
Jarní turistika dokáže být zrádná. Na jednu stranu je venku už teplo a sluneční paprsky nás vyzývají, abychom šli ven. Na druhou stranu se může počasí během dne velmi rychle měnit, o to více na horách. Je potřeba dobře vrstvit oblečení a být připraveni na rozmary počasí. Ve vyšších polohách bude chladno, v nižších může být poměrně teplo. V našem článku vám poradíme, jak se obléct na jarní procházku po horách a doporučíme zajímavou značku oblečení.
Co se dozvíte v článku:
Proč nepodcenit oblečení na hory během jara?
Sluneční paprsky vyzývají i ty, kteří přes zimu na hory nechodí, aby se šli projít do přírody a načerpat čerstvého vzduchu. Řada z nás ale situaci podcení a pod dojmem teplého počasí se nevhodně oblékne. Počítejte s tím, že na jaře se může na horách ještě poměrně rychle změnit počasí a vám tak může být zima. Není ale vhodné se oblékat příliš teple, to vám zase hrozí přehřívání a zbytečné nadměrné pocení. Během výletu po horách se můžete cítit dobře, ale ve chvíli, kdy se zpotíte, a foukne chladnější vítr, můžete být nemocní. Taková bolest zad z prochladnutí není nic příjemného a byla by škoda se takto vyřadit.
„To, že lidé chodí na hory nedostatečně oblečení a vybavení, není nic nového, to je dlouhodobý trend. Je to částečně dáno jejich nezodpovědností, částečně i tím, že vidí v televizi záběry ze závodů, jako je třeba Lysacup, kdy závodníci běhají jen v teniskách a s lehkým vybavením, a tak si myslí, že je to normální. Ale proč to tak dělají, to opravdu netuším,“ Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Co je to termoregulace člověka?
Správná termoregulace je součástí každého člověka, tělo dokáže reagovat svou vnitřní teplotou na okolní prostředí. Termoregulace funguje velmi dobře v horku, ale i v zimě. Tělo dokáže regulovat svou teplotu některými mechanismy. Pokud je přílišné teplo, tělo se bude více potit a pomocí potu odvádět přebytečnou teplotu pryč z těla. V chladu je to zase třes svalů, který se snaží tělo vytvářet tepelnou energii, která mu v tuto chvíli chybí. Z těchto postupů plyne, že pokud se obléknete během jara na hory příliš teple, tělo si bude myslet, že je venku větší horko než ve skutečnosti je, a vy se budete zbytečně a nepříjemně při vycházce po horách potit. Pokud ale foukne chladný vítr, můžete se velmi rychle nachladit. Obdobně, pokud je na horách teplo a budete mít oblečení, které nedokáže reagovat na změny teploty, může se zatáhnout nebe a ochladit se, a vám bude zima. I kvůli tomu se vyplatí využít termo oblečení, které na změny dokáže reagovat.
Co si obléct na turistiku během jara?
Během jarní turistiky je potřeba počítat s rozmary počasí, které někdy dokážou nepříjemně překvapit. Už při výběru oblečení na jarní výšlap počítejte s nečekanými událostmi v rámci počasí. Doporučujeme si vzít nepromokavou outdoorovou bundu. Větrovka dokáže totiž ochránit nejen před deštěm, který se může spustit kdykoliv, ale také vás ochrání před někdy ještě chladným větrem. Vzhledem k tomu, že se při výšlapu zpotíte, bude vás taková bunda chránit a udržovat v teple i suchu, před ofouknutím. Outodoorová bunda na hory by měla být pro jarní turistiku dostatečně prodyšná, abyste se zbytečně moc nepotili. Hodně oblíbeným materiálem je v této kategorii Gore-Tex. Do batohu si můžete přibalit třeba i fleecovou mikinu, kdyby se výrazněji ochladilo. Obdobně to je i s kalhotami. V rámci oblečení na pěší turistiku během jara zvolte kalhoty s nižší hmotností a vyšší prodyšností. Kalhoty musí rychle schnout. Takové kalhoty vás budou chránit před sluncem, větrem, deštěm, ale i před případným poškrábáním od keřů v terénu. Oceníte i jejich pohodlný střih pro volnost pohybu, ale také funkce odvětrávání nebo prostorné kapsy pro schování maličkostí.
Jak vrstvit oblečení při jarních výšlapech?
Už to zaznělo na více místech a my se k tomu jen přidáme. Zásadní je správné vrstvení vašeho oblečení, jen tak udržíte tělo v ideální teplotě a nebude vám na jaře na horách zima. První vrstvou je základní termoprádlo, které musí dobře přiléhat na tělo a slouží k odvodu potu z těla. Tato vrstva rychle schne a chrání vás před ofouknutím chladným větrem. Druhá vrstva je izolační a sloužit k zadržení tepla. Ve větším chladu to může být fleecová mikina. Současně ale musí být tato vrstva volnější, aby mohl cirkulovat vzduch. A třetí vrstvou je pak ochrana před vnějšími vlivy, typicky je to déšť nebo vítr. Může to být nepromokavá a prodyšná bunda. Musí být lehká, aby vás neomezovala v pohybu a umožňovat odvádět pot z těla.

Oblečení na turistiku Quechua a Forclaz, značky z Decathlonu, které oceníte
Decathlon jako jeden z největších sportovních obchodů nabízí i pestrou paletu oblečení na hory a turistiku. Z vlastních značek jsou to především značky Quechua a Forclaz. Najdete nabídku bund, mikin, kalhot, ale i triček, legín nebo ponožek. A není to jen oblečení na hory pro dospělé, ale i pro děti. Velmi dobře si můžete nakoupit dámské oblečení na turistiku, ale ani pánové nepřijdou zkrátka. Oblíbená je například dámská softshellová bunda Forclaz, kterou pořídíte za cenu okolo 1 400 Kč. Dámské turistické kalhoty Forclaz jsou zase k dostání za cenu přibližně 900 Kč. K oblíbeným produktům pak patří dámské turistické tričko Quechua za cenu okolo 200 Kč. S Decathlonem se na jarní turistiku oblékneme jako celá rodina a ještě můžete díky tomu i výrazně ušetřit.

Redakce ProSportování.cz přináší tipy na co si dát pozor při oblékání na jaře na hory
Z pohledu naší redakce bychom vám chtěli dát několik tipů, které je dobré vědět, než se začnete oblékat na jarní túru na hory. V první řadě není nutné přehnané vrstvení. Není potřeba mít na sobě mnoho vrstev, budete se přehřívat a hrozí vám nakonec i prochladnutí, když pořádně zafouká. Jednotlivé vrstvy volte podle aktuálního počasí venku a intenzitě vaší procházky. Je lepší mít mikinu v batohu a vytáhnout ji, když bude potřeba. Není nutné ji mít oblečenou po celou dobu procházky. Pro základní vrstvu je nevhodná bavlna, která zadržuje vlhkost, navíc i pomalu schne, čímž se zvyšuje riziko prochladnutí. Nikdy neignorujte počasí, sledujte předpověď a podle toho se snažte přizpůsobit jednotlivé vrstvy oblečení. Pokud je venku větší zima, zvolte teplejší oblečení. S vrstvami se dá takto skvěle hrát a případně je i postupně svlékat, pokud se oteplí. Ale stejně tak i naopak se můžete přiobléct, když bude zima. Zásadním tipem je, že turistické oblečení musí reagovat na počasí. Počítejte s tím, že se počasí na jaře může na horách velmi rychle měnit. Pokud vyjdete příliš nalehko a nebudete mít, co si obléct, můžete pořádně prochladnout a pak strávit i více než týden doma s nemocí.