Pétanque může začít hrát každý! Pravidla pétanque a vybavení na pétanque

petanque koule v trávě

Pétanque (v češtině hlavně dříve používaný termín koulená) je francouzská společenská hra pro dvě jedno až tříčlenná družstva, která se snaží umístit své koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink.

Koulové sporty historicky sahají až do starověku, ale pétanque je hra, která má svůj původ ve francouzském středomoří, kde byla v roce 1907 stanovena její první oficiální pravidla. Nejpopulárnější je stále ve Francii, převážně v jižní částech od Lyonu, kde jsou veřejná hřiště nejen ve městech, ale i malých vesničkách. Zdejší popularitu dokazuje skutečnost, že se po celé zemi koná více než deset tisíc turnajů ročně!

O tom, že je hra pétanque vhodná pro každého, vám v následujícím videu řekne osoba nejpovolanější, prezident České federace koulových sportů Jindřich Kauca.

Hrací povrch na pétanque

I když jsou v parcích a u pláží upravená písková veřejná hřiště (většinou o rozměrech 4 x 15 metrů), hráči mohou hrát samozřejmě i na jiném povrchu, druhým nejčastějším povrchem je tráva. V pravidlech ale není druh terénu přímo specifikován. 

Koule pro pétanque

Koule pro pétanque můžeme rozdělit na dvě kategorie – závodní a rekreační. Závodní koule podrobně popisují pravidla hry, které uvádějí, že se jedná o kovové, duté, o průměru 70–80 mm a hmotnosti 650–800 g. Většinou se prodávají po třech kusech v balení, dále také po šesti nebo osmi kusech. Jsou buď hladké nebo rýhované. V sadě se nachází také dřevěná kulička, tzv. prasátko, ke kterému se hráči ve hře snaží co nejvíce přiblížit. Závodní koule, které na sobě musí mít vyryté jméno jejich výrobce, jsou schvalovány mezinárodní federací pétanque a provensálskými hrami (FIPJP).

Podobný článek:  Sporty, díky kterým pořádně zhubnete! 

U rekreačních koulí na pétanque se nemusí používat koule kovové, ale mohou být i z jiných materiálů. Nejčastěji se jedná o plastové koule, které jsou lehčí než kovové a samozřejmě jsou i levnější. Plastové koule mají ještě pro rekreační hráče i tu výhodu, že jsou v balení v různých barvách, tedy na hrací ploše lépe rozpoznatelné, jakému hráči přísluší. 

Princip hry petanque, petanque pravidla

Pétanque je zábavná hra, plná vzrušení a překvapivých momentů, kdy jeden hod může totálně zvrátit aktuální výsledky hry. Hru zvládne hrát i naprostý začátečník. 

Hru hrají proti sobě dvě družstva od jednoho do tří hráčů. Zahajující hráč namaluje na zem kruh o průměru 50 cm, nebo použije hotový plastový kruh, ze kterého se pak v průběhu celé hry hází. V následujících hrách se kruh umisťuje na místo, kde skončilo prasátko v minulé hře. Dále hodí zahajující hráč prasátko libovolným směrem do deseti metrů daleko. Poté hodí hráč soupeřícího družstva kouli tak, aby skončila co nejblíže prasátku. Dále družstvo hází v libovolném pořadí hráčů tak dlouho, dokud některá z jeho koulí není prasátku blíže, než koule protihráče. Koule se nesbírají a hází se pořád z toho samého místa. Když jednomu z družstev koule dojdou, to druhé dohází ty své. To družstvo, které má nakonec kouli nejblíže, vyhrálo, a získává tolik bodů, kolik má koulí blíže než je ta nejbližší od druhého družstva. Při hodu může letící koule vyrážet kouli soupeře, postrkávat svojí kouli anebo vyrážet prasátko blíže ke svým koulím. Stejně jako při golfu, je příroda také hráčem, takže odraz od listu, klacíku nebo kamínku platí. Na konci celé hry se spočítají body, tedy počet koulí vítězného družstva, které se nacházejí mezi prasátkem a první koulí druhého družstva. Standardně se hraje do 13 bodů. 

koule na petanque

Nová hra se začíná hrát z místa, kde v předchozí hře stálo naposledy prasátko. 

Podobný článek:  Horolezecké vybavení, bez kterého se neobejdete

Velmi oceňovanou výhodou této hry je, že se hráčem může stát každý a také hrát proti každému (muži proti ženám, děti proti seniorům). Závodních turnajů se účastní i zdravotně postižení. 

Doplňky ke hře petanque

Jak jsme psali výše, ke hře stačí jen koule a prasátko. Závodní hráči, stejně jako rekreační fajnšmekři ale ke hře používají různé vychytávky. 

Například v měření vzdáleností koulí od prasátka se mohou používat klacíky, tužky, provázky, lanka, ale také například speciální svinovací metry na pétanque. Dále jsou oblíbená pouzdra na koule nebo fix na originální označení koulí. I když teprve pétanque začínáte hrát, buďte originální.

Styl hry petaque

I když se říkalo a někde ještě stále říká této hře koulená, odhoz koule je jiný než například při hraní kuželek. Koule se nehází spodem, tedy nekoulí, ale naopak vrhá. Hráč drží kouli shora a odhazuje ji co nejblíže k prasátku. Tento způsob hodu také umožňuje vystřelení již stojící koule nebo prasátka. Závodní hráči samozřejmě denně pilují odhoz, ale věnují se i taktice hry a analýze jednotlivých hodů svých i soupeřů.

Jak nejlépe s pétanquem začít a kde se dá u nás pétanque hrát vám na následujícím videu v krátkosti ukáže Petr Fuksa, který je trenér a propagátor pétanque. 

Tak tedy neváhejte a pétanque si vyzkoušejte s rodinou anebo s přáteli. Jistě zažijete při hře zajímavé momenty a uvidíte, že se postupně budete zlepšovat. I o veselé momenty jistě nebude nouze. Stejně jako v nejznámější filmové scéně s pétanquem z francouzské komedie Jsem nesmělý, ale léčím se z roku 1978. Určitě se při vaší hře nenechte rozhodit, tak jak se to stalo hráči, na kterého se zaměřili herci Pierre Richard a Aldo Maccione, které skvěle nadabovali Petr Oliva a Pavel Trávníček.