Hokejbal je sportem, který je nejblíže lednímu hokeji. Tento sport se hraje většinou venku, ale existují i hokejbalové haly nebo se hraje hokejbal přes léto na hokejových stadionech, kde není led. Hokejbal je sportem, který Vás uchvátí, a pokud jste někdy chtěli hrát hokej, ale nějak to nevyšlo, můžete se klidně realizovat právě v hokejbale. Tento sport je vhodný i pro děti, ale hrát ho mohou i dospělí, kteří nikdy předtím nic podobného nehráli. Hokejbal zná starší generace z verze za baráky na sídlištích, kdy se většina z vás proháněla s hokejkou a tenisákem po hřišti. V čem je hokejbal výhodný, proč ho hrát a co na to budete potřebovat? Tento článek pro Vás bude takovým rádcem pro hokejbalisty.
Co se dozvíte v článku:
Co je to hokejbal?
Hokejbal je sportem, který je možná nejvíce blízký lednímu hokeji. Má velmi podobná pravidla, ale jeho zásadním rozdílem je výstroj hráčů a povrch, na kterém se hraje. Hokejbal se hraje buď na betonovém hřišti, kolem kterého jsou stejně jako v hokeji postaveny mantinely, nebo nově na speciálním plastovém povrchu, který je šetrnější ke kloubům a také k čepeli hokejek, které se tak nebrousí tak rychle, jako u betonu. Hráči nemají pochopitelně na nohách brusle, ale tenisky. Je to hodně běhavý sport, který se hraje stejně jako hokej 5 na 5 + na každé straně brankář. Hokejbal se hraje obvykle jen na 3x 15 minut, a to vzhledem k jeho náročnosti. V týmech se pak praktikuje nejčastěji hra na dvě lajny, maximálně tři, ale to k vidění moc není.
Jaká je historie hokejbalu?
Za počátky hokejbalu u nás se dají považovat 60. léta 20. století. Hokejbal se dlouhou dobu hrál pouze s tenisáky, později se vyvinuly speciální míčky na hokejbal. Díky tomu, že jsou to plastové / gumové míčky v oranžové barvě, mezi hráči se jim říká pomeranče. Hokejbal se hrál v počátcích především na sídlištích, postupně se tento sport rozvíjel a zlepšovala se i hřiště a celkové zázemí. Hokejbal si postupně získal řadu příznivců, a to nejen u nás, ale na řadě míst světa.
Jaké jsou výhody hokejbalu?
Výhod, proč začít hrát hokejbal je celá řada. Aby to pro Vás bylo jednodušší, představíme Vám tyto výhody v bodech:
- Hokejbal je cenově dostupný sport – výhodou hokejbalu je jeho cenová dostupnost, kdy je levnější oproti hokeji. K hokejbalu Vám stačí nakoupit na začátku výstroj, důležité jsou rukavice, chrániče holení, dobré tenisky, helmu a hokejbalové kalhoty. Pochopitelně i hokejku. V průběhu roku jsou pak náklady nižší, než za pronájmy ledu apod. Hokejbal je celkově dostupný i pro méně movité rodiny.
- Hokejbal lze hrát bez nutnosti bruslení – v případě, že Vás zajímá hokej a rádi byste si ho zahráli, ale neumíte bruslit, můžete začít hrát hokejbal. U hokejbalu Vám bude stačit dobře běhat a takticky přemýšlet.
- Hokejbal lze začít hrát i v pozdějším věku – to je výhoda oproti hokeji. Pokud v hokeji začnete hrát třeba ve 20 letech, už nikdy nebudete moct hrát na vyšší úrovni, budete zaostávat především v bruslení. U hokejbalu se dá i v tomto věku hrát třeba i extraliga a dosáhnout velmi dobrých výsledků.
- Hokejbal podporuje kondici, sílu a vytrvalost – i když je tento sport otevřený pro všechny, je nutné se na něho dobře připravit, jelikož je fyzicky poměrně náročný. Výhodou ale je, že se Vám výrazně posílí celková kondice, budete mít lepší koordinaci pohybů a zlepšíte se i po vytrvalostní a silové stránce. Hokejbal se ale dá zvládnout, hrají ho i ženy.
- Hokejbal podpoří přátelství – u hokejbalu poznáte řadu nových kamarádů, jelikož se jedná o týmový sport. Je to dobré jak v pozdějším věku, tak ale i u dětí, kteří jsou tak více v kolektivu a učí se sociálních interakcí.
- Hokejbal posílí celkové zdraví – díky tomu, že se budete pohybovat většinou venku, budete se hýbat a posilovat kondici, půjde nahoru i Vaše zdraví. Hokejbal dokáže například snížit riziko kardiovaskulárních chorob a jiných nemocí.
- Hokejbalem budete posilovat i svaly – vedle toho, že se budete hýbat, se Vám díky pohybům u hokejbalu podaří posílit svalstvo. Především pak budete posilovat svaly na nohou, na rukách, pažích a svaly trupu.
- Hokejbalem získáte skvělou aktivitu pro trávení volného času – u hokejbalu se budete bavit. Je to sport, který Vám vyplní volný čas, který lze smysluplně využít. Byla by škoda být jen doma a nedělat nic pro sebe. U hokejbalu se můžete pobavit klidně i jako celá rodina. Můžete jít děti podpořit na zápas nebo trénink.
- Hokejbalem podpoříte fair play – hokejbal je sport, ve kterém se ctí hodnoty fair play. Trenéři vedou děti k poctivosti a k respektování soupeře a veškerých pravidel. Děti se neučí systém a budou mít i hodnoty. Sportovní chování a poctivost pak využijí i v běžném životě.
