Návod, jak vybrat sportovní hodinky – sporttestery

Sportovní hodinky při běhání
Sportovní hodinky při běhání

Hledáte novou motivaci, jak ze sebe dostat při tréninku ještě víc? Dobrou metodou může být zaznamenávání časů a dalších parametrů tréninku s pomocí speciálních sportovních hodinek. Některé varianty fungují i ve spolupráci s aplikací, kde přehledně uvidíte, jestli se zlepšujete.

Pořízení sportovních hodinek neboli sporttesteru již dnes není nic komplikovaného. Na výběr máte z celé řady modelů, které se liší nabízenými funkcemi i cenou. A jak si vybrat ty nejlepší sportovní hodinky? Nápovědou může být tento praktický návod zmiňující základní funkce a rozdíly mezi jednotlivými modely.

Tohle si promyslete před výběrem sportovních hodinek

Sportovní hodinky mají sloužit pro měření různých údajů. Záleží na tom, kdy je chcete hlavně používat a co od nich očekáváte. Před výběrem konkrétních parametrů si ujasněte odpovědi na následující otázky:

  • Na jaké sportovní aktivity sporttester využijete?
  • Jak často chcete měřit své výkony?
  • Mají sportovní hodinky sloužit i pro běžné nošení?
  • Jakou máte představu o ceně?

Typy sportovních hodinek

Sportovní hodinky je možné rozdělit na dva základní typy, které se však mohou v rámci jednotlivých modelů a nabízených funkcí prolínat.

Sporttestery

Sporttestery jsou určené na monitorování parametrů ohledně tréninku. Slouží pro přesnější analýzu vašich výkonů. Většinou jsou zaměřené hlavně na sledování tepové frekvence, která může být snímána pomocí čidla v samotných hodinkách, případně v přídavném hrudním pásu. Sporttestery využijí začátečníci i pokročilí sportovci, protože záleží na vybraném modelu a nabídce funkcí.

Fitness náramky

Jde zpravidla o menší a elegantnější hodinky určené pro celodenní monitorování aktivity. U základních typů nemusí být měření tolik přesné, takže nabízí hlavně orientační přehled. Většina modelů nabízí funkce pro počítání kroků, monitorování spánku, sledování množství spálených kalorií a podobně. Pro své fungování a odečítání dat většinou nezbytně potřebují propojení s aplikací v chytrém telefonu.

Jak vybrat sportovní hodinky

Aby sportovní hodinky splnily vaše očekávání, je potřeba nezapomenout při výběru na několik důležitých věcí. Zjistěte si, jaké funkce daný model nabízí, a podívejte se také na technické parametry. Většina sportovních hodinek zobrazuje čas a případně i datum, takže mohou posloužit i pro běžné nošení.

Smart watch
Smart watch

Měření tepu

Velmi častá funkce u sporttesterů. Měření tepové frekvence pomáhá zjistit, jestli se během tréninku nacházíte v optimální aerobní zóně pro spalování tuků. Mechanismus může být založený na snímání tepu rovnou ze zápěstí. O něco přesnější bývají sporttestery doplněné o hrudní pás monitorující aktuální tepovou frekvenci. S optimalizací tréninku podle tepové frekvence můžete rychleji dosáhnout požadovaných výsledků. Zároveň slouží jako prevence před přetížením, kdy se při hodně intenzivním tréninku můžete dostat až na nebezpečně vysoké hodnoty, na což vás sportovní hodinky upozorní.

Počítání kroků

Počítání kroků je doménou hlavně u fitness náramků. Ryze sportovní hodinky jím vybaveny nebývají, ale záleží na konkrétním modelu. Tato funkce může motivovat k přirozenému pohybu během dne. Chůze je velmi zdravá a doporučuje se každý den ujít alespoň 10 000 kroků. Základní modely fitness náramků odhadují podle počtu kroků a nastavené délky kroku celkovou ušlou vzdálenost za jeden den. Výsledky se dají sledovat v aplikacích pro chytré telefony, které spolupracují s hodinkami nejčastěji pomocí Bluetooth připojení.

Sledování sportovní aktivity

Běžné sporttestery fungují v zásadě samostatně a ukazují vám data o aktuálním tréninku. Některé modely mají i paměť pro zaznamenávání rekordních časů a podobně pro porovnávání výsledků. Lepší sledování údajů a přehled o vašem zlepšování nabízí přístroje s možností propojení s aplikací v chytrém telefonu. Pokud chcete využívat tuto funkci, nezapomeňte si ověřit, že jsou zvolené hodinky a jejich aplikace kompatibilní s vaším telefonem a operačním systémem.

Monitorování spánku

Pro zlepšující se výkony a správnou regeneraci je nezbytně důležitý kvalitní a optimálně dlouhý spánek. Některé modely sportovních hodinek, hlavně tedy fitness náramky, umožňují tuto funkci. Před spaním zapnete noční režim a hodinky nejčastěji podle tepové frekvence odhadují kvalitu vašeho spánku. Výsledná data zobrazíte v aplikaci v chytrém telefonu. Zlepšování spánku může být jedním z cílů, jak dosahovat lepších výsledků a mít více energie.

Zobrazení upozornění

Sportovní hodinky většinou nepředstavují plnohodnotnou náhradu chytrých hodinek, které mají mnoho funkcí a zobrazují upozornění. I základní modely sporttesterů či fitness náramků však mohou nabízet možnost propojení s mobilním telefonem pomocí Bluetooth a následného zobrazování upozornění na příchozí SMS zprávu či hovor. Díky tomu nemusíte mobil vytahovat z tašky a rovnou vidíte, kdo vám píše nebo volá a až podle toho se rozhodnout, jestli zareagujete ihned, nebo až později.

Sporttestery s GPS

Představují ideální variantu pro běhání, ježdění na kole a podobné venkovní aktivity, u kterých chcete zaznamenávat vzdálenost. Díky zabudované GPS jsou údaje přesnější a víte, kolik kilometrů jste například uběhli. Některé typy mohou opět spolupracovat s různými aplikacemi, kde si zobrazíte svou trasu i na mapě.

Výdrž baterie

V porovnání s chytrými hodinkami mají sportovní hodinky obecně větší výdrž baterie. Záleží však na tom, jestli a jak často k nim využíváte doplňky v podobě nejrůznějších senzorů, případně jestli je máte bezdrátově připojené s mobilním telefonem. Výdrž baterie se dá zhruba odhadnout podle její kapacity, takže většinou platí, že čím větší kapacita baterie v hodinkách, tím déle vydrží od nabití. V parametrech produktu někdy pro lepší orientaci najdete přímo uvedenou výdrž, případně nahlédněte do recenzí, kde zjistíte více. Celkový výsledek totiž může být ovlivněn tím, jak často hodinky používáte, zda mají barevný podsvícený displej a podobně.

Vodotěsnost

Pro tréninky za každého počasí a například i pro monitorování výkonu během plavání, rozhodně sáhněte po vodotěsném přístroji. Základní modely bývají odolné pouze proti lehké vlhkosti, ale nejsou vhodné pro namáčení a potápění. Při hledání sportovního hodinek na plavání tedy věnujte vodotěsnosti zvláštní pozornost.

Vodotěsné sportovní hodinky
Vodotěsné sportovní hodinky

Displej a ovládání

Sportovní hodinky mohou mít jednoduchý displej zobrazující pouze nejdůležitější data. Dnes už téměř všechny modely nabízí barevný podsvícený displej. Nezapomeňte se podívat i na to, jestli je velikost displeje dostatečná pro pohodlné odečítání zobrazovaných dat.

Záleží na vašich preferencích, jestli oceníte dotykový displej, nebo raději sáhnete po variantě s několika tlačítky pro přepínání funkcí. V případě, že chcete raději dotykový, zvolte raději OLED displej, který je citlivější a lépe se ovládá.

Kolik stojí sporttestery a kde je koupit

Sportovní hodinky se základními funkcemi pořídíte už od 600 korun. Kvalitnější modely s více funkcemi a v lepším provedení se pohybují v cenovém rozpětí zhruba od 2 000 do 10 000 korun. Fitness náramky koupíte za ceny od 400 do 5 000 korun. Opět podle toho, jaké funkce nabízí.

Sportovní hodinky, sporttestery a fitness náramky pořídíte v obchodech s elektronikou. K sehnání bývají i v prodejnách se sportovními potřebami. Velkou nabídku nejrůznějších modelů najdete na internetu, kde je výhodou možnost prohlédnutí recenzí a porovnání jednotlivých parametrů.