Překvapuje vás, že je lakros jedním z nejstarších sportů vůbec? Jeho hluboká historie v oblasti Velkých jezer však není jedinou pozoruhodnou věcí na tomto sportu. Lakros stmeluje celou řadu sportovních nadšenců. Posledních letech navíc zaznamenává úspěch a lidé si ho postupně všímají víc a víc. Lakros má navíc spoustu odvětví, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. A které jsou stejně unikátní jako jsou zábavné. V čem je tedy tento sport tak vynikající, a proč byste ho měli jít okamžitě vyzkoušet? Pohodlně se usaďte a přečtěte si náš článek o tomto výjimečném sportu.
Co se dozvíte v článku:
Co to tedy je lakros?
Lakros je kolektivní sport. Hra probíhá mezi dvěma týmy hráčů. Těch může být maximálně 22 a minimálně 5.
Hráči se snaží předávat si míček za pomocí síťových, lakrosových holí. Míčkem se snaží buďto přihrát nebo se trefit do branky protějšího týmu. Celá hra probíhá na volné ploše s dvěma brankami, které od sebe mají rozestup cca 50 m. Veprostřed hřiště (mezi brankami), se nachází středová čára, která je kolmá na podélnou stranu hřiště. Pojem branková čára pak použijeme v případě pomyslné nekonečné spojnice brankových tyčí.
Jak dlouho trvá lakrosové utkání?
Hra se dělí na 2 části po 25 minutách, a to s pětiminutovou přestávkou. Během střídačky si mužstva prohodí strany. Hra skončí jakmile vyprší časomíra.
Technika a cíl lakrosové hry
Míček se mu že nosit, házet s ním či odbíjet, vše za pomocí lakrosových holí. Branka se uznává teprve tehdy, je-li zahrána bez přerušení rozhodčího. Úder do branky také neplatí, pakliže do ní společně s míčkem cestuje i hůl nebo útočník sám (ten si napomáhá k úderu svým tělem, což je příliš snadné a trestné).
Pro zahájení hry se používá rozhoz. Při něm stojí proti sobě dva protihráči, kteří sledují míček v nadhozu, ale reagovat mohou teprve na signál rozhodčího. Jakmile jeden hráč reaguje dříve, rozhazuje se znovu. Pokud se chyba opakuje, vloží se míček automaticky do lakrosky soupeři.
Smí se v lakrosu bránit?
Bránit lze soupeře, který zrovna drží míček. A to bránit ho trupem zepředu nebo z boku. Platí i vyražení míčku z lakrosky soupeře. Nesmí se na něj však naskakovat. A to především ne zezadu.
Jak hra skončí?
Hra je ukončena závěrečným hvízdnutím, při němž se nesmí hráči hnout. Celé utkání je řízeno dvěma rozhodčími
Základní historie lakrosu
První zmínky o lakrosu se výjimečně nedatují do Řecka ani do Číny, nýbrž do Severní Ameriky. Sport vynalezl kmen původních obyvatel, Irozékové. Ti ho nazývali hezky po svém v mohawšktině „tewaarathon“. V jiném kmeni, konkrétně u Algonkinštích indiánů „bagattaway“, což se hezky překládá do „malý bratr války“. A tím pro ně také skutečně byl. Batgattaway byl alternativou k válce při řešení závažných sporů mezi kmeny. Tahle informace je o to zajímavější, především při představě, že by se takto skutečně řešily dnešní světové spory.
Po příjezdu misionářů se pak sport přejmenoval hezky po francouzku na na lakros, neboť pánové misionáři v lakrosových holích viděli biskupské hole, které se po francouzku překládají do „la crosse“.
Co se dělo dál?
Sport se až pozoruhodně rozvětvil na tolik stran, že se zdálo, jakoby se všichni inspirovali lakrosem, ale nechtěli hrát sport samotný. Nejprve pravděpodobně vznikla verze fieldkros, poté boxlakros a u nás v domovině se hraje Český lakros. Každá z verzí se hraje na jiném hřišti a s jiným počtem hráčů. Tyto typy si následně podrobněji představíme.
