Jaká jsou pravidla a zásady fotbalu?

fotbalový míč

Vysvětlovat, co je to fotbal je asi jako vysvětlovat, co je to lidský mozek. Ale přesto, ne každý s tímto populárním sportem přicházíme do styku. Jistě jsme ho viděli nesčetněkrát v televizi. „Čutálisti“, si přihrávají míč a míří na branku. Brnkačka, nebo ne? Ale jak velké je hřiště, kde hrají? Co je to třeba ofsajd a jaký význam mají různě barevné karty? Chtěli byste hrát fotbal, ale nerozumíte pravidlům? Pak je tento článek přesně pro vás!

Jak vznikl fotbal?

Fotbal vychází trefné ze spojení dvou anglických slov; foot– noha a ball– míč. Také se nazývá kopaná. Jde o nejpopulárnější míčovou hru na světě, která je zároveň i kolektivním sportem. Původem pochází ze starověku, konkrétně z oblastí Řecka a Číny. 

Dnešní podoba fotbalu se však datuje do Anglie 16. století. Tehdy se soukromé střední školy usmysleli, že bude účast na fotbale povinná pro všechny. Tam se pravidla hodně změnila a lišila škola od školy. Někde se dal fotbalák i přenášet rukama, což je dnes zcela nepřístupné. 

V roce 1863 se pak uskupila The Football Association, která vytvořila pravidla. Z toho pochází i sporty jako rugby nebo americký fotbal. 

Kdo je ve vedení fotbalu dnes?

Mezinárodní fotbalová federace, také FIFA, je dnes hlavním řídícím orgánem světového fotbalu. Má cca 209 členů.  

Jaká jsou pravidla hry?

Základem každé hry je jedenáctičlenné družstvo hráčů ve dvou týmech. Hráčů je stejně na obou stranách. Hlavním vedoucím hry je rozhodčí, který má neomezené pravomoci. Úkolem hráčů je vstřelit gól do branky protějšího týmu. Přitom se nesmí dopustit žádného chybného kroku, tedy faulu. Vítězem je tým s větším počtem gólů po skončení druhého poločasu. Pokud dojde k remíze, hra se prodlužuje. Konkrétněji si všechny tyto pojmy vysvětlíme v těchto podsekcích. 

fotbaloví hráči

Jaký povrch má hrací plocha při fotbale?

Hra probíhá na ploše obdélníkového tvaru. Tou může být umělá tráva (umělka), nebo klasická tráva. Rozměry hřiště jsou cca 90-120 m na délku a 45-90 na šířku. Plocha se dělí bílými čárami. 

Co znamenají na hřišti bílé čáry?

Tyto čáry musejí být dobře viditelné. Dělí hřiště na konkrétní území, která musejí hráči respektovat.  

Pozemní čáry jsou delší čáry a brankové čáry, jsou ty kratší. 

Jaké jsou na hřišti čáry?

Typ čáryCo znamenáJak vypadá
Středové územíRozdělení hrací plochy na poloviny. Každé družstvo má jednu polovinu.  Uprostřed čáry je ještě středová značka, která obklopuje středový kruh o poloměru 9,15 m.  
Pokutová územíToto území nesmí být překročeno.Je vyznačeno na obou koncích hrací plochy. Navazuje na brankové území
Brankové územíOblast kolem branek.Je kolmá směrem k hřišti ve vzdálenosti cca 5,5 m. 
Rohové územíOznačuje celé hřiště. Značí se i praporkem o výšce 1,5 m.  Okolo rohů hrací plochy. Značí se čvrtkruhem. 

Kdo je to rozhodčí u fotbalu?

Rozhodčí má za úkol dohlížet na hráče. Je takovým vedoucím zápasu a nic mu nesmí uniknout. Dohlíží na přešlapy, fauly apod. Vybaven je signalizační píšťalkou, kterou oznamuje zahájení či přerušení hry kvůli chybě jednoho z hráčů. 

Podobný článek:  Jaké existují druhy kopaček a jak si vybrat správně?

Rozhodčí má u sebe dva asistenty. Ty naleznete často na delších okrajích hřiště, a i oni oznamují chyby ve hře. A to za pomocí praporku. Sami o sobě však nemají žádnou vyšší pravomoc. 

fotbalový souboj

Někdy se setkáte i s brankovými rozhodčími, kteří stojí mimo hřiště a nemají ani praporky. S hlavním rozhodčím komunikují jen za pomocí vysílačky. 

