Jak začít s lezením na stěně? Průvodce nejen pro začátečníky v lezení a boulderingu

bouldering muž na stěně

Lezení už dávno není jen sportem pro horolezce s cepíny a lany v horách. Dnes se z něj stal přístupný a oblíbený pohyb i pro děti, dospělé, rodiny nebo úplné nováčky. Ať už lezeš po umělé stěně v hale, nebo venku na skalách, jde o skvělý způsob, jak si zaposilovat, odreagovat se a zároveň si vyčistit hlavu. Lezení je totiž nejen o svalech, ale hlavně o hlavě, rovnováze a hledání cest. V tom je jeho kouzlo, každá nová trasa je jako malá výzva, která tě nutí přemýšlet a překonávat sám sebe. V článku se podíváme na to, co je to lezení na obtížnost, jak do něj zapojit děti a jak v sobě probudit chuť lézt výš a dál.

Jak začít s lezením jako úplný začátečník?

Pokud tě láká lezení pro začátečníky, ale vůbec nevíš, kde začít, úplně v pohodě, většina lidí je na tom podobně. Nejlepší první krok? Zajdi na nejbližší lezeckou stěnu. Nemusíš mít nic s sebou, většinou ti tam všechno půjčí a hlavně, potkáš lidi, co ti poradí. Spousta center nabízí i kurz lezení, kde tě krok po kroku naučí, jak se jistit, jak lézt, jak nespadnout a hlavně jak si to užít. Začátečníci často začínají s boulderingem, to je sportovní lezení bez lana, ale na menší výšky a nad měkkou podložku. Skvělý způsob, jak se dostat do pohybu a pochopit základy. A až tě to chytne (a věř, že chytne), můžeš se pustit i do lezení na laně, kde už tě bude jistit parťák. Nemusíš mít hned vlastní lezecké vybavení, ze začátku si ho klidně půjč. Hlavní je, aby tě to bavilo. O všechno ostatní se postaráš časem.

„Bouldering je přirozená forma pohybu vzhůru, lezení v té nejzákladnější a nejsurovější podobě. Je to forma sportu, disciplína, sportovní lezení. Mimo bouldering je ještě lezení na obtížnost, lezení na rychlost, všechny tři jsou už olympijské disciplíny,“ vysvětluje Marek Klíma, místopředseda Českého horolezeckého svazu a zakladatel libereckého boulderingového klubu.

Zdroj citace: https://liberec.rozhlas.cz/pamatujeme-si-lezeni-na-strom-nebo-pres-plot-bouldering-je-derivace-toho-pohybu-9158440

Jaké vybavení potřebuji pro první lezení?

Na první lezení ti stačí fakt jen pár věcí a některé si můžeš půjčit přímo na stěně. Základem jsou lezečky, speciální boty, které tě přilepí ke stěně. Dál budeš potřebovat lezecký úvazek, do kterého se navážeš, pokud chceš zkusit lezení na laně. K tomu patří i jistítko a karabiny, protože jištění při lezení je absolutní základ. Na bouldering tohle nepotřebuješ, tam si vystačíš jen s botama a magnesiem. Pokud se ti nechce hned do všeho investovat, úplně v pohodě, v půjčovnách mají vybavení pro začátečníky. Jestli tě lezení chytne, můžeš se pak poohlédnout po vlastním. Třeba značka Simond v Decathlonu má super věci za rozumné peníze. Příjemný bonus? Na kurzu lezení ti poradí, co opravdu potřebuješ a co zatím ne. Takže se tím nemusíš stresovat.

Jak se vyrábí horolezecký úvazek Simond?

Kde najdu lezeckou stěnu pro začátečníky v mém okolí?

Většina větších měst má dnes aspoň jednu lezeckou stěnu, kde můžeš začít i jako úplný nováček. Stačí si do Googlu napsat třeba „lezecká stěna Praha / Brno / Ostrava“ a vyjede ti seznam míst. Ideální je najít takovou, kde nabízí lezení pro začátečníky a třeba i kurzy lezení. Skvělé je, když mají i sekci na bouldering, protože tam si můžeš vyzkoušet, jaký to je, bez toho, abys musel řešit jištění. Navíc se tam většinou půjčuje i základní lezecké vybavení, takže si nemusíš hned všechno pořizovat. Pokud nejsi z města, mrkni, jestli něco nenabízí místní sportovní centrum nebo škola. Občas se lezecké stěny schovávají na nečekaných místech. A když budeš chtít něco víc na míru, zeptej se rovnou, jestli dělají i individuální lekce. Není to jen o vyhledání na google formou lezení praha, ale takto si můžete najít lezeckou stěnu i v dalších městech.

bouldering lezení na stěně

Jak vybrat správné lezečky pro začátečníky?

