí, tyto rakety se často pohybují okolo 3000 – 4000 Kč. Lze koupit i dražší modely. Pokud se tenisu chcete věnovat pravidelně, ale jen na mírné úrovni, bude vám raketa okolo 1000 Kč stačit.
„Úplný začátečník si nemusí kupovat raketu za šest tisíc korun. Bohatě mu postačí i raketa z hypermarketu za patnáct set. Samozřejmě existují začátečníci, kteří si chtějí koupit nejdražší raketu, jaká na trhu existuje. Ale můžu každého ubezpečit, že to není vůbec nutné,“ říká Ondřej Jedlička, závodní hráč a manažer společnosti Aspen Sport.
Zdroj citace: https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/tenisovou-raketu-vybirejte-podle-hracskych-schopnosti.A070824_807812_test_spi
Tip redakce ProSportovani.cz: Pokud si nejste s parametry rakety jistí, můžete se poradit ve specializovaných obchodech. Skvělé je si vypůjčit testovací raketu, kterou si sami vyzkoušíte na tenisovém kurtu. Budete vědět, jestli do ní jít nebo ne.
Tenisová raketa Yonex VCORE 100 LTD Smoke Blue VCORE Feel 2021 tenisová raketa Grip: G0 Tenisová raketa Yonex VCORE Game
Tenisové rakety vyrábí řada společností. Nejvíce jsou známé rakety Wilson. S těmito raketami hraje například legendární švýcarský hráč Roger Federer. S raketou Babolat zase 21násobný vítěz grandslamu Rafael Nadal. Rakety značky Head pro změnu využívá srbský tenista Novak Djokovič, dlouholetá světová jednička. Další kvalitní značky raket jsou Prince, Yonex nebo například Dunlop. Mezi těmito značkami najdete modely pro závodní hráče i začátečníky.
Závěrem o tenisových raketách…
Tenisová raketa nemusí stát tisíce korun. Dobrou zábavu si užijete i s raketou mnohem levnější. Záleží, na jaké úrovni tenis hrajete, ale v případě, že se chcete jen trochu zapotit s přáteli, bude vám levnější model stačit. Tenisová raketa vám také dlouho vydrží, pokud s í nepraštíte o zem. Může se tak vyplatit zainventovat do trochu lepšího modelu, se kterým bude hrát dlouhé roky.