Jaké sporty můžete dělat doma? Přinášíme inspiraci, jak se udržet v kondici v domácím prostředí

domaci cviceni

Chcete na sobě pracovat, ale venku je deštivo a vám se tam nechce jít? Není to jen o covidu, venku nejsou vždy podmínky pro cvičení nebo sport ideální. Výhodou domácího cvičení je možnost cvičit v jakoukoliv dobu bez ohledu na rozmary počasí. Bude vám stačit chuť na sobě pracovat a dobrá inspirace, čím se doma zabývat. Říkáte si, že budete potřebovat drahé stroje? To ale není úplně pravda, existují i způsoby, jak doma cvičit prakticky zadarmo. Připravili jsme pro vás článek, jaké aktivity můžete dělat doma.

Běh na běžeckém pásu

Na jedné straně je běh sportem, ke kterému budete potřebovat jen minimum vybavení. Stačí dobré tenisky a sportovní oblečení. Takto můžete vyběhnout ven, ať už bydlíte ve městě nebo na vesnici. Ale co když je venku škaredě nebo ven z jakéhokoliv jiného důvodu nemůžete? Vyplatí se mít doma běžecký pás. Běžecký pás vám doma nezabere téměř žádné místo, snadno ho můžete složit a schovat například pod postel. Hodí se tedy i do menších bytů. Běh na pásu vás bude bavit, u běhu si můžete zapnout televizi nebo si pustit povzbuzující hudbu, bez nutnosti sluchátek.

Na běžeckém pásu si můžete odpočinout od práce (je vhodný pro home office), ale zároveň spálit i nějaké ty tuky. Díky běžeckým pásům posílíte fyzickou výdrž, svaly a zlepšíte kondici. Na jaře nebo v létě si sice můžete jít zaběhat ven, ale horší to už je s počasím na podzim a v zimě. Podmínky pro běhání pak nejsou nejlepší a vy se tak budete muset uchýlit do posilovny. V posilovnách ale budete muset zaplatit vstup, nebudete mít soukromí a budete se muset „dokopat“, abyste do posilovny vůbec šli. Běžecký pás doma zcela odbourá tyto starosti, zaběhat si můžete třeba jen chvíli, ale každá chvilka na pásu se počítá. Postupem času se vám investované peníze vrátí, protože ušetříte za drahé vstupy do fitness center. Běžecký pás může navíc využívat celá rodina.

Běžecké pásy se rozdělují na dvě velké skupiny. Pořídit si můžete běžecký pás motorový nebo bezmotorový. Bezmotorový pás nemá integrovaný pohon a funguje pouze díky vaší síle. Motorové běžecké pásy jsou vhodné pro náročnější sportovce, pás se pohybuje díky motoru. Oblíbený je běžecký pás insportline lavister, běžecký pás insportline incondi t50i a běžecký pás Housefit TEMPO 30. Není problém si koupit běžecký pás na 120 kg, nebudete tak nijak limitováni a běh si bude moct dovolit každý.

Jak vybrat běžecký pás video

Box, boxování

sam moqadam U7MLtDIbQug unsplash

V domácím prostředí není problém začít boxovat. Díky boxu ze sebe vyplavíte stres a také posílíte svaly. Box dokáže protáhnout celé tělo, procvičíte sílu, švih i koncentraci. Boxování je skvělý kardio trénink. Boxováním posílíte plíce a kardiovaskulární systém. Výhodou není jen posílení celého těla, ale také redukce váhy. I když se to nezdá, je boxování dobrým sportem na hubnutí. Boxování je dobrou alternativou, pokud se vám nechce běhat. Velkou předností boxu je, že ho můžete provozovat klidně i doma. Co k tomu potřebujete? Stačí vám si pořídit boxovací pytel.

Boxovací pytle se rozdělují podle materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. Koupit si tak můžete látkový, polyuretanový nebo kožený. Nejkvalitnější boxovací pytle jsou z kůže. Velikost boxovacího pytle se pohybuje v rozmezí 80 – 120 cm. Doporučuje se pořídit si, co největší velikost. Pro začátečníky je doporučeno si pořídit plnící boxovací pytel, který získáním zkušeností můžete doplnit a získat tak vhodné podmínky pro trénink. K boxování si musíte vybrat i vhodné boxerské rukavice. Výhodou je, že na trhu najdete také dětský boxovací pytel. Tyto pytle jsou praktické a jsou výškově přizpůsobené dětem. Častou volbou mezi dětskými boxovacími pytli je teddies dětský boxovací pytel usa ii, které se pohybují cenově kolem 300 Kč.

Cvičení s činkami

kelly sikkema w45roKo6QYw unsplash

Hledáte druh sportovní aktivity na doma, ale nechce se vám moc utrácet za vybavení? Dobrou volbou je posilování za pomocí činek. Činky nejsou drahé, můžete je kamkoliv schovat (do skříně, pod postel, do kumbálu apod.) a můžete cvičit neomezené množství posilovacích sérií. Jak s činkami posilovat najdete ve videonávodech na internetu. Činky si můžete pořídit v nejrůznějších váhových kategoriích nebo si koupit činky, které se dají váhově nastavit dle vašeho uvážení. Cvičit sice můžete i s naplněnými pet lahvemi, například pískem nebo vodou, ale lepších výsledků dosáhnete, pokud obětujete pár korun a pořídíte si činky, které vám vydrží už napořád. S váhově nastavitelnými činkami může cvičit i vaše přítelkyně nebo děti. Specialisté z prosportovani.cz doporučují produkty jako je činka vinyl 2kg, movit 2 jednoruční činky a insportline profi pogumovaná činka.

