Patří jízda na snowboardu k vašim oblíbeným zimním aktivitám nebo se na snowboard chystáte poprvé? V obou případech si budete chtít užít pohodovou jízdu bez zranění. K tomu, aby se vám vyhnula zranění a nepříjemné situace na svahu, je nutné dodržovat bezpečnostní zásady. Redakce ProSportování.cz dala dohromady seznam 16 bezpečnostních rad, které byste měli znát, když budete vyrážet na snowboard. Vedle toho se zaměříme na to, jak bezpečně padat na snowboardu a jaké je rozdělení sjezdovek podle barevného označení.
Co se dozvíte v článku:
1, Před jízdou na snowboardu se důkladně rozcvičte
Může se to zdát jako jednoduchá rada, ale je hodně platná. Než se pustíte se svahu dolů, je důležité být před jízdou důkladně rozcvičení. Jako u každého jiného sportu je strečink nezbytný. Je potřeba rozhýbat ztuhlé svaly, zahřát je a tím se vyhnout případným svalovým zraněním na svahu. Rozcvičení často snowboardisti vůbec neřeší, a to až do doby, kdy dojde ke zranění. Nevynechávejte rozcvičku, která vám nezabere příliš času, ale dokáže vás ochránit před úrazy. Přidáváme i video se strečinkem pro snowboardisty. Je sice v angličtině, ale názorně se na něm můžete podívat na konkrétní strečinkové cviky.
2, Na snowboard vždy s helmou a ochrannými pomůckami
Pro někoho je to samozřejmost, jiný nad tím vůbec nepřemýšlí. Bezpečnostní prvky pro jízdu na snowboardu jsou tím první, co vás dokáže ochránit před nebezpečnými situacemi na svahu. K nezbytnému vybavení na snowboard patří helma, ale vyplatí se mí na sobě i chrániče zápěstí, kolene nebo zad. Především u helmy na snowboard dbejte na to, aby měla potřebný certifikát bezpečnosti. Helma vám musí pevně sedět na hlavě, ale nesmí vás výrazně tlačit. Helma je navíc povinná, chrání vás před nebezpečnými úrazy hlavy.
3, Nepřeceňujte se a jízdu upravte vašim schopnostem
Není důležité jezdit rychle a předvádět na každém metru, jak si na snowboardu věříte. Je důležité umět odhadnout své síly a tomu se přizpůsobit. Nevěříte si na rychlejší jízdu, můžete zpomalit a jízdu si i tak užít. Nebude to ostuda, zrychlit můžete, až se zlepšíte a snowboard si více osaháte. Velký problém je u snowboardistů, kteří jezdí velmi rychle, ale nemají snowboard ještě tolik pod kontrolou. Navíc do hry mohou vstoupit podmínky na svahu, mezi které se řadí sněžení, vítr, mlha, ale i terén.
4, Na svahu nejste sami, sledujte ostatní snowboardisty a berte na ně ohled
Důležitou radou je brát ohled na ostatní snowboardisty nebo lyžaře, kteří se pohybují na svahu s vámi. Jízdu je potřeba uzpůsobit, abyste nikoho neohrožovali a neomezovali. Každý může mít odlišné schopnosti snowboardingu a není to žádná ostuda. Berte na ně ohled, i přesto můžete užít skvělou jízdu, pokud vás budou respektovat také ostatní na svahu.
5, Předjíždět můžete, jaké jsou zásady správného předjíždění na snowboardu?
Další bezpečnostní pokyn se týká předjíždění. Je jasné, že si každý snowboardista bude jezdit vlastním tempem, a pokud je příliš pomalý, nemusíte za ním trávit celou jízdu, můžete ho předjet. Při předjíždění na snowboardu myslete na to, abyste nepředjížděli ve velké rychlosti těsně kolem snowboardisty nebo lyžaře na svahu. Není problém přejíždět, jakýmkoliv směrem, ale vždy s větším rozestupem, abychom dalšího snowboardistu nerozhodili. Předjíždění na snowboardu je možná zespodu, zprava, shora nebo zleva.
