Podle čeho vybrat lyžařskou helmu? Společně s experty z ProSportovani.cz jsme připravili návod.

Zima v plném proudu a i vy se už možná těšíte, až si vyrazíte zase na lyže. Při lyžování byste měli myslet na svou bezpečnost. Na sjezdovkách v České republice sice zatím neplatí zákon povinného nošení lyžařské helmy, ale je hodně nebezpečné vyjet na lyžování bez helmy. V zahraničí byste za absenci helmy dokonce zaplatili tučnou pokutu. Podle čeho se orientovat při výběru lyžařské helmy? Poradíme, jak vybrat helmu na lyže.

Na trhu se setkáte s obrovským množstvím lyžařských přileb, a to od nejrůznějších výrobců v rozdílných provedeních. Jak se v typech lyžařských helem orientovat? Jejich rozdělení je jednoduché.

Rozdělení lyžařských helem:

halfshellové lyžařské helmy (poloskořepinové helmy) – kolem uší mají měkký textil, jsou lehké, dobře v nich slyšíte a lépe vypadají

fullshellové lyžařské helmy (celoskořepinové helmy) – vycházejí ze závodních helem, jsou vyrobeny z pevné plastové skořepiny, chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější než halfshellové, ale o něco těžší. Lze na ně připevnit chrániče čelisti a brady.

integrální lyžařské helmy – u těchto helem je napevno zabudován chránič brady a čelisti. Využívají se pro závodní účely či freeride.

Správný výběr lyžařské helmy je komplexní záležitost. Víme podle čeho vybrat! Často si lidé kladou otázku – je helma na lyže povinná? Helma v ČR sice není povinná, ale je hazard vyjíždět na sjezdovku bez této ochrany hlavy. A obzvláště pak u dětí.

„Svahy pokrývá většinou technický sníh, který je mnohem tvrdší než přírodní a připomíná beton. Mnohem hůře se na něm brzdí. Při pádech hrozí vážné úrazy hlavy stejně jako při vzájemných srážkách lyžařů,“ uvedl šéf horské služby Jiří Brožek.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/cestovani/lyzovani/na-sjezdovku-bez-prilby-budiz-vam-zeme-lehka.A080108_120703_ig_zima_tom

„Někdy říkáme, že bez helmy se dá také spadnout jenom jedenkrát a vícekrát už nikdy sportovec nespadne. V podstatě je to ale spočítáno i statisticky a odborné statistiky říkají, že dobře padnoucí a upevněná helma je schopna zabránit asi 92 procentům závažných poranění hlavy a mozku,“ potvrzuje také Petr Havránek, přednosta dětské chirurgie a traumatologie pražské Thomayerovy nemocnice.

Zdroj citace: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/noseni-helem-na-svahu-zatim-povinne-neni-prislusny-zakon-poslanci-nestihli-schvalit_201311020100_sbartosova

O nutnosti nošení lyžařské helmy není pochyb. Ale opět se vracíme zpátky k základní otázce – jak vybrat lyžařskou helmu?

„Důležitá je zejména správná velikost, míra odvětrání a hmotnosti helmy. Rozhodně je lepší si helmu před nákupem osobně vyzkoušet,“ dodává Karel Studnička ze specializované lyžařské prodejny Ski a Bike Centrum Radotín.

Zdroj citace: https://www.malydobrodruh.cz/lyzarske-helmy-pro-deti-i-dospele/
Lyžařská helma chrání Váš život

Podle čeho vybrat lyžařskou helmu?

1, Správná velikost lyžařské helmy

Lyžařská helma vám dokáže při pádu ve většině případů zachránit život. Je ale nutné, aby vám lyžařská helma přesně padla. Správná velikost helmy je prvním bodem, který si při zakoupení helmy musíte pohlídat. Podle čeho se ale při výběru velikosti helmy orientovat? Pomůžeme vám s otázkou, jak vybrat velikost lyžařské helmy.

Jaký je postup získání míry na lyžařskou helmu?

  1. Do ruky si vezměte krejčovský metr
  2. Změřte si obvod hlavy – obvod se měří těsně nad obočí a vodorovně kolem hlavy. Metr nesmí jít přes uši, rozměry by vám neseděly. Měří se v centimetrech.
  3. Nemáte krejčovský metr? Sáhněte po proužku papíru. Po změření obvodu hlavy si proužek papíru rozložte na stůl a přeměřte pravítkem.
  4. Následně si můžete vybrat helmu podle jednoduché převodní tabulky (níže).
  5. Lyžařská helma by vám měla při zatřepání hlavou na hlavě pevně sedět, a to i v případě, že si rozepnete pásek pod bradou.

