Jak vybrat běžecký pás?

treadmill gb60b5f860 1920

Běhání je krásný a všestranný sport, který je skoro pro každého, zvolíte si vlastní tempo a můžete běžet. Zatímco někteří dávají přednost běhání venku na čerstvém vzduchu, jiní si raději zaběhají doma na páse. Obě možnosti mají něco do sebe, a kombinace obojího přináší také mnoho výhod.

Jaká jsou kritéria výběru běžeckého pásu?

Výběr vhodného běžeckého pásu je důležitý, nejedná se o levnou záležitost, kterou byste mohli za chvilku vyměnit za něco jiného. Rozhodněte se tak, zda opravdu běžecký pás potřebujete nebo si raději zaběháte venku za domem. Je-li vaše rozhodnutí už stoprocentní, pak vybírejte podle následujících kritérií:

  • Tělesné proporce – běžecký pás musíte jednoznačně také vybírat podle vaší váhy a výšky, nemusíte se však bát, že byste si nevybrali, dnes je trh zaměřen na každého individuálního zájemce, přináší také několik druhů konstrukcí, které jsou pevným základem každého pásu. Správný prodejce vám také doporučí vhodné odpružení. Svoji pozornost věnujte také motoru, který je nezbytností, a jeho životnost je velice důležitá.
treadmill g5cf9ea957 1920
  • Délka a šířka běžeckého pásu – pokud se vás prodejce při zakoupení zeptá, pro jaký účel pás kupujete, nekoukejte na něj s otevřenou pusou, že se zbláznil, tato informace je velice důležitá, při arogantní odpovědi uděláte hlupáky akorát ze sebe. Délka běžeckého pásu totiž nezbytně souvisí s vaší výškou. Vysoký člověk potřebuje pro běh delší pás, jeho krok je při běhu delší a u kratšího běžeckého pásu by mohl zvolit akorát rychlejší chůzi. Úzké pásy jsou zase vhodnější pro chůzi. Nejčastěji prodávané běžecké pásy jsou s šířkou nad 50 cm, jsou komfortní pro každého běžce, zároveň také bezpečné. U délky pásu volte střední cestu – nad 140 cm, což odpovídá osobám vysokým přibližně 180 cm, kteří na pásu nechtějí běhat rychlostní sprinty.
Podobný článek:  DOMYOS - fitness u Vás doma

  • Odpružení – někomu vyhovuje běh na louce nebo v lese, kde je měkký terén, naopak mu příliš nevyhovuje asfaltová silnice. Těžší terén je větší zátěž nejen na klouby, ale také na páteř, proto u běžeckého pásu nevybíráte terén, ale kvalitní odpružení.
ryan de hamer pCT8ag1o3nU unsplash
  • Sklon běžeckého pásu – bonus, který mají většinou všechny běžecké pásy, ovšem některé ovládáte na displeji, některé musíte naklánět ručně. Sklon běžeckého pásu většinou využijí již pokročilý běžci, pro začátečníka je náročný běh i na rovné ploše.

  • Kvalita motoru – ve fitness centrech se setkáte s běžícími pásy, které jsou vysoké kvalitní třídy, tyto pásy musí vydržet různé váhové zátěže, být flexibilní pro různé velikosti lidí, ale také musí být dlouhodobou životnost motoru, neboť se na nich během dne vystřídá několik desítek lidí. Tyto pásy mají vysokou pořizovací hodnotu, dobrou zprávou je, že takto kvalitní běžecké pásy doma nepotřebujete. Vyberte si běžecký pás s AC motorem, který zajišťuje dostatečnou kvalitní životnost v domácích podmínkách.
  • Monitor – ač se to někomu zdá nepochopitelné, při výběru je také důležité zaměřit se na výběr monitoru běžeckého pásu. U toho je důležitá velikost, abyste měli kompletní přehled i za běhu a nemuseli jste zastavovat a luštit malé ikonky. Součástí monitoru jsou také ovládací panely, které korigují například rychlost točení motoru. Některé běžecké pásy také kontrolují životní funkce, pokud se za běhu držíte postranních madel.

  • Ostatní příslušenství – za běhu je nezbytné, abyste si měli kam odložit ručník, mít jej neustále přes rameno nebývá pohodlné. Dále potřebujete odložit lahev s pitím do adekvátní vzdálenosti, abyste nemuseli běh přerušovat.

Běžecké pásy jsou poměrně prostorné, musíte tak najít místo, které bude vhodné pro jejich uskladnění. Jestliže je nemůžete nechat celý den rozložené, při výběru hlídejte také hmotnost a snadnost složení, abyste s ním mohli před a po běhání snadno manipulovat. Některé společnosti také nabízí pronájem běžeckého pásu, nemusíte si jej za plnou cenu kupovat, ale případně jen vyzkoušet.