Výběr lezeček je trochu alchymie, ale když víš, na co si dát pozor, zvládneš to v klidu. V první řadě, lezečky musí dobře sedět. Nemají být bolestivé, ale taky by v nich noha neměla plavat. Začátečníci si často berou buď moc volné, nebo naopak přehnaně těsné boty. Pokud se chystáš spíš na bouldering, sáhni po měkčích modelech, budou pohodlnější a líp ucítíš stěnu. Naopak pro lezení na laně jsou fajn univerzálnější lezečky s trochu tvrdší podrážkou. V Decathlonu najdeš super výběr od značky Simond, která dělá modely přímo pro začátečníky. Zkoušej, choď, klidně si do nich párkrát stoupni na špičky, a když sednou, poznáš to. Ano a taky zjisti, jak se o ně starat, ať ti vydrží. Dobře udržované boty znamenají bezpečnější a pohodlnější lezení.

Podobný článek:  Frisbee jako sport

Jaké jsou základní bezpečnostní pravidla při lezení?

Lezení je skvělý sport, ale fakt si žádá respekt. A hlavně bezpečnost. Když jdeš na lezení na laně, úplně základní věc je mít správné jištění při lezení. To se naučíš buď na kurzu lezení, nebo od zkušeného parťáka. Před každým výstupem si spolu zkontrolujte navázání lana do lezeckého úvazku, prostě dvojitá kontrola nikdy neuškodí. U boulderingu zase nezapomeň kontrolovat dopadovou plochu a nelez tam, kde by ses při pádu mohl zranit. Ať už lezeš jakkoliv, měj kvalitní a zkontrolované lezecké vybavení, to se nevyplatí podcenit. I lezečky by měly být v dobrém stavu, protože blbá podrážka může znamenat uklouznutí. Když něco nevíš, ptej se. Lidi ve stěnách jsou většinou v pohodě a rádi pomůžou. A hlavně lezení má být radost, ne stres, tak se do ničeho nenuť.

Co je bouldering? Je bouldering pro začátečníky?

Bouldering je úplně skvělý způsob, jak se dostat k lezení, a hlavně je to ideální vstupní brána pro úplné začátečníky. Neleze se tu s lanem, ale jen do výšky 3–4 metrů, pod tebou je měkká dopadová matrace. Takže se nemusíš bát, že bys někam spadl z výšky a zranil se. Navíc nepotřebuješ žádné složité lezecké vybavení, stačí ti lezečky, pytlík s magnesiem (to je prášek na ruce proti pocení) a trochu odvahy. Na lezecké stěně najdeš různé obtížnosti, takže si můžeš zvolit, co zvládneš. Zároveň je to fakt zábava, skoro jako skládat hlavolam celým tělem. Pro začátečníky je bouldering ideální i proto, že se můžeš zlepšovat postupně, bez tlaku. A když tě to chytne, můžeš později přejít i na lezení na laně. Mrkni třeba na nabídku Simond v Decathlonu, mají vybavení přímo na bouldering.

Kdy a kde vznikl bouldering?

Bouldering, jak ho známe dnes, vznikl jako tréninková forma lezení, a to docela nenápadně. Na začátku 20. století si francouzští horolezci v lesích Fontainebleau, kousek od Paříže, začali zkoušet lezecké pohyby na nízkých skalách a kamenech. Chtěli se připravit na náročné výstupy v horách, ale nakonec zjistili, že i tohle krátké lezení má svoje kouzlo. A tak se z tréninku stala samostatná disciplína. Díky tomu, že se leze nízko nad zemí a pod tebou je měkká matrace (tzv. crashpad), se bouldering stal dostupný skoro pro každého. Dnes ho najdeš v halách, parcích nebo na skalách po celém světě, a stále roste na oblibě, hlavně díky tomu, že spojuje sílu, techniku i kreativitu v pohybu.

Co je lezení na obtížnost?

Jestli hledáš sport, který tě opravdu prověří, fyzicky i psychicky, lezení na obtížnost by tě mohlo chytit. Na rozdíl od boulderingu, kde se leze níž, ale víc silově, tady jde o to, jak daleko a vysoko se dostaneš po delší a často složitější cestě. Cesta nahoru není vždy úplně jasná, chyty jsou rozeseté tak, že musíš přemýšlet, jak je využít, kudy pokračovat, a přitom si co nejvíc šetřit síly. Nejde tu o rychlost, i když na závodech to někdy hraje roli, ale hlavně o výdrž, rozvahu a efektivní pohyb. Musíš najít správné tempo, držet rovnováhu a nevydat se hned na začátku. Cíl je jednoduchý, dostat se až nahoru. A co je na tom skvělé? Když tomu dáš šanci, uvidíš, jak se zlepšuješ, krok za krokem, chyt za chytem.