Brankoviště a branky
Brankoviště je kruh o poloměru 3m. Branky jsou umístěné vprostřed brankoviště na tzv. brankové čáře. Ty jsou kolmé na osu hřiště a mají čtvercový tvar. Sítě jsou opatřené nepropustnou sítí (dostatečně velkou, aby jí neprošel lakrosový míček) a přiléhavou sítí.
Pro koho je lakros nejvhodnější?
Lakros je dynamický sport, který vyžaduje určitou úroveň fyzické výkonnosti. Přesto si ho užijí jak děti, tak dospělí. Rozšířený je i lakros žen nebo třeba boxlakros. Češi v lakrosu navíc pozoruhodně libují a dokonce existuje Český lakros a náš tým má výborné výsledky.
Nakonec, to sama shrnuje Adéla Procházková, profesionální hráčka ženského lakrosu: „Lakros je náročná hra jak po fyzické tak po psychické stránce. Hráčka musí mít výbornou fyzičku, aby zápas zvládla, a stejně důležitá je v této hře i hlava. Musíte se naučit přemýšlet a reagovat na herní situace vzniklé na hřišti, předvídat hru a dopředu odhadnout záměr soupeře, tak abyste byli vždy krok před ním. V tomto ohledu je stále se co učit.“
(Metro.cz, e-publikace, 5.2.2015, [cit. 6.5.2022], MAFRA.cz, Praha).
Jaké jsou výhody lakrosu?
✅Je to zábava pro všechny, bez rozdílu pohlaví či věku
✅Český lakros je na svém vrcholu
✅Sport má spoustu zábavných verzí, které stojí za vyzkoušení
✅Dá se hrát rekreačně nebo profi
Filedkros
- Fieldkros je odnoží klasického lakrosu. Hraje se s 9 hráči a brankářem a hra trvá 20 minut po čtvrtinách.
- Hrací plocha má rozměry jako fotbalové hřiště, a hraje se jak na umělce, tak na běžné trávě.
- Hřiště se dělí na útočnou a obrannou polovinu, kde se hráči dělí na útočníky, středopolaře a obránce.
- Moment zvaný possession, značí chvíli, kdy se při rozhozu jeden z týmů úspěšně zmocní míče. Pak se do hry přidávají i další hráči.
- Fieldkros je méně kontaktní a důraz se klade spíš na taktiku. Takže v poli probíhají různé taktické, předem domluvené signály, rychlé a přesné nahrávky aj.
- Uznává se vyražení míčku z hole, sražení protihráče s míčem.
- Hůl se skládá z metrové kovové tyče ( nebo podobných slitin). Hůl je zakončena hlavou, která má umělohmotný pevný obrys vypletený síťkou.
- Míček je velký cca jako tenisák, zato váží stejně co puk. Akorát dokáže skákat.
Boxlakros
- Boxlakros se hraje po pěti hráčích a s jedním brankářem.
- Hra se hraje na 4x 5 minutová klání.
- Hrací plocha má rozměry hokejového hřiště a hraje se na umělém trávníku.
- Hráči si musí chránit lokty, ruce, ledviny, hlavu aj.
- Hra je započata „facem“, což je to samé co rozhoz. Po získání míče jedním z týmu má daný tým 30 sekund na to, aby střelil do brány.
- Boxlakros je nejtvrdším druhem lakrosu; lze při něm provést i tzv. crosscheck.
Ženský lakros
- Ženský lakros je zjednodušený fieldkros.
- Hrací plocha má velikost fotbalového hřiště.
- Hráčky mají povinné chrániče zubů a chrániče očí.
Zajímavost: České hráčky si v roce 2020 vybojovali 3. místo v mistrovství světa.
Interkros
- Hraje se po čtyřech hráčích v poli s jedním brankářem.
