
Merino, Gore-tex nebo Polartec? Že nevíte, co tyto pojmy znamenají? Jedná se o špičkové materiály, které zajistí, že vás oblečení v zimě parádně zahřeje a vy už nikdy nebudete venku trpět zimou. To ale nejsou všechny materiály, které se v současné době používají. V našem článku jsme si pro vás připravili přehled materiálů, které jsou hřejivé, ale zároveň i prodyšné. Budete se v nich cítit skvěle. Procházka po horách na čerstvém vzduchu v zimě tak nabere úplně jiný zážitek. Chcete vědět více? Čtěte dál!
Co se dozvíte v článku:
Co musí splňovat zimní oblečení, abyste na horách nezmrzli?
Pro kvalitní zimní oblečení, které vás opravdu zahřeje je důležité několik bodů. V první řadě musí být nepromokavé. A není to jen o dešti, který vás může přepadnout, ale i o sněhu, který může padat na vaši bundu a postupně na ní roztát. Za dobrou ochranu se považuje hodnota vodního sloupce nad 10 000 nm. Důležitá je také větruodolnost. To je jedna z nejdůležitějších vlastností. Pokud vám oblečení profoukne, bude vám velmi rychle zima. Navíc na horách vás může zaskočit silný severní vítr, který je nejchladnější a tlačí pocitovou teplotu mnohem níže, než ve skutečnosti ukazuje teploměr. A v neposlední řadě je to dostatečná prodyšnost materiálu. Oblečení vás musí udržet v teple, ale nesmí bránit unikání potu z těla. Pokud budete plánovat běžné zimní aktivity, jako je chození po horách, stačí hodnota prodyšnosti nad 5 000 g/m²/24h. V případě intenzivního sportování by se měla hodnota pohybovat nad 10 000 g/m²/24h.
Jaká je produkce tělesných výparů v zimě?
Typ aktivity | Hodnota tělesných výparů v zimě |
Chůze | 5 000 – 10 000 g/m2/24 hod. |
Běhání | 20 000 – 28 000 g/m2/24 hod. |
Extrémní fyzická zátěž | nad 35 000 g/m2/24 hod. |
Co je to pocitová teplota?
Už jste určitě někdy slyšeli v rádiu nebo v televizi označení pocitová teplota. Ale, co to vlastně znamená? Pocitová teplota udává působení vnějšího prostředí na oblečeného člověka. Je to hodnota toho, jak teplotu člověk vnímá bez ohledu na teploměr. Velkou roli hraje rychlost větru, relativní vlhkost vzduchu a množství slunečního záření. Pro někoho to může být jen subjektivně vnímaná teplota, ale běžně se s ní počítá i při předpovědích a má seriózní výpočet. Věděli jste, že rozdíl mezi pocitovou teplotou a teplotou na teploměru může být i o 6 – 9 stupňů Celsia nižší? I proto se nám někdy zdá, když venku fouká silný vítr, že je větší zima. Na druhou stranu, když nefouká a svítí slunce, je sice automaticky teploty vyšší i na teploměru, ale i vy se budete cítit mnohem tepleji.
Jaké materiály oblečení zajistí, že v zimě na horách nezmrznete?
Nyní se už ale věnujme více konkrétním materiálům, které zajišťují, že vám nebude na horách, ale ani nikde jinde zima. Vybrali jsme si pro vás několik, o kterých jsme přesvědčeni, že se vyplatí je znát. Některé z nich jsou poměrně známé a snadno byste je dokázali vyjmenovat, ale u některých si tak jistí být nemusíte. Postupně se tedy na teplé materiály pro oblečení podívejme.
Co je merino vlna a kdy ji nejlépe nosit?
Merino je ovčí vlna, která pochází z vyšlechtěných ovcí žijících v oblastech jako Nový Zéland nebo Austrálie. Merino vlna je mnohem jemnější než tradiční formy vlny. Velkou výhodou merino vlny je její hebkost, vysoká schopnost izolace a prodyšnost. Vlákna z merino vlny mají vysokou odolnost a mají dlouhou životnost. Takové oblečení vám vydrží dlouho. Ocení ho také lidé, kteří nemají rádi žehlení, oblečení z merina se nemačká. Merino je bezpečnou vlnou, protože se netaví ani nehoří. Navíc má vysokou ochranu proti UV záření a je šetrná k životnímu prostředí. Oblečení z merina můžete nosit v létě i v zimě. Vlna totiž dokáže vyhodnotit teploty, a buď vás zahřeje, nebo ochladí. Pokud by vám oblečení z merino vlny zvlhlo, můžete být klidní, vlna dokáže hřát, i když je vlhká. Povrch vlny je navíc vodoodpudivý. Většinu lidí merino oblečení neškrábe. Je to způsobeno tím, že škrábání člověk obvykle pociťuje až od vláken, které jsou silnější, než 28 mikrometrů. Merino vlákno má tloušťku 15 – 25 mikrometrů. Ať už si koupíte merino triko nebo merino ponožky, tak se můžete spolehnout, že každé vlákno dýchá svou vlastní strukturou.

