
Jsou elegantní a v dnešní hektické době doslova nezbytné. A co teprve, když toho umí mnohem víc, než jen ukazovat čas! Díky chytrým hodinkám získáte přehled o spoustě dalších atraktivních aktivitách – od počasí, přes počet kroků až po SMS zprávy či telefonní hovory. A tím výčet rozhodně nekončí.
Výběr chytrých hodinek – jak začít?
V první řadě je důležité odpovědět si na otázku, proč si chcete chytré hodinky pořídit.
- Zda jde především o estetickou a designovou stránku, prostý přehled o čase nebo přímo vyžadujete neustálý přehled o hovorech, emailech či textových zprávách.
- Důležitá pak bude i kompatibilita s vaším soukromým telefonem proto, aby vše fungovalo tak, jak má.
- Zamyslete se i nad tím, zda požadujete bezkontaktní placení hodinkami.
- Operační systém chytrých hodinek je také velmi klíčový, stejně jako reálné zkušenosti uživatelů s konkrétním modelem.

Důležité parametry chytrých hodinek
Chytré hodinky můžou mít různé parametry, schopnosti a vlastnosti. Když proniknete do jejich tajemství, budete přesně vědět, které hodinky jsou pro vás ty pravé.
- Materiál a vodotěsnost. Velmi kvalitním, lehkým a pevným materiál je titan, ovšem i hliník či nerezová ocel vynikají svou odolností. Tyto materiály jsou pak samozřejmě kombinovány i s kvalitním polymerem. U řemínků jsou pak možnosti ještě pestřejší. Oblíbené jsou jak kožené či kovové řemínky, ale také silikonové, které jsou ideální pro sport či plavání. Vodě odolnost by pak u kvalitních chytrých hodinek měla být samozřejmostí. Ať už se jedná o dešťové kapky, kapky při mytí rukou či při mytí nádobí – rezistenci vůči vodě u chytrých hodinek oceníte. O to více pak při plavání či přímo potápění a sprchování.
- Displej a ovládání. Displej chytrých hodinek může mít také mnoho podob. Nejčastější typy jsou LCD displej, transflektivní displej a AMOLED. LCD displej je cenově příznivější, dobře čitelný na slunci, a také disponuje vysokou životností. Transflektivní displej umožňuje snadné čtení především při venkovních aktivitách, a to za jakéhokoli počasí. AMOLED displej je nejrozšířenějším typem. Není stále zapnutý – spustí se zvednutím zápěstí či poklepáním, a je tak nejen úsporný, ale také disponuje vyšší životností. U displejů je důležité i rozlišení v pixelech, kdy platí, že čím vyšší je hodnota, tím je obraz jemnější. Moderní ovládání u chytrých hodinek je samozřejmě pomocí dotykové obrazovky, doplněné o ovládání tlačítky.

- Rozměry a design jsou velkým lákadlem a při nákupu hrají velkou roli. Chytré hodinky můžou mít různý tvar i velikost. Kulaté, hranaté, úzké, hrubé i různobarevné – nabídka je skutečně široká. U mnohých ani nepoznáte, že se nejedná o klasické luxusní hodinky a vybírat můžete z mnoha designových stylů.
- Chytré funkce jsou pokladem, který dělá chytré hodinky skutečně chytrými. Dopřát si tak můžete nejen čas, budík, datum či informace o počasí a počítání kroků, ale také připojení k internetu. Pomocí chytrých hodinek můžete přijímat zprávy ze sociálních sítí i email. Samozřejmostí je zobrazování hovorů, textových zpráv, a dokonce u vyšších řad i odpovídání na SMS a přijímání hovorů. Nejvyšší řady umí pouštět i hudbu a samozřejmě i platit bezkontaktně.
- Výkon a baterie. Chytré hodinky se musí nabíjet jako klasický mobilní telefon, a tak informace o tom, jak dlouho vám vydrží v provozu je velmi důležitá. Výdrž baterie se samozřejmě odvíjí i od aktivního používání hodinek, samozřejmostí by však mělo být rychlé nabití v řádu pár hodin tak, abyste na ně nemuseli dlouho čekat. O výkon chytrých hodinek se stará procesor, jehož výkon ovlivňuje i operační paměť RAM.