Cviky s činkami na horní část těla video

Cvičení s činkami video s odborníkem

Kliky a další cvičení s vlastní váhou

Existují ale druhy domácích cvičení, ke kterým nepotřebujete vůbec žádné vybavení. Tyto cvičení spadají do kategorie tzv. cvičení s vlastní vahou. Mezi tímto cvičením najdete dřepy, kliky, podřepy, angličáky, gymnastické protahování nebo výpady nohama. Cvičit můžete i přítahy rukama, pomohou vámbradla a rozpěry na přitahování do dveřních zárubní.

„Mnoho lidí posilovna odstraší, je proto skvělé vědět, že se z těch samých zdravotních přínosů může těšit i každý, kdo dělá klasické cviky u sebe doma nebo v parku,“ uvedl vedoucí výzkumu Emmanuel Stamatakis z univerzity v Sydney.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/xman/adrenalin/silova-cviceni-nizsi-riziko-rakoviny-predcasneho-umrti.A171114_203058_xman-adrenalin_fro

Tento druh cvičení si můžete zpříjemnit. Není vůbec na škodu mít k dispozici gymnastickou podložku, na kterou si můžete při cvičení lehnout nebo se na ni opřít. Přeci jen zem je tvrdá a některé cviky by vás mohly zbytečně bolet. Věděli jste, že si můžete pomoct i s klikování? U klikování můžete držet v ruce tzv. podpěry na kliky. Jedná se o speciální úchopy do ruky, pomocí nichž můžete klikovat. Nebudete tak musel pokládat ruce na zem. Ruce se vám nebudou různě rozjíždět nebo klouzat po podlaze.

Jak cvičit s úchopy do ruky na kliky video

Jízda na rotopedu

Stejně jako si můžete do domácího prostředí pořídit běžecký pás, můžete si koupit také rotoped. Milujete jízdu na kole, ale venku je škaredě nebo ještě neslezl sníh? Rotoped je výborným řešením, jak se udržovat v kondici, a to klidně každý den. Je jasné, že když přijdete domů z práce, je 9 hodin večer, tak se vám nebude chtít jít jezdit ven na kole ve tmě. Na rotopedu ale můžete jezdit kdykoliv. Nemáte doma moc místa? I v malých bytech můžete mít rotoped. Kupte si skládací rotoped. Oblíbenými rotopedy na trhu jsou rotoped housefit tiro 30, rotoped olpran domácí nebo rotoped kettler. Srovnání a recenze dalších modelů najdete například na této stránce s výběrem nejlepších rotopedů.

Jak vybrat rotoped video

Stolní tenis

pinec stul

Dobrým tipem na domácí sport je stolní tenis. Říkáte si, jestli lze zařídit stolní tenis v bytovém domě? Určitě je to možné, jen musíte sáhnout na mini stůl na stolní tenis. Výhodou stolního tenisu je, že ho můžete hrát prakticky na jakémkoliv stole. Pokud si koupíte síť na stolní tenis rollnet, můžete ji připnout třeba na jídelní stůl a v improvizovaných podmínkách si ping pong zahrát. Výhodu mají ti, kteří nebydlí v panelákovém bytě, ale mají zahradu nebo garáž. Chcete ping pong doma? Řešením může být i pongori stůl na solní tenis. Tento stůl se dá složit na dvě poloviny a má kolečka pro snadnou manipulaci. Stůl můžete složit tak, že bude jedna polovina stolu ve svislé poloze a druhé zůstane roztažená. Díky tomu si budete moct pinkat o druhou část jako o stěnu. Stolní tenis si tak můžete zahrát, i pokud jste sami doma. Takto složený stůl zabere jen polovinu místa a lze si tak zahrát i v menších bytech.

Ukázka mini stolního tenisu do bytu video

Cvičení na balanční podložce

V domácím prostředí se velmi dobře cvičí také tzv. bosu.

Podobný článek:  Značky z Decathlonu, které byste měli znát - Artengo 
Tyto balanční podložky posilují spodní část těla. Toto cvičení na balanční podložce pomáhá předcházet nejrůznějším zraněním, pomáhá při rehabilitaci, zlepšuje komplexní držení těla, snižuje bolesti zad a pomůže vám zpestřit trénink. Bosu podložku uschováte snadno kamkoliv pod postel, snadno se s ním manipuluje. Cvičení na bosu je vhodné pro muže, ženy i děti. Bosu podložky využívají i profesionální sportovci napříč sporty.

Jak cvičit na balanční podložce bosu video

Závěr a doporučení cvičení doma

Není to jen o tom, jaké je venku počasí, domácí cvičení je vhodné pro všechny, kteří se chtějí zlepšovat, ale vyžadují pohodlí a soukromí. Stejně tak je cvičení doma vhodné z hlediska úspory času a často i financí. S některými aktivitami můžete začít ještě dnes. Můžete například dřepovat nebo klikovat. Cvičení doma si zamilujete a nebudete bez něho schopni fungovat.