Jak správně vybrat badmintonovou raketu?

badmintonová raketa Perfly

Badminton je sport, který se může hrát celoročně, a to díky využití haly. Především tak během zimy řada se řada lidí dává na tento relativně levný sport, který si může zahrát nejen za relativně přijatelné peníze, ale právě i v pohodlí vyhřívané haly. Při badmintonu je klíčovou součástí herního vybavení badmintonová raketa. Pokud jste s badmintonem začali, nemusíte mít ihned nejdražší raketu, ale měli byste ji volit podle způsoby hry a dalších parametrů. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat badmintonovou raketu, abyste nesáhli vedle.

Jaké jsou klíčové parametry pro výběr badmintonové rakety?

Obecně můžete říct, že aspektů, podle kterých raketu na badminton vybrat, je několik. Hned na začátku je důležité znát svou úroveň hry. Je rozdíl, jestli jste začátečník nebo už badminton nějakou dobu hrajete. Od toho se pak odvíjejí další parametry badmintonové rakety jako je její váha, vyvážení, pružnost, materiál nebo tvar hlavy rakety. Postupně se na tyto parametry podíváme.

popis badmintonové rakety

Materiál badmintonové rakety

Nejčastěji se vyrábí rakety z titanu, karbonu nebo grafitu. Občas se můžete setkat i s raketou vyrobenou z hliníku. Naopak z trhu už prakticky zcela vymizely rakety ze dřeva nebo ocelové rakety. Ocel totiž není ideálním materiálem, raketa se může často deformovat, navíc je velmi těžká, což neprospívá vašemu zápěstí, ale ani hře. Ocelová raketa na badminton se totiž mnohem hůře ovládá. Na druhou stranu jsou levné a hodí se spíše pro rekreační hráče, kteří od rakety moc neočekávají. Hliníková raketa na badminton je lehčí, spadá také do levnější kategorie, a je využívána spíše rekreačními hráči, kteří si chtějí zahrát jen občas v létě na chatě. Badmintonové rakety z grafitu mají pevný rám a hodně vydrží. Podobné vlastnosti má i titan, na rozdíl od grafitu je lehčí. Nejlehčími raketami na badminton jsou karbonové rakety, které si současně drží i vysokou pevnost.

Hmotnost rakety na badminton

Důležitým parametrem je hmotnost, kterou ovlivňuje právě materiál rakety. Nedalo by se říct, že některé rakety jsou o hodně těžší než jiné, ale rozdíly mezi nimi najdete. Raketa na badminton váží obvykle v rozmezí 75 – 120 gramů. U starších technologií může být raketa těžší, ale už zdaleka neplatí, že čím těžší máte raketu, tím přesnější úder dáte. Hmotnost rakety pak musí jít ruku v ruce se stylem, kterým hrajete. Badmintonové rakety se prakticky řadí do třech váhových skupin, které vám ukážeme v tabulce níže.

Kategorie badmintonové raketyHmotnost badmintonové raketyPro koho je určena
Lehká raketado 89 gTechničtí hráči, má skvělou ovladatelnost
Střední raketa90 – 93 gUniverzální hráči, raketa má dobrou ovladatelnost a poskytuje i dostatek síly
Těžká raketa94 g a víceRekreační hráči, poskytuje více síly

Pružnost badmintonové rakety

Mnohem důležitější než hmotnost rakety je ale její pružnost. Ta ovlivňuje sílu úderu a je důležité ji volit podle stylu hraní. Pružnější rakety lépe pomáhají hrát delší údery k základní čáře, zatímco tužší rakety jsou vhodnější pro agresivní hru, kdy budete často smečovat a ukončovat výměny. Tuhé rakety se prohýbají během úderu jen minimálně, míček získá vyšší rychlost a přímou dráhu. U pružnějších raket se můžete spolehnout na to, že míček poletí dále dozadu, ale pomaleji. Jsou spíše vhodné pro obranné hráče, kteří často lobují nebo vyžadují údery přes celou délku kurtu. Pokud se nemůžete rozhodnout, využijte středně pružné rakety, které kombinují vlastnosti obou zmíněných tuhostí.