Jak prát merino oblečení? Na sušičku zapomeňte!
Při prvním praní po nákupu, je potřeba prát prádlo samostatně nebo se stejně barevným oblečením. Benefitem merino oblečení je, že ho nemusíte prát po každém použití. Oblečení často stačí jen vyvětrat na čerstvém vzduchu, merino vlna má samočisticí vlastnosti. Merino oblečení můžete prát v ruce i v automatické pračce. Při praní v ruce použijte vlažnou lázeň s vodou maximálně do 30 stupňů Celsia. Prádlo jemně vyždímejte a vysušte ve vodorovné poloze. Ždímání merino oblečení nemůže probíhat kroucením, mohli byste si ho zdeformovat. Při praní v pračce se řiďte pokyny na etiketě. Obvykle můžete merino oblečení prát na 30 stupňů Celsia, ideálně použít program určený na vlnu. Do pračky dávejte oblečení přetočené, aby se netvořily žmolky. Do pračky nedávejte aviváž a ždímejte jen na nízké otáčky. Na sušičku zapomeňte, oblečení by se vám srazilo.
Co je 3m thinsulate? Materiál vyvinutý pro americkou armádu!
Thinsulate jsou syntetická vlákna, která se používají jako izolace. Jak napovídá nadpis, jedná se o značku, kterou vyvinula společnost 3M. Samotné označení thinsulate je složeno ze slov thin (tenký) a insulate (izolovat). Vlákna thinsulate jsou tenčí než klasický polyester, díky tomu může být i samotná izolace v tenčí vrstvě. Velkou výhodou je, že materiál je i velmi lehký. Zajímavostí je, že se thinsulate používá už poměrně dlouho. Materiál vznikl v roce 1985, kdy byl navržen pro americkou armádu! Velmi oblíbené jsou thinsulate rukavice, které vás opravdu zahřejí. Pokud by vám mrzly prsty, nebylo by to nic příjemného a celkově byste se pak cítili chladněji. Díky tomu jsou rukavice thinsulate velmi vítanou částí oblečení.

V čem je výjimečný Gore-tex?
Gore-tex je obchodní označení pro mikroporézní membránu, která je vyrobena z polytetrafluorethylenu. Pro představu, látka má okolo 1,3 miliard pórů na cm3. I díky tomu je Gore-tex nepromokavý, odolný proti větru, ale nechává procházet páry vycházející z těla. Voda nemůže tímto materiálem proniknout, i díky tomu budete v suchu i v nejnáročnějších podmínkách. Póry jsou 20 000krát menší, než je kapka vody. Stejně tak nemůže vítr profouknout tento teplý materiál, což vytvoří velmi příjemný pocit. Zároveň se ale nemusíte bát, že byste se přehřívali. Goretexová membrána nechává unikat páry směrem ven. Prodyšnost zajistí suchou kůži i při vysoké námaze. Vodní páry mohou přes materiál proniknout, jelikož jsou póry v látce 700krát větší, než molekula vodní páry.
Jako jediná firma v republice máme licenci na zpracování Gore-Texu. Máme manufacturing (výrobní, pozn. red.) i brand (prodejní, pozn. red.) licence. Ano, jsou zde firmy, které s Gore-Texem pracují, vyrábějí například uniformy pro zahraniční zákazníky, ale my z něj můžeme vyrábět pod vlastní značkou. Druhá taková firma v Česku není. Mohu vyrábět z Gore-Texu třeba pro jiné značky – Mammut, Arc’teryx, North Face. Čili pro kohokoli, kdo má brand licenci pro outdoorové použití,“ říká Roman Kamler, šéf českého Tilaku.

