Jak si vybrat správnou běžeckou obuv

Máte v plánu začít s pravidelným běháním?

Dejte si pozor na správnou obuv! Samozřejmě se najdou i tací, kteří se před prvním během vybaví od hlavy až k patě. Což není při začátcích zapotřebí. Stačí vám jakékoli sportovní oblečení, sluchátka, pokud preferujete běh s hudbou v uších a můžete vyrazit. Co by vám však nemělo chybět jsou právě zmiňované běžecké boty.

Proč jsou boty tolik důležité?

Při výběru správných bot hraje významnou roli hned několik aspektů. Od tvaru nohy, přes pružnost boty až po využití a běžecký terén. Proto se vyplácí si opravdu vybrat správnou obuv vhodnou pro běh.

Při běhaní s obyčejnými teniskami můžete cítit po nějaké době bolest nejen v kotnících, ale také v nártech a kolenou. Bolest ani problémy se objevit nemusí, ale proč riskovat.

Jak si vybrat správné boty

A teď se pojďme podívat, jak si tedy vybrat správnou obuv.

  • Barva ani design nejsou důležité

Toto by si měl uvědomit každý, jakmile vstoupí do obchodu s obuví či navštíví internetový obchod. Často vás módní design, barvy a neobvyklé tvary bot svádí ke koupi aniž byste si zjistili, jak kvalitní boty jsou a zda jsou vůbec vhodné právě pro vás.

První vybírejte podle kvality a typu boty a v poslední řadě můžete doladit boty se svým běžeckým outfitem, ale nikdy z designu nedělejte prioritu při výběru.

  • Tvar chodidla

Prvním z aspektů, na co se při výběru zaměřit, je tvar chodidla.

Rozlišují se tři základní anatomické tvary – řecký, krychlový a egyptský.

Při výběru vám poradí, pokud navštívíte specializované obchody se sportem.

  • Pružnost

Pružnost u bot hraje také důležitou roli.

Čím více boty pruží, tím lépe. Zejména toto platí u začátečníků, takže pokud s během začínáte, vybírejte co nejpružnější boty. Pružné boty jsou zejména na tvrdší terén. Většině tedy bude více sedět pružnější obuv. Výjimku tvoří ti, co běhají jen po měkkém terénu v přírodě.

  • Došlap

Dalším faktorem, který je třeba před koupí zvážit, je způsob došlapu. Tedy jak při běhu došlapujeme. Spousta lidí zvolí nesprávnou obuv a při každém došlapu boty deformuje, což má poté za následek bolest kloubů a kolen.

Došlap můžete odtušit, pokud už víte, jak běháte nebo můžete využít footscan, který měří, v jaké části chodidlo nejvíce dopadá a došlapuje.

Došlapy dělíme na pronační, neutrální a supinační.