Odborníci z ProSportovani.cz radí: Podle čeho vybrat vhodné sjezdové lyže?

lyžování top
Sjezdové lyžování patří mezi nejoblíbenější zimní amatérské sporty v ČR

Zima je v plném proudu. Pokud jste se ještě nedostali k nákupu nových lyží, ať už pro sebe nebo pro dítě, tak zbystřete. V tomto článku vám naši experti na lyžování z prosportovani.cz poradí, jak vybrat lyže, abyste byli maximálně spokojení. Lyží je na trhu mnoho, ale které zvolit? Vždy rozhoduje několik faktorů, které vám v tomto článku představíme.

Při výběru lyží byste si měli ještě před návštěvou obchodu nebo eshopu rozmyslet několik podstatných informací. Bez základních informací nemůžete lyže nikdy vybrat dobře a bude to spíše sázka do loterie. Na co se tedy zaměřit?

Jaké mám s lyžováním zkušenosti?

To je základní otázka, kterou si musíte před výběrem lyží položit. Pokud jste začátečník, budete potřebovat kratší a měkčí lyže. Ideální rádius u lyží pro začátečníky by se měl pohybovat mezi 10 – 14 metry. Jedná se o lyže určené ke krátkým obloukům, označují se slalomky.

„Začátečník vyžaduje všestranné lyže, lehké, snadno ovladatelné, bezpečné. Může s nimi jít na sjezdovku a vyzkoušet čerstvý sníh na jejím okraji. Pro lyžaře vysokého 178 cm by byla vhodná délka 173 cm u Dynastar Powertrack 79 (rádius 14 m), nebo 168 cm u Rossignol Experience 77 (rádius 15 m),“ tvrdí špičkový tester lyží pro značku Rossignol Andre-Jean Kruajitch.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/cestovani/lyzovani/andre-jean-kruajitch-a-testovani-lyzi.A141205_140521_lyze_tom

V případě, že patříte do kategorie pokročilých lyžařů, budete potřebovat větší rádius. Rádius je pak ideální větší než 17 metrů. Lyže jsou pak určeny k jízdě tzv. dlouhým obloukem. Dávejte si zde pozor, budete potřebovat upravené a širší sjezdovky.

„Pokročilý lyžař se chce stále zlepšovat, lyžovat v pohodě, někdy na hraně a agresivněji. Dynastar Powertrack 84 (rádius 16 m, délka 176 cm) nebo Rossignol Experience 84 (rádius 16 m, délka 178 cm) jsou pro takové typy lyžařů ideální,“ dokončuje svůj názor Andre-Jean Kruajitch.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/cestovani/lyzovani/andre-jean-kruajitch-a-testovani-lyzi.A141205_140521_lyze_tom

Kde se chystám lyžovat?

Není sjezdovka jako sjezdovka, i zde jsou pak mezi vhodností jednotlivých lyží velké rozdíly. Přemýšlíte, jak vybrat sjezdové lyže? Určitě byste se měli zamyslet, na jaké sjezdovce budete většinu času jezdit, a podle toho volit i lyže. Každá kategorie lyží se hodí jinde.

Budete jezdit na upravené sjezdovce? Pokud ano, určitě se dívejte po kategoriích lyží typu slalomky, obřačky, allround, popřípadě allmountain. Každé lyže z těchto kategorií jsou sice trochu jiné, ale všechny mají jedno společné – potřebují upravenou sjezdovku. Tento typ lyží je tím nejčastějším, které si lidé kupují.

Seznam skiareálů a sjezdovek v ČR: ZDE

Seznam skiareálů a sjezdovek v zahraničí: ZDE

Dalším možností je, že se chystáte do volného terénu. Jedná se už o adrenalinové lyžování, které není pro každého. Chcete jezdit mimo vyznačené sjezdovky? V tomto terénu je neupravený sníh, často i velmi hluboký. V tomto případě potřebujete lyže typu freeride.