6, Pravidla svahu nejsou pro legraci, je nutné je dodržovat
Každý svah má svá pravidla, která je nutná dodržet. Typicky se jedná o značení, varování nebo pokyny personálu. Pravidla slouží pro ochranu všech na svahu, jejich ignorování by vás mohlo v horším případě stát i pokutu. Je nutné jezdit na vyznačených trasách a vyhýbat se uzavřeným oblastem. Budete chránit především sebe, ale i ostatní.
7, Při pádech nezůstávejte dlouhou ležet na svahu
Je přirozené, že můžete čas od času spadnout, pokud na snowboardu jezdíte velmi málo, jsou pády pravděpodobné. Pokud se vám to už stane a vy spadnete, nezůstávejte ležet dlouho na sjezdovce. Zbytečně budete blokovat prostor pro další snowboardisty nebo lyžaře a hrozí vám zranění od kontaktu s nimi. Doporučujeme po pádu, co nejrychleji uvolnit místo. Při vstávání si ale dávejte pozor a rozhlédněte se kolem sebe, abyste někoho neomezili nebo neohrozili. Některá místa sjezdovek mohou být úzká a je potřeba se mít na pozoru, co se kolem vás děje.
8, Jízda na snowboardu přizpůsobte okolním podmínkám areálu
Jedna z věcí je přizpůsobení jízdy na snowboardu vašim schopnostem, ale druhá je ohled na okolní podmínky, které panují na svahu. Rychlostí a stylem jízdy je potřeba reagovat na mlhu, zledovatělý sníh, sněžení, vítr nebo případně i déšť. Pokud nepanují příznivé podmínky, jeďte opatrněji nebo na svah vůbec nevyjíždějte, pokud se na to necítíte.
9, Před zastavení nebo rozjetím se ze svahu, je nutné se rozhlédnout okolo sebe
Nejste na svahu jediným snowboardistou nebo lyžařem, s tím je nutné počítat. Pokud se budete chtít rozjet ze svahu, podívejte se kolem sebe a vyhodnoťte, kdy je k tomu ideální čas. Je možné, že se budete muset během jízdy z jakéhokoliv důvodu zastavit, to je možné, ale opět jen s ohledem na okolí. Zastavte, až si budete jistí, že neohrozíte žádného dalšího sportovce na svahu. Pokud budete chtít část svahu sejít pěšky, můžete, ale po sundání prkna běžte ke kraji sjezdovky. Rozhodně nechoďte po jejím středu, kde je největší provoz. To je nejen nebezpečné, ale i bezohledné k dalším snowboardistům, kteří si chtějí užít jízdu a nechtějí se vyhýbat někomu, kdo jde po svých.
„Snowboardisté jsou pro své okolí mnohem nebezpečnější než lyžaři. Například si sedají na nepřehledná místa, někdy si i lehnou a pak může dojít ke střetu,“ říká náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.
Zdroj citace: https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/snowboardista-nesetrit-na-bezpecnosti20100104.html
10, Došlo k úrazu? Jste povinni poskytnout první pomoc!
Nikdo z nás to nechce zažít, ale může se do takové situace dostat. Pokud dojde na svahu k nějakému úrazu a vy budete kousek od něho, je potřeba poskytnout první pomoc, pokud je to nutné. V každém případě je ale lepší přijet ke zraněnému a zjistit, jak na tom je. Je-li to potřeba, zavolejte horskou službu. V případě srážky nebo nehody, které jste účastníkem, musíte se prokázat osobními údaji, pokud je to po vás vyžadováno.
11, Snowboardové vybavení udržujte v dobrém stavu
Máme ještě jednu radu, co se týká vybavení na snowboard. Vybavení je před každou jízdou potřeba zkontrolovat, jestli není poškozené a nemohlo by vás nebo okolní snowboardisty a lyžaře nějak ohrozit. Je nutné pravidelně kontrolovat nejen snowboard, ale i vázání a boty na snowboard. Snowboard musíte mít správně nasazený a bezpečností prvky nastaveny, aby vás chránily. Vybavení jako je například helma na snowboard, obvykle stačí zkontrolovat před příjezdem do areálu. Jde spíše o to, abyste měli helmu pevně nasazenou na hlavě a mohla vás chránit.
