Proč mít doma běžecký pás nebo cyklotrenažer? A pro koho se hodí?

woman 6521824 960 720

Možná si říkáte, že si můžete jít zaběhat ven a nic vás to nebude stát. To je pravda, ale na druhou stranu mít doma běžecký pás nebo cyklotrenažer má řadu výhod. A určitě, jak již tušíte, bude to také neomezenost. Můžete jít běhat kdykoliv, při jakémkoliv počasí, jak dlouho chcete. V čem jsou výhody běžeckých pásů a cyklotrenažerů?

Běh jako cesta ke zdraví

Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle zdravý duch.“  Mnoho lidí rádo běhá, protože tak efektivně spaluje tuky, podporuje zdraví srdce a cév, posilují si hýždě, kosti, šlachy a svaly, regenerují se jim lépe játra, ledviny a slinivka, zlepší se jim trávení. Také se takovým lidem vyhnou psychické problémy, jako deprese.

fitness 4999754 960 720

Jízdou na kole podpoříte nejen imunitu

Vedle běhu je skvělá i jízda na kole. Je úžasná pro vaše tělo, protože podpoříte své trávení, posílíte si imunitu a přirozenou obranyschopnost organismu, předejdete obezitě, rakovině, kardiovaskulárním chorobám i cukrovce. Při jízdě na kole se prokrvují také tkáně a zmizí dokonce i problémy s nespavostí.

Venku není počasí na běhání nebo na jízdu na kole, co teď?

V případě, že je venku krásné počasí, je léto nebo jsou zkrátka podmínky pro sportování ideální, není žádný problém vyjít ven na kolo nebo si zaběhat. Vždy ale není počasí dobré a vám se do škaredého počasí zkrátka nebude chtít jít. A kvůli tomu přerušíte pravidelné sportování, což není nijak dobré. Pro chvíle, kdy je venku škaredě nebo nejsou podmínky pro sportování, existují cyklotrenažery a běžecké pásy.

gym 5022285 960 720

A v čem jsou hlavní výhody?

Když si domů pořídíte běžecký pás nebo cyklotrenažer, bude vás to více nutit sportovat. Stroj nenecháte jen tak stát v rohu místnosti. Venku může být jakkoliv, i přesto máte doma ideální podmínky pro sportování. Můžete jít například běhat i o půlnoci, především ženy se tak nemusí bát, jelikož nemusí běhat v parku, kde by na ně mohlo číhat případně nebezpečí. Těmito stroji doma navíc ušetříte, oproti tomu, když byste měli neustále platit za vstupy do fitness center. Tím, že budete mít stroje doma, nemusíte nikam chodit.

Ať už budete jezdit na cyklotrenažeru nebo běhat na pásu, můžete si k tomu pustit televizi, hudbu, udělat si větší pohodlí, než v posilovně nebo venku. Navíc se na vás nebude nikdo koukat, na sport budete mít maximální soukromí, což někteří z vás ocení také. A v neposlední řadě, nemusíte se ohlížet na to, zda jsou posilovny otevřené nebo ne.

Pro koho je vhodný cyklotrenažer a kdo využije spíše běžecký pás?

Není to pravidlo, ale běžecký pás preferují ženy mnohem více, než cyklotrenažer. Na běžeckém pásu mohou udržovat kondici, ale i hubnout. Cyklotrenažery jsou vhodné spíše pro aktivní cyklisty, kteří nechtějí v zimě a v jiných obdobích zahálet. Výrazně se posiluje fyzická kondice a posiluje se sportovní výkon. Věděli jste, že je mezi cyklotrenažery a rotopedy rozdíl? Je v držení těla, při jízdě na rotopedu máte rovná záda, zatímco při jízdě na cyklotrenažeru se může i předklánět, je to více jako jízda na kole.

Kolik lze spálit kalorií na cyklotrenažeru a běžeckém pásu?

Výhodou je také možnost spálit kalorie. Pokud budete běhat na běžeckém pásu, podaří se vám spálit zhruba 720 kcal za hodinu běhu. Máte doma cyklotrenažer? Při hodinové jízdě na cyklotrenažeru spálíte okolo 700 kcal.

Podobný článek:  Jak vybrat běžecký pás?

Jak vybrat běžecký pás? Ve zkratce

  • Hluk – každý pás je jinak hlučný. Pokud chcete mít na běh klid a nechcete rušit okolí, volte spíše tišší.
  • Pružnost běžeckého pásu – pásy, které jsou pružné, vám neodrovnají klouby. Pokud bude plocha běžeckého pásu pružná, bude i šetrná k vašim kloubům.
  • Technologie HMC – díky této technologii si můžete přizpůsobit tréninkové tempo k aktuální tepové frekvenci. Tyto pásy umí snímat tep a předat ho do systému.
  • Ovládání – pásy lze jednoduše ovládat a nastavovat. Levné pásy nemají tak velké možnosti ovládání. Navíc lze u některých nastavovat i sklon pásu.
  • Běžecká plocha – důležitým parametrem je dostatek místa na běhání. Vybírejte pásy s větší běžeckou plochou.

Motorové vs. bezmotorové běžecké pásy

Můžete zakoupit dva druhy běžeckých pásů. U bezmotorové varianty se pás pohání vlastní silou. Tato varianta není vhodná pro lidi s obezitou nebo nadváhou. Trénink na nich je extrémně náročný. Bezmotorové pásy nahrazují Nordic Walking a lze na nich nastavit také sklon pro chůzi do kopce.

