Pravidla a zásady biatlonu 

biatlon

Biatlon patří mezi jedny z nejzajímavějších sportů, v kterých má naše překrásná země přední zástupce. Koho by také ne fascinoval pohled na střelbu a běžkování? Takových sportů je opravdu málo, a proto si jej také v tomto článku představíme. Jaká jsou pravidla a zásady tohoto sportu, a můžete jej praktikovat i vy sami? 

Co je to biatlon?

Biatlon je tradiční zimní sport, který v sobě nezapomenutelné kombinuje běh na lyžích a střelbu z málorážné pušky. Provozuje se nejčastěji v Evropských zemích jako je Norsko, Francie, Německo, Švédsko, Itálie a nesmíme zapomenout na naše Česko.  

Jeho historie sahá až do středověku, kdy se biatlon stěží spojoval se sportem či měl jakýkoliv rekreační duch. Tehdy šlo hlavně o formu lovu, kdy se lovci vydávali do hlubokých, sněžných oblastí a lovili. 

Jeho užití se rozšířilo i k vojenským účelům. Biatlon se tak praktikoval hlavně mezi vojáky, kteří v něm konali závody. Mezi první země, kde se závody konaly, patřilo Norsko a Německo. Závod se nazýval „během vojenských hlídek“, a ačkoliv se první klání konaly kolem roku 1767, na olympiádu se Biatlon probojoval až v roce 1924. 

Roku 1995 se sepsala pravidla sportu, a poprvé se objevil pojem biatlon. Ten od té doby řídí Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM). 

I pro zvýšení atraktivity sportu, a s jeho stoupající popularitou, se začaly postupně zmenšovat terče a závody se komplikovaly tak, aby byly zajímavější pro divákovo oko.  

Co se k závodu v biatlonu používá za vybavení?

Mezi nejzákladnější vybavení patří malorážná puška (malorážka). Její ráže je 5,6 mm, což znamená cca 22 palců dlouhou pušku. Její odpor činí 0,5 kg. Puška by měla být bez zásobníku a střeliva, a s minimální hmotností okolo 3,5 kg. 

střelba biatlon

Terčové zařízení

U těchto zařízení bude vzdálenosti mezi hranou střelecké rampy a lícem terče okolo 50 m, což je plus mínus jeden metr. Velikosti kruhů a zásady pro zásah jsou:

  • poloha vstoje
  • záměrný kruh 115 mm
  • kruh pro zásah 115 mm (na papírovém terči 110 mm)
  • poloha vleže
  • záměrný kruh 115 mm
  • kruh pro zásah 45 mm (na papírovém terči 40 mm)
Podobný článek:  Světový pohár v biatlonu startuje ve Švédsku, vrchol bude v Pekingu

Jaká je struktura biatlonových soutěží? 

Biatlon má řadu odvětví, ve kterých se dá závodit. 

Sprint žen 

Mezi nejznámější patří Sprint žen. Tehdy biatlonistky startují ve 30 sekundových intervalech a po 7,5 km na ně čeká střelecká část soutěže. Střelba probíhá vleže, poté vestoje. Pokud střelkyně udělá chybu, dostane trestné kolo o 150 metrech. 

Sprint mužů je obdobný ve startu, ale střelba na ně čeká až po 10 kilometrech. 

Stíhací závod

Stíhací závod žen je provázen startem šedesáti závodkyň. Střílí po deseti kilometrech, a to čtyřikrát (2x v leže, 2x ve stoje). Chyba znamená trestné kolo (opětovně 150 metrů). U mužů je střelba prováděna po 12,5 kilometrech. 

Vytrvalostní závod

U vytrvalostního závodu žen se startuje v půl minutových intervalech, ale až po 15 kilometrech. I zde střelba probíhá pouze čtyřikrát. Pokud je střelba provedena špatně, nepřidává se trestné kolo, ale trestná minuta k celkovému času.  

Muži poté startují v půlminutovém rozestupu a závodí na 20 kilometrů. Střelba se provádí čtyřikrát, a za chybu se platí přidanou minutou. 

Hromadné závody

U hromadných závodů žen startuje pětadvacet biatlonistek ve Světovém poháru, a pět žen, které se nejlépe umístily s vysokým počtem bodů. Střílí se po 12,5 kilometrech a opět dvakrát vleže a dvakrát vestoje. Chyba znamená trestné kolo. 

U mužů je to zcela stejné. 

biatlonista

Závod smíšených dvojic

U smíšených dvojic se v závodu střídají na čtyři úseky jedna žena a jeden muž.  Start je hromadný. Dříve platilo pravidlo, že start musí započíst žena. To již není nutné, a trenéři si mohou vybrat, koho nasadí na start. Ženy si musejí odjezdit dva 1,5 kilometrové úseky a muži dva až tři stejné okruhy. V prvním kole probíhá střelba z lehu a poté ve stoje. Na rozdíl od individuálních závodů, při nichž by chyba znamenala buďto trestné kolo nebo přidaná minuta, se ve smíšeném závodu zavedli tři náhradní náboje. Ty se použijí v případě neúspěchu. S každou promarněnou kulkou se však prodlužuje závodníkovo trestné kolo o 75 metrů. 

Podobný článek:  Jak vybrat vhodné lední brusle?

Štafeta

Při štafetě musí čtyři ženy ze startu ujet šest kilometrů. Poté se provádí dvě střelby v obvyklém aranžmá. Opět jsou k dispozici tři náhradní náboje. S každým vyčerpaným nábojem se trestné kolo prodlužuje o 150 metrů. 

Muži musí najezdit 7,5 kilometrů a opět provádí dvě střelby. 

Smíšená štafeta

U smíšené štafety se již o dost méně hledí na pohlaví (startovat dříve měla povinně žena). Každý trenér si tak může zařídit hru po svém. Biatlonisti po šesti kilometrech střílí vleže a vestoje, a mají k dispozici náhradní kulky. Každá chyba s danou kulkou znamená 150 metrů navíc. 

Supersprint 

Tato nejnovější disciplína je rozdělená do dvou částí- kvalifikační a finální. Kvalifikace probíhá jako běžný sprint- 1 km okruhu a dvě střelby (vleže, vestoje). Existuje náhradní náboj, a za každou chybu se určuje trestné kolo o 75 metrech. 

Finále je pak výběrem třiceti nejlepších jezdců z minulého kola. Ta absolvuje pět jedno kilometrových okruhů a čtyři střelby v pořadí: ležka, ležka, stojka, stojka.  

Jak se boduje v biatlonu?

1.místo90 bodů
2.místo75 bodů
3.místo60 bodů
4. místo50 bodů
5.místo45 bodů

Existuje i letní biatlon?

Letní biatlon lze provádět na kole, nebo stačí jenom běhat. Pušky se umisťují do stojanu na střelnici. Setkat se můžete i s lukostřeleckým biatlonem, kde pušku střídá luk. 

Typy soutěží v letním biatlonu:

Závod jednotlivců – závodníci střílejí 3krát nebo 4krát. Za každý chybný zásah se přičítá 40 sekundová přirážka.

Sprint – chyba znamená extra 100 metrů. 

Stíhací závod má délku tratě 7 km u mužů a u žen 5 km. Střílí se tu po sobě dvakrát vleže a dvakrát ve stoje.

Štafety probíhají 4 x 6 km.

Závod s hromadným startem – střelba je prováděna 2-4krát. I zde za chybou střelbu následuje trestné kolečko.

Závěr

Biatlon je vysoce komplexní sport. Pokud chce vaše dítě zazářit, je dobré začít s ním v brzkém věku. A to tehdy když dítě projeví zájem o lyžování jako takové.