12, Při jízdě na snowboardu držet správnou pozici těla
Nevypadá to jako bezpečností pokyn, ale spíše pokyn k samotné technice jízdy, ale i tak je důležité ho zmínit. I správná pozice těla při snowboardingu vás chrání před úrazy. Je potřeba udržovat kolena mírně pokrčená, tělo nakloněné dopředu a váhu mít rozloženou rovnoměrně mezi obě nohy. A pokud už budete padat, je bezpečné, co nejrychleji spadnou na zadní část těla. Tak vám hrozí nejmenší riziko zranění, i když i takový pád na zadek vás může pěkně zabolet. Máte-li vhodné kalhoty na snowboard, bude pád mírnější.
13, Jste začátečníkem? Nejprve se naučte základy, než vstoupíte na svah
Každý z nás někdy začínal, na tom není nic špatného. Je ale potřeba mít alespoň základní dovednosti jízdy na snowboardu, abyste mohli vyjet na svah mezi další snowboardisty a lyžaře. Pokud stojíte na snowboardu poprvé, můžete ohrozit sebe, ale i okolí. Navíc můžete všechny výrazně omezit. Abyste se tomu vyhnuli, doporučujeme absolvovat základní lekce u instruktorů na snowboarding, kteří vám předají potřebnou techniku, poradí, jak snowboard ovládat a jak bezpečně padat na snowboardu. S těmito základními pokyny pak můžete na svah.
14, Na svah nikdy nevjíždějte po konzumaci alkoholu nebo jiných omamných látek!
Jízda na snowboardu na svahu je jako jízda autem. Před jízdou nesmíte pít alkoholické nápoje ani používat omamné látky. Je to zakázané a hrozí vám pokuta, pokud vám na svahu dají dýchnout. Vedle toho je to neohleduplné k ostatním, které můžete ohrozit nebo vážně zranit. Budete mít pomalejší reflexy a nebude se vám dařit dostatečně reagovat na vzniklé situace. Vedle toho může dojít k přecenění sil pod vlivem alkoholu. Takže, pokud si jdete dát do baru pod sjezdovkou vás oblíbený Aperol, vyčkejte, než z vás alkohol vyprchá.
15, Zvolte si vhodnou jízdní stopu na svahu
Při jízdě na snowboardu je nutné brát ohled na okolí a podle toho umět přizpůsobit svou jízdní stopu. Díky tomu snowboarding užijete nejen vy, ale i ostatní. Je nutné udržovat rozestup, nikdy nejezděte přímo za dalším snowboardistou, nikdy nevíte, kdy spadne a vy do něho narazíte, protože už nebudete mít čas na reakci. Jízdní stopu uzpůsobte i při předjíždění. Je pravidlem, že snowboardista přijíždějící zezadu musí vyhodnotit situaci a bezpečně další osobu předjet.
16, Výběr sjezdovky podle obtížnosti
A v neposlední řadě je nutné si vybrat sjezdovku, na kterou máte schopnosti. Sjezdovky bývají rozděleny podle obtížnosti, používají se k tomu barvy. Obvykle je černá sjezdovka pro hodně pokročilé snowboardisty a lyžaře. Velký rozdíl mezi sjezdovkami je v příkrosti svahu. Obtížnější sjezdovky jsou více příkré a budete na nich snadněji nabírat rychlost. Pro někoho ale mohou být až příliš strmé a zbytečně byste tak ohrozili své okolí, ale i sebe. Pokud si nejste jistí obtížností sjezdovky, můžete si nejprve vyzkoušet sjezdovky s menší obtížností, a pokud vyhodnotíte, že je to pro vás nedostačující, můžete přejít na obtížnější. Na obtížnějších sjezdovkách je výhodou, že na nich nepotkáte žádné začátečníky, i přesto si musíte dávat pozor.
Jak se rozděluje náročnost sjezdovek podle barev?
Náročnost sjezdovky poznáte podle barevného značení, které je v zahraničí často jedinou možností, jak zjistit, jak náročná sjezdovka bude. Barevné označení začíná na zelené, popřípadě modré barvě. Tyto sjezdovky jsou nejjednodušší, jsou určeny spíše pro začátečníky nebo děti. Jejich sklon je maximálně okolo 14 stupňů. Zelené označení se používá ve Francii, v Česku narazíte spíše na modrou barvu. Dalším stupněm obtížnosti je červená sjezdovka. Ta se vyznačuje sklonem okolo 22 stupňů a je určena pro středně zdatné snowboardisty. Nejobtížnější sjezdovka je označená jako černá. Černé sjezdovky mají sklon nad 40 stupňů, a využívat by ji měli jen opravdu zdatní snowboardisté. Počítejte si s tím, že ve Francii nebo Švýcarsku jsou černé sjezdovky méně upravovány, popřípadě nepravidelně. Musíte se připravit na náročnější terén.