S čím se hraje fotbal?

Hra probíhá s kulatým míčem. Jeho obvod je cca 70 cm a váží kolem 450 gramy. Je tedy poměrné lehký a odolný. Ve hře je jenom jeden, ale při utkání je jich vždy přítomno více, aby se hra nemusela zdržovat případným zakopnutím míče mimo hřiště. Míč se od sebe družstva snaží získat, a to přihrávkami nebo jinými povolenými pohyby ve fotbale. 

Jak dlouho trvá fotbalový zápas?

Utkání se hraje na dva poločasy. Oba trvají 45 minut, celkově tedy trvá utkání hodinu a půl. K tomu je přidělena jedna patnáctiminutová přestávka. Po přestávce si hráči mění strany. 

Doba trvání zápasu se dá zkrátit například kvůli horší viditelnosti apod. Na tom se však musí shodnout rozhodčí ještě před začátkem hry. 

Jakmile dojde k faulu, tedy k chybě ze strany hráčů, nebo třeba zranění, rozhodčí na konci hry může hru prodloužit o takzvaně ztracený čas. Tedy o ten, který museli vynaložit na ošetření, střídáním apod. 

hřiště na fotbal

Jaké jsou povolené pohyby s míčem ve fotbale?

Ve fotbale jsou povolené následující pohyby s míčem:

  • Přihrávka – Pohyb míče od hráče k hráči za pomocí kopu. Přihrávky probíhají mezi dvěma členy stejného týmu. 
  • Driblování – S míčem se běží a jeho pohyb se ovládá jemnými kopy. 
  • Zachycení přihrávky – Míč je zachycen hráčem protějšího týmu. 
  • Přímý volný kop – Může z něj být vstřelená brána. Nařizuje se při porušení pravidel jako kompenzace ublíženému týmu. 
  • Nepřímý volný kop – Nařizuje se při menších přestupcích. Musí být po výkopu tečován. 
  • Pokutový kop – Pokud dojde k přestupku na pokutovém území, střílí se z pokutového území rovnou na branku. Není povoleno klamání brankáře či zastavování. 
  • Vhazování – Jakmile se míč kopne přes pomezní čáru mimo hrací plochu. Probíhá hodem přes hlavu z místa, kde došlo k přestupku. Není z něj možné vstřelit branku. 
  • Kop na branku – Kopne-li hráč přes brankovou čáru. Brankář jej pak může odkopnout. 
  • Kop z rohu – Bránící hráč vyrazí míč z rukou nebo podobně, za svou vlastní brankovou čáru. 

Jaké jsou zakázané pohyby s míčem ve fotbale?

V těchto případech dochází k porušení pravidel. Ty se označují jako faul. Co je tedy považováno za trestné?

  • Když se míč dostane mimo hrací plochu. 
  • Když se míč odehraje rukou (to smí jenom brankář). 
  • Když je jeden z hráčů fyzicky napaden jiným hráčem: hráč ho nakopne, uhodí apod. 

V tomto případě je hra na chvíli přerušena, přesto se ale čas stále počítá. Hra se tak zdržuje, čím víc hráči faulují. 

Kdo je vítězem utkání ve fotbale? 

Družstvo, které vstřelilo více branek na konci druhého poločasu, se stává vítězem. Jestliže je tento údaj stejný u obou družstev, vyhlašuje se remíza. Tehdy se hraje prodloužení, což je cca 2×15 minut. Pokud ani to nepomůže, rozhoduje se penaltou. 

Podobný článek:  Jak vybrat fotbalové kopačky?
míč a fotbalová branka

Co je to penalta?

Penalta, nebo také penaltový rozstřel,  se tedy používá v případě remízy, kde ani prodloužení nepomohlo. Rozstřel má za úkol definitivně určit vítěze. Výstřel probíhá z pokutové značky, kam se postaví míč. V brance, kterou předním losováním zvolil rozhodčí, stojí brankář. Branka se v průběhu penalty nemění. Brankář zachycuje vykopnutý míč. Hráč, který kope, má jeden pokus na provedení gólu. 

