Podle čeho se orientovat při výběru tenisové obuvi?

Úvod

V tenise o výhře nebo prohře často rozhoduje správný pohyb po kurtu. Pohyb po kurtu se liší podle toho, na jakém se hraje povrchu. Nejčastěji se tenis hraje na antuce nebo nejrůznějších betonech. Vedle těchto rozšířených povrchů, se můžete setkat ještě i s trávou. Na trávě se hraje například slavný Wimbledon. Abyste se mohli pohybovat správně a vaše nohy netrpěly, musíte zvolit vhodnou obuv. Podle čeho ale vhodnou obuv vybrat? Musím do tenisové obuvi vkládat velké peníze nebo mi stačí obyčejné tenisky? Tenisoví expert z portálu prosportovani.cz se na výběr obuvi zaměřili a radí, podle čeho se orientovat při výběru tenisové obuvi.

Tenisovou obuv vybírejte podle jejích klíčových vlastností

Při výběru tenisové obuvi byste se měli dívat na především na konstrukci boty. Při pohybu po kurtu je potřeba, aby vám bota pevně seděla na nohou a nijak se nepohybovala. Vždy je potřeba si tenisovou obuv vyzkoušet. Klíčový je výběr správné velikosti.

Stejně tak je zapotřebí sledovat, jestli obuv, kterou si chcete koupit, je uzpůsobená na nárazy. Tlumení nárazu je velmi důležité. Pohyb po kurtu je náročný. Nepohybujete se pouze do stran, ale také vyskakujete a dopadáte na povrch. Díky vlastnosti tlumení nárazu nebude vaše noha tolik zatěžována. Je to významný zdravotní benefit tenisové obuvi.

Mezi klíčovou vlastnost tenisové obuvi je potřeba brát v úvahu i švy a pevnost obuvi. Při pohybu po kurtu musíte takřka neustále prudce měnit směr pohybu. Zleva doprava, dopřed a dozadu, na tenisovou obuv to je velký nápor. Kvalitní obuv se pozná také podle toho, že všechen tento nápor vydrží a bude stále dostatečně pevná a odolná. Je jasné, že vám žádná tenisová obuv nevydrží věčnost, ale je velký rozdíl mezi výdrží jednotlivých typů obuvi.

Jak poznat hlavní rozdíl mezi tenisovou obuví na antuku a na tvrdý povrch? Klíčovou roli hraje podrážka.

Před tím, než navštívíte nějaký eshop nebo se vydáte do sportovní prodejny, byste se měli zamyslet nejen nad tím, jak často a na jaké úrovni tenis chcete hrát nebo hrajete, ale také nad povrchem. Budete hrát převážně na antuce, betonu nebo se to může i střídat?

Hlavní rozdíl mezi obuví na jednotlivé typy povrchů je v podrážce. Tenisové obuv na antuku má podrážku se stromečkovým vzorem. Po antuce se potřebujete klouzat, ale nohy vám nesmějí ujíždět. Právě tento typ podrážky toto dokáže zajistit. Tenisová obuv na beton má na podrážce zase protiskluzové prvky. Na betonu se totiž obvykle nekloužete.

Nemůžete se rozhodnout, kde budete hrát? Můžete zvolit univerzální boty na oba typy povrchu. Taková obuv má podrážku kombinovanou. Na podrážce je stromečkový vzor na antuku, ale součástí jsou i protiskluzové prvky. Tyto boty se označují „all court“.

Kolik peněz musím do tenisové obuvi investovat?

Velmi těžko se na tuto otázku odpovídá, ale lze se držet různých pravidel. Velkou roli hraje četnost vaší hry, včetně úrovně hry. Je velký rozdíl mezi tenisovým profesionálem, pokročilým hráčem, začátečníkem nebo jen občasným tenistou.

Chcete se tenis naučit hrát? Nebo ho hrajete na začátečnické úrovni? Není zapotřebí do obuvi investovat tisíce korun. U obuvi pro začátečníky si vystačíte s rozpočtem do 1.000,- Kč. Na betonových kurtech se nemusí ani jednat o speciální boty na tenis. V těchto případech vám budou stačit obyčejné tenisky, které můžete zakoupit již kolem 500,- Kč. Od těchto bot, ale nečekejte zázraky. Hodí se spíše pro hráče, kteří se po kurtu moc nepohybují a teprve se hrát učí.

Jste pokročilým tenistou a hrajete pravidelně? V těchto případech byste se už měli začít dívat po kvalitní tenisové obuvi. Nemusí se jednat o nejdražší modely bot, ale obuv by už měla být více odolná. Pohyb po kurtu je v těchto případech už pro botu poměrně náročný. Stejně tak je už i více vyžadováno tlumení nárazů a pohodlí. V tenisových botách často strávíte několik hodin na kurtu a vaše nohy to poměrně hodně pociťují. Odborníci z portálu prosportovani.cz pro tyto případy doporučují tenisové boty do 2.000,- Kč. Pokud trefíte akci, můžete takovou obuv pořídit i o 500,- Kč levněji.

Patříte do třetí skupiny? Ve třetí skupině jsou hráči, kteří hrají na profesionální úrovni nebo velmi často trénují a objíždějí tenisové turnaje pro neregistrované tenisty. Zde už se na boty klade velký nárok a cenově se ve většině případů už pod 2.000,- Kč dostat nedá.

Závěr

Je velký rozdíl mezi obuví pro profesionálního tenistu nebo pro hráče, který si jde jednou týdně s kamarády zahrát, aby si udělal žízeň na pivo. Pro vaše začátky nebo začátečnickou úroveň nemusíte do obuvi příliš investovat. Nic vám tedy nebude bránit se tenisu věnovat. I obyčejné tenisky vám budou stačit. Na antuce ale musíte mít hladkou podrážku. Pokud byste zryli antuku hrubou podrážkou, správce areálu by vás příliš nepochválil. Vyrazte do obchodu a cestou zpátky se stavte na kurt a zahrajte si.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *