Lyžařské bundy – ideální na hory, ale i na běžné nošení i ve městě

Nemusíte být člověkem, který miluje lyžování, abyste si koupili lyžařskou bundu. Lyžařské bundy mají řadu výhod, které z nich dělají ideální oblečení na nošení do města nebo na procházky po horách. Velkou výhodou lyžařské bundy je její nepromokavost a větruvzdornost. V bundě se budete cítit dobře, nebudete zpocení, ale budete v teple. Lyžařské bundy jsou navíc velmi lehké a nebudou vám nijak bránit v pohybu. Kde jsou další výhody lyžařských bund?

Co je potřeba hlídat u lyžařské bundy?

Ideální lyžařská bunda musí být nepromokavá a větruvzdorná. Musíte počítat s tím, že na horách se může počasí velmi rychle změnit a bunda bude většinou první a jediná věc, která vás zachrání od prochladnutí. Důležité je mít bundu ale zároveň dostatečně prodyšnou. Prodyšnost dokáže zajistit, že se nebudete v bundě nepříjemně potit, ale i přesto vám bude dostatečně teplo. Na lyže se rozhodně vyplatí investovat do lyžařské bundy, jelikož každé propocení může znamenat prochladnutí a následně i onemocnění. To jsou základní věci, na které byste měli při lyžování myslet.

Díky těmto vlastnostem je lehká lyžařská bunda vhodná i pro běžné nošení ve městě nebo při výletech na hory. Tyto městské zimní bundy zaručí, že vám už nebude zima a nebudete se ani výrazně zpocení.  Je ještě několik detailů, jak vybrat lyžařskou bundu, abyste byli na lyžích maximálně spokojení.

Znáte vodní sloupec?

Vodní sloupec je jedna z nejdůležitějších vlastností u lyžařských bund. Jedná se o hodnotu, která určuje, kolik vody zvládne bunda odpudit, než promokne. Ne každý vodní sloupec se hodí do města a na hory.

Tabulka – přehled hodnot vodního sloupce

Hodnota vodního sloupce Vhodnost
<2 000 mm Oblečení vhodné do města nebo na klidnou turistiku
Nepromokavé oblečení
2 000 – 5 000 mm Základní úroveň nepromokavého oblečení
Cenově hodně dostupné
5 000 – 10 000 mm Vhodné pro delší pobyt v nepříznivém počasí
Jedná se o skupinu kvalitních zimních bund
10 000 – 15 000 mm Vhodné pro dlouhý pobyt v nepříznivém počasí
Využívá horská služba nebo velmi aktivní lyžaři
15 000 – 20 000 mm Profesionální oblečení s nejvyššími nároky
Nevhodné pro běžné nošení
Vysoká pořizovací cena

Co by měla lyžařská bunda obsahovat?

Při lyžování musíte na horách přikládat skipas. To může být v případě klasické zimní bundy docela problém. Skipas budete hledat dlouho v kapse, budete zdržovat nejen sebe, ale i ostatní lyžaře. Řešení je zcela jednoduché. Na lyžařských bundách byste měli mít rukávovou kapsu. Právě do ní umístíte skipas a jednoduše jej přiložíte na turniket bez zbytečného stresu. Stejnou kapsu by měla mít také dětská lyžařská bunda. Ušetříte si spoustu starostí a lyžování si tak i více užijete. Nemusíte se bát, že dítě skipas někde ztratí.

Další skvělou vychytávkou lyžařské bundy je sněhový límec. Padáte často? Pokud ano, nemusíte se bát, že by se vám bunda vyhrnula a sníh se dostal pod ní. Kapes není nikdy dost, a proto je vhodné, aby lyžařská bunda měla i vnitřní kapsu na brýle. Tyto kapsy bývají hluboké a prostorné. S přehledem do nich vejdou lyžařské nebo sluneční brýle. U kapes ještě zůstaňme, kapsy by měly mít odolné zipy, ale také by měly být rozmístěny po bundě, aby vám rozložení vyhovovalo.

Když jsme mluvili o prodyšnosti lyžařských bund, v této souvislosti je potřeba mít na bundě odvětrávání. Odvětrávání oceníte hlavně v případě teplejšího počasí. Z bundy se dostane přebytečná vlhkost a teplo, které vydává vaše tělo při zátěži.

Jaký materiál se využívá na výrobu lyžařských bund?

Technologie Výhody technologie
Sofshell Chrání proti větru
Zajistí dokonalou tepelnou izolaci
Tvoří ho několik vrstev
Climatic membrána Zajistí prodyšnost bundy
Jedná se o voděodolný materiál
Bunda je odolná proti větru
Micro vlákno Vyrábí se z něj funkční oblečení
Odvádí vlhkost od těla
Má antibakteriální vlastnosti
Polarsoft, Polartec Jedná se o fleecové materiály
Dokážou dokonale tepelně izolovat
Téměř nenasakují vodou, vhodné do deště
Recco systém V případě zavalení lavinou nebo ztracení se aktivuje radar (kombinace detektoru a reflektoru)

Aktuální předpověď počasí na českých horách: ZDE

Aktuální sněhové podmínky pro lyžování: ZDE

Závěr

Lyžařská bundy nejsou určeny pouze na lyžování. Využít je můžete i ve městě. Můžete čerpat výhody, které byly čerpány z pobytu na horách. Ve městě vás tak už nepřekvapí žádné počasí, budete mít jistotu tepla a sucha. Lyžařské bundy nejsou ani tak drahé, jak byste si mohli myslet. Trochu kvalitnější lyžařskou bundu pořídíte již od 1 500 – 2 000,- Kč. Vyplatí se do bundy investovat, bunda vám dlouho vydrží.

Lidé v souvislosti s článkem také hledají: lyzarska funkcní zimní bunda, bunda lyzarska spyder, lyžařska bunda do města, lyžařská bunda decathlon, lyžařská bunda roxy, lyžařská bunda pánská, dívčí lyžařská bunda