- Hráno je na třetiny po 15 minutách.
- Hřiště má rozměry cca 20 x 40 m, a to na umělce nebo v hale.
- Hráči nepotřebují chrániče.
- Hra je se s kovovými tyčemi s umělohmotnou hlavou a míče jsou větší než u jiných druhů lakrosu.
- V této verzi není vhazování, čili face.
- Doba útoku je 30 sekund.
- Hra je atraktivní a zábavná.
Český lakros
Ano, je to tak. Naše domovina má vlastní verzi tohoto sportu s příznačným názvem Český lakros. Dříve se lakrosky vyráběli z lískového či vrbového proutí a vyplétávaly se provázkem. To se změnilo se založením skautské a trampské ligy a pozdějším vytvořením SALH (Sdružení amatérských lakrosových hráčů).
- Hra probíhá po pěti hráčích a brankáři.
- Hraje se po 25 minutách na dvě poloviny.
- Lakroska se drží v jedné ruce a je kratší.
Lakroska by měla být v délce kolem 60-100 cm.
Jak se liší jednotlivé typy?
Typ lakrosu | Je spíše kontaktní nebo taktický? | Limit na úder do branky | Kde se hraje |
Fieldkros | Méně kontaktní- jde o taktiku | 30 sekund | Hraje se na fotbalovém hřišti |
Boxlakros | Hra je drsnější. Hráč se musí chránit. | 30 sekund | Hraje se na fotbalovém hřišti |
Ženský lakros | Spíše taktická hra | 30 sekund | Hraje se na fotbalovém hřišti |
Interkros | Spíše taktická hra- více pro děti | 5 sekund | Hraje se v tělocvičně |
Český lakros | Vhodný pro každého. Taktika | 30 sekund | Hraje se na volném území s rozestupem branek 50 m |
Co potřebuji na lakros?
Lakroska
Lakrosku pořídíte kdekoliv v odpovídajících sportovních potřebách. Některé pořídíte bez výpletů. Cen se odvíjí od kvality materiálů na hlavě (head). Cena cca 1 900,-
Kompletní hole se prodávají často v sadách, a stojí kolem 3 000,-
Míček
Míček na lakros připomíná tenisák. A i když skáče, tenis s ním raději nehrajte. Je totiž pořádně těžký. Pořídíte ho cca za 150,-. A to v barvách jako je třeba modrá, zelená nebo oranžová nebo fialová.
Ochranné prvky
Např. k ženskému lakrosu jsou vyžadovány chrániče očí. Ty pořídíte cca za 800,-
Výplety
K některým lakroskám si musíte pořídit výplet zvlášť. Ten seženete cca za 400,- ( Opět závisí na kvalitě, od které se odvíjí celková cena).
Tašky
Tašky na lakros se vyplatí svou prostorností. Jsou totiž velice objemné a snadno pojmou všechno vaše vybavení, které do batohu prostě nenacpete.
Cena tašky je cca 2 300,-
Obuv
Povoleny jsou kopačky s vyměnitelnými špunty. Zakázány jsou ostré hrany (tretry) a špičky. Je zakázáno hrát naboso.
Vybavení pro brankáře
Brankáři se musí o to více chránit před údery svých protihráčů. A to třeba ochranným oblekem (cca 12 000,-), chrániči na nohy (9 000,-), suspenzor ( 2 000,-) a kvalitní rukavice (4 200,-).
Závěr
Lakros je fyzicky náročný sport, který je pro každého. Kdo se bojí jeho kontaktnosti si může zvolit taktický Fieldkros. Pro milovníky pořádně dravé hry, je pak vhodný třeba Interkros. Pro dívky pak ženský lakros, či jiný typ lakrosu, kde jsou kategorie dělené dle pohlavím. Vybavení není tolik drahé, jakmile nejste profesionálním brankářem. Je to tedy poměrně dostupný sport, který navíc slaví v Čechách velký úspěch.