V lezení na obtížnost se většinou leze s lanem, takže jištění je naprostý základ. Potřebuješ sedák, karabiny a hlavně někoho, komu můžeš věřit, že tě správně jistí. Komunikace mezi lezcem a jističem je klíčová, když spadneš, musí být připraven tě podržet. A i tohle je součást toho zážitku, být v tom s někým.

Začít není vůbec těžké. V lezeckých centrech mají trasy pro nováčky, kde si můžeš všechno bezpečně vyzkoušet. A až tě to chytne, a ono tě to chytne, začneš si troufat na těžší a těžší cesty. Co bylo ze začátku nemožné, najednou zvládneš. Lezení na obtížnost je výzva, ale hlavně parádní dobrodružství, při kterém poznáš, co všechno v sobě máš.

sportovní lezení v hale

Jak probíhá kurz lezení a co se tam naučím?

Kurz lezení je skvělý způsob, jak začít bez stresu a hlavně správně. Většinou se pořádá na lezecké stěně a vede ho zkušený instruktor, který tě provede od úplných základů. Naučíš se, jak správně nasadit lezecký úvazek, jak vázat uzly, jak funguje jištění při lezení i jak si navzájem zkontrolovat vybavení. Vyzkoušíš si jak lezení na laně, tak třeba i bouldering, pokud to stěna umožňuje. Instruktor tě nenechá tápat, vysvětlí, ukáže, zkontroluje. Kurz většinou trvá několik lekcí, ale už po první budeš mít lepší představu o tom, co a jak. Výhodou je, že výbava na lezení si lze půjčit přímo na místě. A taky se seznámíš s lidmi, kteří jsou na tom stejně jako ty, což je motivace navíc. Pokud si nejsi jistý, jestli je lezení pro tebe, kurz je nejlepší způsob, jak to zjistit.

„Lezení není jen pro siláky. Naopak, právě lidé z posilovny mívají při lezení problémy, lezou jen rukama,“ říká Eva Dufková z Lezecké stěny Dufek v Kuřimi.

Zdroj citace: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/na-stene-muze-byt-hubeny-rychlejsi-nez-svalovec-lezeni-je-pro-vsechny.A090812_1239549_brno_jag

Je lezení vhodné i pro děti?

Rozhodně ano! Lezení pro začátečníky je dnes běžně dostupné i pro děti a čím dřív začnou, tím líp. Na většině lezeckých stěn najdeš kurzy nebo hodiny přímo určené pro malé lezce. Děti se tam naučí základy pohybu, bezpečnost a zlepší si koordinaci i sílu, a přitom je to pro ně hra. Samozřejmě potřebují upravené lezecké vybavení, třeba menší lezečky nebo dětský lezecký úvazek, ale to se dá půjčit nebo pořídit třeba v Decathlonu, kde značka Simond nabízí i dětské varianty. Bouldering je u dětí obzvlášť oblíbený, protože není tak vysoký a děti se nebojí padat. Navíc se tam neřeší lana ani jištění při lezení, což je pro menší začátek jako dělaný. Lezení je super i z hlediska budování důvěry, dítě musí věřit tomu, kdo ho jistí. A to je krásný základ pro každou další aktivitu.

Podobný článek:  Moderní sporty – fitbox

Jak motivovat dítě k lezení?

Motivovat dítě k lezení není žádná věda, stačí mu ukázat, že to může být hlavně zábava a dobrodružství. Nezačínej hned s výkony, ale spíš s hrou. Vezmi ho na lezeckou stěnu, kde mají dětské trasy, často jsou barevně rozlišené, nízké a bezpečné. Děti si tam můžou hrát na opičky, zkoušet různé pohyby a hlavně se bavit. Vhodný je i bouldering, tam se neleze moc vysoko a pod nohama je měkká žíněnka, takže žádný strach z pádu.

Co se hodně osvědčilo? Chvála. Opravdu každé malé hurá, dostal/a ses o kousek výš má velkou sílu. Můžete si třeba vytvořit vlastní výzvy, kdo dneska doleze výš, kolik chytů zvládne bez přestávky, nebo vymyslet příběh, že společně zdoláváte horu. Jakmile se dítě trochu rozkouká a získá jistotu, můžeš mu ukázat i složitější cesty. Ale pozor, vždycky s úsměvem, ne tlakem. Bezpečnost je základ, lezečky, sedák, lano, všechno musí sedět a fungovat. Děti pak mají větší důvěru a nebojí se zkoušet nové věci. A co je nejlepší motivací? Když lezeš s nimi. Děti milují, když můžou dělat to samé jako máma nebo táta. Cítí se pak víc dospěle a zároveň s tebou sdílí společný zážitek.