Podobný článek:  Badminton

Vyvážení badmintonové rakety

Rozložení hmotnosti badmintonové rakety je jeden z klíčových parametrů pro výběru rakety. Ovlivňuje napřímo nejen intenzitu úderů, ale i jejich přesnost. Znamená to, že špatně vyvážená raketu může kazit můj styl hry? Ano, může. Každý z nás potřebuje trochu jiné vyvážení rakety. Vyvážení rakety se rozděluje na vyvážení do hlavy, na střed nebo do ruky. Tento parametr poznáte snadno. Čím vyšší číslo vyvážení na raketě najdete, tím je vyvážená více směrem do hlavy, tedy směrem k výpletu.

Vyvážení do hlavy pomůže zvýšit intenzitu i sílu úderů. S touto raketou budete mít lepší švih a budete moct více útočit. Díky tomu, že se raketa při úderu více stabilizuje, můžete hrát agresivněji. Vyvážení do hlavy, tedy rozmezí 315 mm a více, je vhodné pro útočně laděné hráče se zakončením. Musíte ale počítat, že se bude raketa s vyvážením do hlavy hůře ovládat. Kvůli tomu se hodí spíše pro pokročilé badmintonisty, kteří jsou na tento styl hry zvyklí a mají hru více naučenou. Druhý pólem vyvážení raket je vyvážení badmintonové rakety do ruky. Jedná se o hodnotu do 304 mm. Tyto rakety se vám budou snadno ovládat, využijete je dobře pro obrannou a technickou hru. Musíte ale počítat s tím, že vynaložíte více úsilí na každý úder, míček z rakety nepoletí sám. Rakety s tímto vyvážením se hodí pro začátečníky. Hodně často se volí rakety vyvážené na střed. Jedná se o rakety s hodnotami 305 – 314 mm. U nich jsou vlastnosti kombinované, to znamená, že se snadno ovládají, ale pomáhají vám více zrychlit úder a přidat na razanci. Jedná se o univerzální raketu, která není vhodná pro každého.

Typ vyváženíVlastnostiPro koho je vhodnýHodnota
Do hlavyZesílení úderu, zrychlení švihuÚtočně ladění hráči315 mm a více
Na středKompromis mezi rychlým švihem a kontrolou nad úderemUniverzální hráči305 – 314 mm
Do rukyVíce citlivosti do úderu, větší kontrola nad úderemObranní a techničtí hráči304 mm a méně

Velikost gripu badmintonové rakety

Pro dokonalou hru je důležitá i velikost gripu rakety. Grip je jiné označení pro rukojeť rakety, tedy místo, za které raketu držíte v ruce. Grip nesmíte mít ani hrubý ani tenký. Gripy badmintonových raket se rozděluje na velikosti G1 – G5. G1 je nejtenčí grip, který je určen především pro ženy s menšími dlaněmi, pro ženy je využitelný i grip G2 a grip G3, který je už určen pro ženy s větší dlaní nebo i pro muže s menší dlaní. G4 je pro střední mužskou dlaň a G5 pak pro muže s větší dlaní. Grip si do jisté míry můžete přizpůsobit, díky omotávce. Omotávka se dává na raketu jedna základní a na ni pak namotáte tzv. overgrip. Overgrip může být tenký a měl by být z materiálu, který dobře odvádí pot z ruky, raketa vám tak nebude klouzat.