Převodní tabulka na výběr velikosti lyžařské helmy

Označení velikosti Obvod hlavy
XS 52 – 54 cm
S 54 – 56 cm
M 56 – 58 cm
L 58 – 60 cm
XL 60 – 62 cm

Lyžařské helmy ale nemusíte s věkem dítěte neustále kupovat nové. Pokud si vyberete helmu, která má možnost regulovat velikost, vydrží helmy dítěti o něco déle.

2, Atest bezpečnosti lyžařské přilby

Možná, že si říkáte, že už na trhu nenajdete lyžařskou helmu bez nutných atestů, ale nikdy nevíte. Ještě než si helmu koupíte, zkontrolujte, že ho vybraná helma má. Především neznačkové neznámé helmy mohou nemile překvapit. Je to norma s označením ČSN EN 1077 (832164), která vychází z evropské normy EN 1077:1996. Podle nich jsou helmy zařazeny do třídy A a do třídy B. Lyžařské helmy třídy A jsou bezpečnější, jsou to celoskořepinové přilby chránící i uši. Helmy typu B jsou také bezpečně, ale nechrání v takové míře uši.

3, Hmotnost lyžařské helmy

Další neméně důležitým parametrem při výběru lyžařské helmy je hmotnost. Lehčí přilby se vyrábějí za pomocí metody in-mold, nejsou nekvalitní, ale mohou toho méně vydržet v dlouhodobém hledisku. Těžší helmy se vyrábí za pomocí metody inject, vydrží déle a jsou odolnějšími.

Lehčí lyžařské helmy: 350 – 400 gramů

Těžší lyžařské helmy: 450 – 550 gramů

4, Systém větrání lyžařské helmy

Může vás to překvapit, ale systém odvětrávání lyžařských helem je velmi sofistikovaný. Na trhu najdete helmy s pasivním větráním, které je zajištěno pouze vytvořenými otvory pro cirkulaci vzduchu. Vedle toho si ale můžete pořídit helmy s aktivním systémem větrání, u kterých si můžete intenzitu nastavit sami (lze zavřít i úplně).

Pokud si chcete větrání regulovat a nechce se vám kvůli tomu helmu sundávat z hlavy, zakupte si dražší modely lyžařských přileb. Tyto modely mají mechanismus odvětrávání na venkovní straně skořepiny. Levné modely lyžařských helem musíte sundat z hlavy, vyndat ucpávku ručně a zase si helmu nasadit. Ucpávku pak navíc musíte někde uschovat, což může být velice nekomfortní.

5, Systém zateplení lyžařské helmy

Všechny lyžařské helmy jsou víceméně stejně zateplené. Velký rozdíl je ale u zateplení ušnic. Kdyby byla venku příliš velká zima, můžete pod helmou nosit speciální čepici nebo kuklu. Budete ale potřebovat helmu, u které můžete regulovat její velikost.

6, Štít na helmě

Hodit se vám může i lyžařská helma se štítem. Štít je velmi praktický. Při lyžování můžete být oslňováni sluncem, jak z oblohy, tak ale i ze sněhu, od kterého se paprsky odrážejí. Pro tyto účely můžete nosit tmavé lyžařské brýle. Proč by ale nemohly být brýle součástí helmy? Štíty na helmě pomohou odolávat odleskům a vedle toho i zabraňovat sněžení sněhových vloček do obličeje. I to může být při lyžování nepříjemné.

7, Design lyžařské helmy

Na první pohled se vám může zdát, že se jedná o bezvýznamnou věc, ale není tomu tak. Vedle nejrůznějších modelů lyžařských helem si můžete vybrat i barevné provedení. Helmy s lesklým provedením jsou viditelnějšími, a pokud jste freerideři, tak vás mohou i snadněji, v případě nehody, najít. Tmavé a černé helmy přitahují více sluneční paprsky a může vám v nich být tedy poměrně horko.

Závěr

Do lyžařské helmy se rozhodně vyplatí investovat. Určitě byste neměli lyžovat bez helmy. Je to stejně riskantní jako byste řídili bez zapnutého bezpečnostního pásu v autě. Výběr není v dnešní době již zcela nutný přímo na prodejně. Sice je pravda, že si na prodejně můžete helmu ihned vyzkoušet, ale všechny české eshopy nabízí možnost vrácení zboží, pokud nejsem z jakéhokoliv důvodu spokojeni. Vždy si nejprve změřte obvod hlavy a následně si určete, co přesně od helmy očekáváte a jak často budete lyžovat.

Lidé v souvislosti s tématem hledají také: helma na lyže decathlon, lyžařská helma uvex, lyžařská helma bollé, lyžařská helma poc, damska helma na lyze, povinnost helmy na lyze, povinnost helmy na lyže 2021, povinná helma na lyže v čr, povinná helma na lyže v rakousku, jak má sedět lyžařská helma.