A v neposlední řadě se možná chystáte do snowparku. Chcete dělat na lyžích nejrůznější přemety a skákat? Sáhněte po lyžích s označením freestyle.

Do jaké mám jít délky lyží?

Vůbec tou nejtěžší otázkou je, jak vybrat velikost lyží. U tohoto bodu se můžete poměrně lehce splést. Hlavní roli zde hrají vaše zkušenosti s lyžováním. Když se na tuto otázku podíváte obecně, můžete se držet doporučení. U rekreačních lyžařů (začátečníci a pokročilí) se délka lyží pohybuje od země mezi výškou brady a nosu. Chcete mít lyže lépe ovladatelné? Zvolte spíše kratší. Delší lyže jsou sice ve vyšších rychlostech stabilnější, ale hůře se ovládají. Budete tedy už potřebovat alespoň nějaké zkušenosti.

Potřebujete lyže určené ženám?

Dámské lyže jsou samostatnou kategorií lyží. Lyže určené pro ženy jsou kratší, lehčí, měkčí a montážní bod vázání je posunutý více dopředu. Jsou to vlastnosti lyží, které umožňují ženám snazší ovladatelnost. U žen se hodně řeší i design lyží. Ženy se často rozhodují i podle vzhledu, a pokud se jim lyže nelíbí, nejede přes to vlak. I u dámských lyží jsou pak lyže v kategoriích pro začátečnice, pokročilé lyžařky či závodní lyžařky. 

Podle čeho a jak vybrat lyže pro dítě?

Děti potřebují snadno ovladatelné lyže

Stejně jako u dospělých se můžete i u dětí držet základního pravidla pro výběr lyží. Jedním z pravidel, jak vybrat dětské lyže je informace, že by dítě o velikosti 100 cm neměl lyžovat na lyžích delších než 90 cm. Lyže by měly být snadno ovladatelné. Snadnou ovladatelnost zajistí malý rádius lyží, díky kterému se bude dětem snadno zatáčet. Lyže by měly být vyrobeny z lehké konstrukce s měkkým jádrem a s nastavitelným bezpečnostním vázáním.

Seznam skiareálů vhodných na lyžování s dětmi: ZDE

Podle čeho vybrat lyže – shrnutí:

  • Moje zkušenosti s lyžováním (začátečník, mírně pokročilý, pokročilý)
  • Místo, kde budu lyžovat (upravená sjezdovka, volný neupravený terén, snowparku)
  • Šířka lyží (užší = sjezdovka, širší = volný terén)
  • Délka lyží (kratší lyže = lepší ovladatelnost, delší lyže = stabilnější, ale hůře ovladatelné)
  • Rádius lyží (kratší rádius = lépe se zatáčí, nedrží směr pří přímé jízdě, delší rádius = hůře zatáčejí, drží přímý směr)
  • Tvrdost lyže (měkčí lyže = začátečníci, tvrdší lyže = pokročilí)
  • Design lyží (lyže se Vám musí jednoduše líbit, obzvláště důležité to je pro ženy)
  • Značka lyží (může rozhodovat, vyberte si lyže od osvědčených výrobců)
  • Cena lyží (pokud chcete jezdit pravidelně, určitě do lyží investujte více, pokud ne budou vám stačit levnější modely)

Závěr:

Výběr lyží není rozhodně nijak jednoduchý, ale na druhou stranu byste se mu měli věnovat čas. Ve většině případů si chcete koupit lyže, se kterými budete jezdit na hory ještě několik dalších let. Nedívejte se vždy jen na cenu, ale hlídejte si délku lyží, materiál, tvrdost, typ lyží, rádius a šířku lyží. V případě, že byste měli při výběru lyží nejasnosti, vždy se můžete obrátit na odborníky. I tak je ale dobré o správném výběru něco vědět.

Lidé dále v souvislosti s článkem hledají také: podle ceho vybrat lyze, délka lyzi dle vahy, jak vybrat délku lyží, jak vybrat lyže carving.