Pokud to dítě začne opravdu bavit, můžeš mu nabídnout i lezecký kurz pro děti, bývá to hodně hravé, vedené zkušenými instruktory a hlavně přizpůsobené jejich věku. Tím si dítě vytvoří pozitivní vztah ke sportu, který ho může bavit dlouhodobě. A kdo ví, třeba z něj jednou vyroste malý horolezec.

bouldering pro děti s instruktorem

Jak se liší lezení na stěně a venku na skalách?

Na první pohled to vypadá podobně, lezeš, držíš se, hledáš chyty, ale rozdílů je hodně. Lezení na stěně je bezpečné, přehledné, upravené, ideální pro začátečníky. Chyty jsou barevně označené, obtížnost jasně daná. Naopak venkovní lezení ve skalách už vyžaduje víc zkušeností, znalost prostředí a hlavně kvalitní lezecké vybavení, nejen lezečky a lezecký úvazek, ale i lano, expresky, přilbu, jistítko, a především schopnost se jistit. Pokud nemáš průvodce nebo zkušeného parťáka, není to ideální začátek. Na stěně tě naučí správný pohyb, techniku a jištění při lezení, takže když pak vyrazíš ven, máš pevný základ. Navíc ve skalách je všechno živé, chyty se drolí, cesta není značena. Zkrátka stěna je školní hřiště, skály jsou maturita. Ale ta cesta mezi tím je krásná.

Co dělat, když se při lezení bojím výšek?

Tohle je úplně normální a řešitelné. Spousta lidí má strach z výšek a přesto se vrhne do lezení pro začátečníky. Důležité je jít na to postupně. Začni třeba s boulderingem, kde lezeš nízko a padáš na měkkou žíněnku. Postupně si zvykneš na výšku i na pád, a to pomůže víc, než si myslíš. Na lezecké stěně je všechno pod kontrolou, máš instruktora, bezpečné lezecké vybavení, správné jištění při lezení. A i při lezení na laně se leze odspodu, takže si můžeš kdykoli říct stop. Klíčové je mít parťáka, kterému věříš. A taky vědět, že strach je přirozený, ale dá se zvládnout. Někdo začne pomalu, někdo se do toho vrhne rovnou. Tak nebo tak, kurz lezení ti pomůže ten strach rozklíčovat a postupně ho zmenšit. Lezení není o výkonech, je o radosti z pohybu. A tu si můžeš užít i metr nad zemí.

Jaká je historie horolezecké značky Simond z Decathlonu?

O lezení na stěně už víš hodně, naše redakce doporučuje si tento sport vyzkoušet!

Ať už tě k lezení přivedla zvědavost, potřeba pohybu nebo touha po novém dobrodružství, jedno je jisté, když tomu dáš šanci, může se z toho stát vášeň na celý život. Lezení ti pomůže posílit tělo i sebevědomí, najít nové přátele a hlavně zažít radost z překonávání sebe sama. Pro děti je to navíc ideální způsob, jak se hýbat hravou formou a rozvíjet odvahu i koordinaci. Stačí udělat první krok, chytnout se prvního chytu a pak už tě to možná nepustí. Protože jakmile jednou zažiješ ten pocit, že ses dostal na vrchol vlastní silou, budeš chtít znovu a znovu. Doporučujeme značku Simond od Decathlonu, která se právě oblastí lezení zabývá. Děkujeme, že sis přečetl náš článek, už nyní pro vás připravujeme další zajímavé články z oblasti sportu. O horolezectví a lezení jsme už v našem magazínu psali, můžete se na tyto články podívat. Doufáme, že se do našeho magazínu vrátíš i někdy v budoucnu.

Prosportovani.cz
Prosportovani.cz je odborník na sportovní sortiment a věci na fitness, na trhu je již více než 3 roky a má v tomto oboru hodně zkušeností. Jedná o obrovskou nákupní galerii se sportovním vybavením, a to pro širokou paletu nejrůznějších sportů, protože prostě a jednoduše - zdejším heslem je „Sport je naší vášní“. Je i tou Vaší? Pak jste tu správně a poradíme vám co vybrat za sportovní potřeby či jak jíst zdravě při sportování. Jednoduše si z široké nabídky vyberete zboží, a to přímo u nejlepších výrobců a poté již jen vyčkáte na pohodlné doručení. Prosportovani.cz nabízí rovněž i vlastní magazín přeplněný zajímavostmi a tipy a zkušenostmi ze sportovního světa. Nechte se inspirovat, který sport vyzkoušet, nebo jak si co nejlépe udržet kondici.