Motorové pásy mají vlastní motorový pohon. U těchto pásů si snadno nastavíte rychlost, ale také sklon. Motorové pásy jsou obvykle dražší, ale častěji kupované. Běh na takovém pásu je vhodný i pro začátečníky nebo hobíky. Známým prodejcem běžeckých pásů je inSPORTline.

Jak vybrat cyklotrenažer?

Před samotným zakoupením cyklotrenažeru, je třeba si uvědomit výšku a váhu osob, které jej budou používat, podle toho totiž vybíráte cyklotrenažer dle velikosti rámu stroje a rozsahu nastavení sedla a řídítek. Pokud chcete šlapat ve stoje, zásadně si nepořizujte levnější cyklotrenažery, protože jejich konstrukce není na tuto aktivitu vhodná, a tudíž tím zkracujete jejich životnost.  Další nevýhodou levných cyklotrenažery je záruční a pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Sečteno podtrženo – levný nebrat!

167101 cyklotrenazer fassi r25 pro

Brzdný systém cyklotrenažeru

Mechanický brzdný systém – odpor je vytvářen 1 – 2 destičkami s nalepeným filcem. Filc vyvíjí tlak na setrvačník a mechanicky ho brzdí. V popředí výhod je především spolehlivost. Bohužel ale šustí, což během cvičení uslyšíte, ale nebude vás to jak rušit.

Podobný článek:  Posilovací věže a začátky ve fitness

Magnetický brzdný systém – odpor šlapání zajišťuje magnet. Magnet je tichý, ale nelze pomocí něho nastavit tak velký rozsah zátěže.

Dražší modely mohou mít vzduchovou nebo vzduchovo-magnetickou brzdu.

Šlapací střed

U levných cyklotrenažerů najdete miskový střed. Tento typ středu se brzo opotřebuje a je potřeba ho velmi často seřizovat. Tím se může zvýšit hlučnost, ale i nutnost celý střed vyměnit. Nejlepší je tichý a bezúdržbový střed s ložisky. Budete šlapat ve stoje? Střed je klíčový, měl být mít vysokou kvalitu. Ideálně zakupte cyklotrenažer s klasickým ložiskovým středem na čtyřhran.

15306 1411065488

Setrvačník

Setrvačník přímo ovlivňuje plynulost šlapání. Projeví se to u vyšších zátěží. Hlídejte si také převod. Cyklotrenažer se setrvačníkem s volnoběhem je imitace klasického kola. Setrvačník bez volnoběhu je spíše spinningová varianta.

Sedlo a pedály

Kupujte cyklotrenažery, u kterých se dá v případě potřeby vyměnit sedlo. Pozor na levné cyklotrenažery, jelikož mají plastové šlapky. Dražší modely mají šlapky z kovu, které více vydrží.

Ovládání

Ovládání cyklotrenažeru si lze vybrat s manuální regulací, při které zátěž změníte jednoduše, a sice pomocí otáčení mechanického regulátoru, který slouží pro ovládání mechanické brzdy. U cyklotrenažeru, který má zátěž ovládanou elektronicky, můžete zátěž nastavit buď s pomocí tlačítek + a – , nebo se změní dle předvoleného programu automaticky, jakmile na cyklotrenažeru šlapete. Počet a typy programů se odvíjí dle značky a modelu.

Displej a moderní technologie

Některé cyklotrenažery s elektronickým ovládáním mají grafickou LCD obrazovku či blutooth, což umožňuje propojení s tréninkovými aplikacemi, jako je například jízda na GOOGLE Maps, nebo ovládání zátěže formou smartphone.

Aby mělo vaše cvičení účinek, nezapomínejte mít během cvičení zapnuté měření tepové frekvence či využít dotykový snímač na řídítkách. Můžete si pořídit sporttester či zakoupit lepší cyklotrenažer, která vlastní přijímač signálu od hrudních pásů.

99d3582cbe46ef88aa45562e33051fb0

Manipulace

A v neposlední řadě by se mělo s cyklotrenažerem dobře manipulovat. Stejně jako by měl mít stabilitu. Cyklotrenažery mohou mít transportní kolečka a seřizovací nožky pro pevné postavení.

„Konkrétně tady mám cyklotrenažér Tax Neo 2T, což je jeden z nejpokročilejších cyklotrenažerů, které teď můžete sehnat. Zaujme především svým výkonem, protože vaše nohy dokáže zatížit až 2200 wartty a to dokáže simulovat stoupání až 25 procent, potom je také mimořádně tichý, což se ocení, když budete chtít trénovat někde doma v noci, že jo?“ doporučuje David Polesný autor webu a Youtube videí „Trail Hunter“

Zdroj citace: https://www.youtube.com/watch?v=2mb0nx8ASzs

Závěrem…

Věříme, že jsme vám s výběrem cyklotrenažeru a běžeckého pásu pomohli. Oba stroje mají své výhody. U obou ale získáte možnost pohybu kdykoliv budete chtít. Už se nebudete muset dívat, jak je venku, nebo kolik je hodin. Cvičte kdykoliv a ještě se u toho dívejte třeba na oblíbený film nebo seriál. Cvičení bude pravidelnější a bude vás více bavit.