Každý hráč se výkopu zúčastní jen jednou. Provézt jej musí všichni hráči přítomní na hřišti. 

Co je to ofsajd?

Ofsajd je pozice hlavně pro útočící hráče. Je v nim tehdy, je-li blíže soupeřově brance. Je považován za trestný jen tehdy, pokud se míče dotkne některý z jeho spoluhráčů.

Jak je to s hráči ve fotbale?

Kolik hráčů hraje?

Rozestavení v dnešním fotbale je 4-4-2. Tedy:

  • 4 obránci
  • 4 záložníci
  • 2 útočníci
  • 1 brankář. 

Kdo je to brankář?

Brankář má za úkol pohlídat, aby se míč nedostal vně branky.  V okolí branky smí hrát rukama, což je výjimkou oproti ostatním hráčům. Má i rozdílnou barvu dresu, aby byl snadno identifikovatelný. 

Většinu času setrvává v okolí branky. 

Kdo je to obránce?

Obránci se pohybují na své polovině hřiště, a to vzadu (jsou také označováni jako „beci“, ze slova back, vzadu). Jejich úkolem je bránit území branky a zastavit útoky. Krajní obránci mohou zasahovat při útoku a pomáhají. 

Kdo je to záložník?

Záložníci tvoří střed družstva. Pohybují se po celé ploše hřiště a zapojují se jak do obrany, tak útoku. V tom se dělí záložníci na ofenzivní a defenzivní. Tito hráči tedy tvoří hru. Rozehrávají útoky, přihrávají. Musí se jednat o technicky schopné hráče. 

fotbalová radost

Kdo je to útočník?

Tito hráči zakončují útočné akce a jsou těmi, kdo střílí góly. Nepodílí se tak příliš na obraně a jsou nejvíce vzdálení od své vlastní branky. 

HráčCo dělá
BrankářBrání míč před soupeřovým vkopem
ObránceBrání zadní část hřiště
ZáložníkDělí se na ofenzivní a defenzivní. Pohybují se po celé ploše hřiště
ÚtočníkPodílí na provedení gólů. 

Kdo dělí hráče ve fotbale?

Tento úkon má na starosti trenér. Při zápase pak stojí nedaleko herní plochy, tedy u delšího okraje středu hřiště. Během hry se pak podílejí na motivaci hráčů, udílí rady a vyměňují hráče na střídání z lavičky náhradníků. 

Jak je to s trestnými body?

Co znamenají červená a žlutá karta?

Obě karty mají za úkol potrestat hráče. Žlutá karta je značkou napomenutí. Tehdy je hráč stále ještě ve hře. Červená karta pak signalizuje vyloučení. 

Kdy je hráč vyloučen?

  • Hraje-li surově
  • Chová se nesportovně
  • Plive na soupeře či někoho jiného
  • Zahraje míč rukou
  • Zastavuje soupeře přestupkem
  • Ponižuje jiné hráče či jim ukazuje nepříslušná gesta
  • Je podruhé napomenut. 

Můžu hrát fotbal i neprofesionálně?

Právě jsme si představili profesionální fotbal. Samozřejmě, hrát jej můžete i mimo profesionální sféru. Třeba s přáteli. Doporučujeme jenom, aby hra probíhala na místě s měkkým povrchem. Při sportu dochází často k pádům, které by mohly vézt na asfaltu až ke zlomenině. Důležité je mít dvě branky, měkčí míč, s kterým se dobře kope a dostatek hráčů, hlavně pak vyrovnaný. 

odkop od branky

Co potřebují fotbalisté jako vybavení?

Dres s rukávy – barvy se liší podle týmů, aby se hráči rozeznali. 

Trenýrky – v těch se dá snadno běhat a pohybovat. Brankář může mít i tepláky. 

Stulpny – také podkolenky, které zakrývají chrániče. 

Chrániče – musí se chránit hlavně holeně, je součástí fotbalového oblečení.

 Obuv – pevná s protiskluzovou podrážkou- kopačky. 

Závěr naší redakce

Fotbal má pravidla, která nejsou nijak obtížná. Určitě je lépe pochopíte, až budete sport jako takový provozovat sami. Do té doby si trénujte fyzičku a nebojte se zapojit do některého z vašich lokálních fotbalových družstev. Snad vám článek pomohl pochopit základy tohoto krásného sportu naplno.