Jak vybrat fotbalové kopačky?

kopačky a balon

Fotbal patří mezi nejpopulárnější sporty na planetě, takže není vůbec divu, že má spoustu fanoušků i u nás. Ti se mu často nevěnují pouze pasivně, ale rádi si ho alespoň občas také zahrají. K tomu však potřebují vhodné obutí.

K čemu se fotbalové kopačky používají?

Kopačky patří do široké rodiny sportovní obuvi a používají se samozřejmě převážně k hraní fotbalu. Hlavně na trávě jsou díky kolíkům daleko efektivnější než obyčejné tenisky, ve kterých to přeci jen může dost klouzat.

Ovšem i na umělých površích je lepší místo běžných bot sáhnout právě po vhodných kopačkách, jelikož po parketách či gumě se v nich prostě lépe běhá. Navíc jsou často daleko odolnější než běžná obuv, která by přeci jen vyšší zátěž nemusela snášet zrovna nejlépe.

Kritéria výběru

Tím nejdůležitějším parametrem, podle kterého by se každý zájemce o kopačky měl řídit, je samozřejmě velikost. Pokud budou kopačky příliš velké nebo naopak moc malé, mnoho fotbalové slávy v nich jejich nový majitel nejspíše nezažije.

Jsou-li kopačky vyrobené převážně z kůže, je dobré vybírat takové, co sednout přímo na nohu. V případě, že se jedná o model s umělým vrškem, je lepší zvolit botu o cca 0,5 cm větší, než je délka chodidla. Kůže se totiž časem roztáhne a noze se přizpůsobí, zatímco syntetický materiál je velikostně stálý.

Mnoho amatérských hráčů už dnes pokukuje i po dražších modelech, které jsou svými vlastnostmi ideální pro různé pozice v poli. Třeba lehké kopačky jsou vhodné pro útočníky, zatímco obránci dávají spíše přednost sice o něco těžším, avšak stabilnějším botám.

Podobný článek:  KIPSTA - fotbalové vybavení na jednom místě

Běžně se dají pořídit i verze vylepšující citlivost při hře s balónem. Hráč pak díky tomu třeba lépe přihrává.

kopačky na fotbal a míč

Typy kopaček

Kopaček existuje více druhů, jež se od sebe neodlišují pouze použitou technologií, potažmo vizuálními vlastnostmi a rozměry. Tím zdaleka nejdůležitějším kritériem je spodní strana kopaček. Podle toho se pak dají použít na různých površích.

  1. Lisovky FG – ideální obutí na suché pevné přírodní povrchy. Tento druh kopaček patří mezi klasiku a je zdaleka nejrozšířenější.
  2. Lisovky AG – tomuto typu kopaček dávají přednost hlavně hráči hrající na umělé trávě, kde boty dostávají více zabrat. Tomu odpovídá jak zpevněná konstrukce kopaček, tak i větší množství špuntů.
  3. Lisovky HG – další spíše univerzální druh kopaček. Dají se totiž použít nejen na umělé trávě, ale i na dalších površích, jako jsou škvára či písek. Boty disponují vyšším počtem špuntů s nižším profilem.
  4. Lisovky FG/HG – kdo rád hraje na přírodní i umělé trávě, měl by sáhnout po tomto druhu kopaček. Jsou totiž vybaveny nízkými i vysokými špunty. Díky tomu se s nimi hraje dobře na obou výše zmíněných površích.
  5. Kolíkové SG – valná část hřišť v ČR určených pro amatéry se nemůže pyšnit zrovna tím nejlepším terénem. Proto dost hráčů používá kopačky s kovovými šroubovacími kolíky. Ty jsou zárukou vyšší stability i na bahnitém kluzkém povrchu.
  6. Kolíkové SG/FG – tyto kopačky jsou vybaveny jak kovovými, tak i lisovanými kolíky. Jsou tedy vhodné do měkkého terénu i na zpevněnou přírodní plochu. Právě proto je o ně poměrně velký zájem.
  7. Turfy – tyto kopačky se dají snadno poznat podle velkého množství malých špuntů. Ty dodávají hráčům stabilitu hlavně na tvrdých přírodních podkladech. Běžně se však Turfy využívají také na umělé trávě.
  8. Sálovky – fotbal se běžně hraje i v tělocvičnách, kde by kolíky nadělaly pěknou paseku. Z toho důvodu se doporučuje používat v tomto prostředí sálovky s takřka dokonale hladkou podrážkou.
Podobný článek:  Kolektivní sporty a týmové hry vhodné pro teambuilding
kopačky nike

Jak se o kopačky starat?

Aby kopačky fungovaly dlouho a správně, je potřeba o ně také náležitě pečovat. Proto je nezbytné je po každém použití pořádně očistit, a to nejen zvenčí, ale v případě potřeby také vevnitř.

Mokré kopačky je samozřejmě nutné dát sušit. Ovšem pozor, rozhodně se nedoporučuje používat rychlá řešení v podobě fénů. Horký vzduch totiž může způsobit praskání. Daleko rozumnější je prostě nechat kopačky schnout buďto na slunci, případně na radiátoru. Kožené kopačky je pak možné po vysušení navíc potřít vhodným krémem.