Podobný článek:  Značky z Decathlonu, které byste měli znát - Artengo 
grip badmintonové rakety

Tvar hlavy badmintonové rakety

Badmintonové rakety mohou mít více tvarů hlavy. Tedy místa, kde najdete výplet. Na hlavě rakety, tedy na výpletu je i místo, které se označuje sweet spot. Jedná se o místo uprostřed výpletu a je to prostor, kterým byste měli ideálně trefovat míčky. Na trhu jsou například izometrické hlavy raket, kdy je ideální plocha pro trefení úderu o 33 % větší. Izometrickou hlavu poznáte podle toho, že je hranatější. Klasickým tvarem je pak oválná hlava rakety. Sice na nich není tak velký prostor pro ideální trefení úderu, ale když se trefíte, úder je o to přesnější.

badmintonista s raketou Perfly

Délka badmintonové rakety

Nejčastější raketou, kterou při vkročení do sportovního obchodu uvidíte, je raketa o délce 675 mm nebo delší. Původní běžná délka badmintonové rakety byla 665 mm. U delších raket můžete počítat s možností delšího oblouku při úderu. Díky tomu budou vaše údery razantnější. Délka rakety nerozhoduje u začátečníků, rozdíl budete pociťovat až po několika hodinách na kurtu, až se naučíte raketu správně držet a hrát správně technicky údery.

detail badmintonové rakety

Redakce ProSportování.cz doporučuje značku Perfly

V naší redakci jsme vyzkoušeli a vybrali pro vás tři rakety na badminton značky Perfly z Decathlonu. Každá z nich je v trochu jiné kategorii hráčů. Jednou z nich je badmintonová raketa BR130 Perfly. Jedná se o raketu pro začínající hráče. Tato raketa je odolná, snadno se ovládá, ale nemůžete od ní čekat zázraky. Raketa má hliníkovou hlavu a ocelový krček. Raketa dokáže odpustit chyby při úderech, při své ceně okolo 180 Kč poskytuje dostatečnou kvalitu pro začínající hráče. V kategorii pro zkušené hráče badmintonu je Perfly badmintonová raketa BR 900 Ultra Lite P, která vás vyjde na částku okolo 1 400 Kč. S raketou se dobře manipuluje, váží 77 gramů, má vyvážení do hlavy a tuhou rukojeť. I díky tomu se hodí pro agresivní hráče, kteří rádi útočí. I přesto je ale přesná a zajišťuje optimální odraz míčku při zasažení sweet spotu. A třetím modelem je Perfly badmintonová raketa Perform 960. Tato raketa je určena pro zkušené nebo poloprofesionální hráče, s tím souvisí i cena okolo 2 000 Kč. Raketa má hmotnost 83 gramů, vyvážení do hlavy a tuhou rukojeť. Hodí se pro hráče, kteří hledají razantní raketu.

Závěrem redakce ProSportování.cz k výběru badmintonové rakety

Z pohledu naší redakce je nejdůležitější si uvědomit, v jaké úrovni badminton hrajete. Pro začátečníky se hodí rakety s úplně jinými vlastnostmi, než je tomu u profesionálních hráčů. Začátečník potřebuje spíše raketu, která mu odpustí chyby v technice, jelikož přesnost ještě není na tak vysoké úrovni. Zároveň je pro něj vhodnější raketa, která mu pomáhá s údery svým pružením. A nezapomeňte na vhodný grip a omotávku, i takový detail totiž dokáže ovlivnit pocit ze hry. Zkuste značku Perfly, je to značka, kdy dostanete za rozumné peníze velmi dobrou raketu.

Prosportovani.cz
Prosportovani.cz je odborník na sportovní sortiment a věci na fitness, na trhu je již více než 3 roky a má v tomto oboru hodně zkušeností. Jedná o obrovskou nákupní galerii se sportovním vybavením, a to pro širokou paletu nejrůznějších sportů, protože prostě a jednoduše - zdejším heslem je „Sport je naší vášní“. Je i tou Vaší? Pak jste tu správně a poradíme vám co vybrat za sportovní potřeby či jak jíst zdravě při sportování. Jednoduše si z široké nabídky vyberete zboží, a to přímo u nejlepších výrobců a poté již jen vyčkáte na pohodlné doručení. Prosportovani.cz nabízí rovněž i vlastní magazín přeplněný zajímavostmi a tipy a zkušenostmi ze sportovního světa. Nechte se inspirovat, který sport vyzkoušet, nebo jak si co nejlépe udržet kondici.