Jaké vybavení je potřeba pořídit na hokejbal?
Hokejka na hokejbal – prakticky se nijak neliší od hokejky používané v hokeji. Hokejky pro hokejbalisty mají často možnost vyměnit čepel. Díky tomu není potřeba kupovat celou novou hokejku, ale jen dokoupit novou čepel, která se zlomila nebo opotřebovala, obrousila po delší používání. Části hokejky, do které se čepel nasazuje, se říká shaft. Shafty se vyrábí s nejrůznějšími stupni tvrdosti, označení se říká flex. Někteří hráči potřebují měkčí hokejky s většími průhyby při střele, jiní zase vyžadují tvrdší hokejky.
- Dobré tenisky / salovky – tím, že se hokej hraje v botách, je důležité si koupit kvalitní tenisky, které vydrží náročnost tohoto sportu. Musíte počítat, že budete u hokejbalu neustále měnit velmi rychle směr pohybu. Je dobré, aby byly boty i pohodlné, nikde Vás netlačili a neklouzali.
- Rukavice – na hokejbal budete potřebovat i rukavice. Můžete použít stejně jako v hokeji hokejové rukavice nebo zvolit odlehčenou variantu rukavic pro hokejbalisty. Rukavice Vás bude chránit před seknutím přes prsty od soupeře, od nastřelení hokejbalovým míčkem a při pádu na povrch. Navíc umožní i lepší držení hokejky a při střele vás nebudou bolet ruce.
- Chrániče – na hokejbal budete potřebovat chrániče holenní. Holenní chrániče můžete použít hokejové nebo si koupit speciální hokejbalové, ty jsou kratší, kryjí menší část nohy, ale uchrání Vás před bolestí po seknutí nebo nastřelením do holeně. Díky nim budete rychlejší a pohyblivější. Hokejbalové holenní chrániče jsou vidět čím dál častěji a pomalu vytlačují ty hokejové. Muži pak využívají suspenzor, který jim chrání intimní partie, podobný chránič mají i ženy.
- Helma – u hokejbalu se využívá klasická helma na hokej. Je to důležitá součást výstroje hokejbalisty. Svazové soutěže se ani bez helmy hrát nemohou. Slouží jako ochrana hlavy před vážnými úrazy při pádech. Helmy mohou být bez chrániče obličeje, mohou mít košík / mřížku (to využívají povinně hokejbalisty do 18 let) nebo mají jen plexištít jako vidíte u dospělých hokejistů. Helma by měla pevně držet na hlavě, neměla by se nijak hýbat, ale zase by Vás neměla ani tlačit. Helmu si před nákupem raději vyzkoušejte. Některé helmy se dají velikostně upravovat pomocí speciálního systému šroubování.
- Hokejbalové kalhoty – u hokejbalu nejsou tak nutné, jako jsou povinné u hokeje. Někteří hokejbalisty hrají pouze v kraťasech. Kalhoty Vás ale chrání například proti nastřelení míčkem, což by bez nich mohlo pořádně štípnout. Hokejbalové kalhoty nejsou nijak těžké, bude se Vám v nich běhat poměrně pohodlně.
- Štulpny – podle toho, jaké budete využívat chrániče holenní, budete potřebovat i štulpny. Můžete využít hokejové štulpny nebo se pak někdy využívají i fotbalové.
- Hokejbalový míček – hokejbalový míček je obvykle k dispozici v daném klubu, za který budete hrát. Klub je kupuje hromadně ve velkém počtu a týmy se na ně buď skládají, nebo se nakupují z klubových příspěvků. Hokejbalový míček sice není příliš drahý, ale velmi často se ztratí po odpálení nebo odrazu mimo hřiště. Hokejbalové míčky se vyrábí ve dvou základních provedeních. Existují letní hokejbalové míčky a zimní hokejbalové míčky. Rozdílnost je v materiálu a následně tvrdost, současně i v tom, jak míček reaguje na změnu teploty a okolní podmínky. Pokud byste hráli hokejbal letním míčkem, byl by příliš tvrdý, hra by s ním byla nebezpečná a míček by Vám navíc prasknul.
Jaké jsou nejlepší kluby v České republice?
V České republice se hraje Extraliga hokejbalu, 1. liga a 2. liga. Pod druhou ligou jsou pak už jen regionální, oblastní a městské soutěže. V extralize hraje dvanáct týmů, jedná se o HC Kert Park Praha, SK Hokejbal Letohrad, HBC Pardubice, HbK Karviná, HBC Svítkov Stars Pardubice, Elba DDM Ústí nad Labem, HBC Kladno, TJ Snack Dobřany, HBC Hostivař, HBC Prachatice, HBC Plzeň a HBC Hradec Králové.
Jak je to s hokejbalem ve světě?
Mezi národy s nejlepším hokejbalem patří vedle České republiky Švýcarsko, Kanada, Slovensko a USA. Další země pak dokážou konkurovat, ale v těchto zemích je hokejbal na nejvyšší úrovni. Národy jsou úspěšné i na mezinárodním poli, například jednou za dva roky na Mistrovství světa v hokejbalu. Na hokejbalovém Mistrovství světa v České republice, které se hrálo v Plzni, se do finále proti Česku dostala dokonce Indie. Česká republika je pak porazila o jedinou branku a slavila domácí titul.
Závěrem o hokejbale…
Jak vidíte hokejbal je skvělým sportem jak pro děti, tak pro dospělé. Na nejnižší úrovni můžete hrát hokejbal klidně s partou přátel městkou ligu a bojovat proti místním týmům. Hokejbal není nijak náročný sport na peníze a je tím dobře dostupný. Navíc každý pohyb pomáhá, abyste byli zdravější.