Co je to materiál Outlast? Věděli jste, že mikrokapsle Thermocules dokážou pohltit nebo předat energii?
Outlast patří ke speciálním materiálům, které dokážou reagovat na okolní teplotu. Pokud je venku zima, skvěle vás zahřeje, pokud je venku teplo, dokáže vás ochladit. Jedná se o jeden z mála funkčních materiálů, který se váže na bavlnu. Na prvním místě jsou jeho termoregulační vlastnosti, které udržují teplotní rovnováhu lidského těla. Materiál dokáže poznat, že se pokožka zahřívá, v ten moment dokáže pohlcovat teplotu těla a vyrovnat ji. Klíčem, proč je tento materiál tak oblíbený a dokáže zahřát, jsou speciální mikrokapsle Thermocules, které jsou zapuštěné do látky. Pokud byste se podívali pod mikroskop, viděli byste malé kuličky zachycené na vláknech. V kapslích je PCM (phase change materials). Právě PCM dokáže odebírat nebo předávat tělu energii v podobě tepla. Mezi největší přínosy Outlastu patří přizpůsobování se teplotě pokožky, dochází k menšímu přehřívání, budete se méně potit a dojde k aktivní regulaci teploty. V oblečení s Outlastu se tak budete cítit vždy dobře.
Co je to Polartec?
Polartec je materiál, který byl speciálně vyvinutý pro turistiku další sportovní aktivity. Z POlartecu se vyrábí mikiny, kalhoty, ale i rukavice. Zároveň dodejme, že Polartec je legendární značka pro outdoorové nadšence! Přelomový rok pro tuto značku, která působí na trhu už přes 100 let, byl rok 1981. V tomto období byla vynalezena tkanina z rouna, tedy pletenina z polyesterových vláken. Lehká a příjemná na dotek, s dobrou schopností izolace a malé absorpce vody. Značka firmy se navždy zapsala a tento materiál byl označován právě jako Polartec. Vzniklo také označení fleece. Materiál se postupně vyvíjel a dnešní generace Polartecu je ještě účinnější pro izolaci s minimální hmotností látky. Například Polartec NeoShell zlepšil softshellové a membránové bundy. Kvalitu tohoto materiálu potvrzuje i skutečnost, že značka dodává řadu let úplety špičkové kvality i těm nejznámějším výrobcům horského a sportovního oblečení.
Znáte Coreloft? Kanadská kvalita, která zahřeje
Za materiálem Coreloft stojí kanadská společnost Arc’teryx. Firma se zabývá výrobou outdoorového oblečení od roku 1989. Coreloft je syntetická izolace, která byla vyvinuta původně pro řadu oblečení Atom. Funguje na principu nadýchaného polyesteru, který dokáže zachytit teplo, které generuje člověk. Oproti péřové izolaci neabsorbuje vodu, díky tomu vás bude bunda hřát, i když zmoknete. Dalším přínosem je, že se materiál do bundy snadno vrství, není nutné ho složitě prošívat. Váha bundy je pak nižší, ale dokáže udržovat větší teplo. Vítr nemá místo, kterým by se mohl dostat do bundy, pomocí Coreloftu nevznikají studená místa. Bunda s materiálem Coreloft se dá snadno složit, i při složení zůstanou vlákna později nadýchaná. Snadno si tak bundu složíte i do menšího batohu.

Co je to PrimaLoft?
PrimaLoft je jeden z nejvýkonnějších synteticky tepelně izolovaných materiálů na trhu. Nejčastěji se využívá pro outdoorové oblečení. Toto vlákno hřeje podobně jako klasické peří, ale má vysokou vodoodpudivost. Vlákna jsou lehká, stlačitelná a umí se vrátit do původního tvaru i při delším zmačkání. Když vlákno PrimaLoft vznikalo, mělo sloužit jako náhrada za husí peří pro americkou armádu. Výhodou je, že ho můžete prát, velmi rychle dokáže uschnout a je vhodné pro alergiky. Existují dvě varianty. PrimaLoft One jsou pověstné pro svou měkkost, lehkost a odolnost proti vodě, je tvořen jedním typem mikrovlákna. Oproti tomu PrimaLoft Sport kombinuje dva typy mikrovláken, jsou silnější a zajišťují materiálu nadýchanost.

Závěrem redakce ProSportování.cz o materiálech oblečení do zimy, proč se podívat do Decathlonu?
Jak vidíte, technologií a materiálů, které vás dokážou během zimy zahřát je poměrně hodně. Materiály se neustále vyvíjejí a posouvají dopředu. Pokud vás oslovila vlna merino, doporučujeme se podívat na termoprádlo merino Decathlon. Při výběru termo oblečení pro muže, termo oblečení pro děti, nebo když se díváte na termo oblečení dámské, vždy si vyberete z kvalitních produktů, které jsou za rozumnou cenu. Spojení Decathlon merino rozhodně funguje. Při oblékání na hory vždy berte v potaz, že na horách bude obvykle větší zima než v nížině ve městě. Dostatečně teplé oblečení, které budete správně vrstvit je řešením, jak se uchránit před mrznutím. Věříme, že jsme vám pomohli se lépe zorientovat na trhu s materiály zimního oblečení, a že vám už nikdy nebude v zimním období chladno.