Označení sjezdovek podle barev
Barva sjezdovky | Sklon sjezdovky | Náročnost |
Zelená nebo modrá | 14 stupňů | Málo náročná, určená pro začátečníky a děti. |
Červená sjezdovka | 22 stupňů | Pro pokročilé snowboardisty, kteří už umí snowboard dobře ovládat a mají něco za sebou. |
Černá sjezdovka | nad 40 stupňů | Určena pro nejvíce zdatné snowboardisty, náročná sjezdovka, která je i méně nebo nepravidelně udržovaná. |
Jak bezpečně padat na snowboardu?
Jak už jsme jednou zmínili, pád na snowboardu není nic, co by se nikomu nestalo a je to zcela přirozené, pokud se teprve učíte, ale stane se to i pokročilejším snowboardistům. Abyste se při pádu nezranili, je dobré znát bezpečností rady pro samotné pády. Při pádech na snowboardu máte dvě možnosti, můžete spadnout dopředu nebo dozadu. Při pádech dopředu mějte sevřené dlaně v pěst, pokrčte paže v loktech a mějte je přitaženy k hrudníku. Během pádu snižte těžiště těla. Chvíli před dopadem na sníh napněte nohy a energii při pádu ztlumte předloktím. Nikdy netlumte pád koleny, to byste se mohli zranit! Pokyny pro pád dozadu jsou podobné, jen paže držet vedle těla. Bradu přitáhněte na prsa a záda zakulaťte. Díky tomuto sbalení těla se lehce překulíte přes záda a nic se vám nestane. Energii pádu tlumí předloktí podél těla. Paže nikdy nenatahujte za tělo, to byste si ruce přilehli a mohou z toho být nepříjemná zranění. Není špatné si pád na snowboardu vyzkoušet nanečisto, abyste si zautomatizovali všechny pohyby.
Má snowboard decathlon ve své nabídce? Co si mohou v Decathlonu koupit pro snowboarding?
Jste zvyklí nakupovat v Decathlonu? Tak to pro vás máme jednu dobrou zprávu závěrem. Decathlon má široký sortiment pro snowboarding, a stejně jako u dalších sportů má značky, které se specializují na snowboarding a jejich vybavení je tak prozkoušeno a osvědčeno i dalšími uživateli. Vlajkovou lodí v oblasti snowboardingu je v Decathlonu značka Dreamscape. Pokud chcete vědět více o této kvalitní značce, můžete se podívat na jeden z našich článků, který jsme pro vás připravili. Hledáte kalhoty na snowboard? O kalhotách na snowboarding Dreamscape jsme psali také v jednom z našich předchozích článků, který doporučujeme přečíst.
Z hlediska samotných snowboardů, bychom rádi zmínili dámský snowboard na all mountain a freestyle SNB 100 Dreamscape. Tento snowboard má vyšší pružnost a je určena převážně na sjezdovky. Prkno se snadno ovládá a má výbornou přilnavost. Cenově pak vychází na částku okolo 3 800 Kč. Pro velmi náročné a zkušené jezdce je vhodné snowboardové prkno Endzone 900 PRO Enzo Valax od Dreamscape. Prkno má bambusové jádro a je určeno spíše pro jízdu do snowparku než na sjezdovku. Cena je okolo 7 000 Kč. Univerzálním prknem pro jízdu na sjezdovce a ve snowparku je pánský all mountain freeride snowboard Park & Ride 900 PRO. Toto prkno se hodí pro zkušené i nadšené snowboardisty. Má velmi dobrý vztlak a dobře drží na každém sněhu. Cenově vás vyjde na částku okolo 8 500 Kč.
Redakce ProSportování.cz závěrem k bezpečné jízdě na snowboardu
Na samotný závěr našeho článku je potřeba zmínit, že bezpečnost jízdy na snowboardu začíná u vás. Každý je zodpovědný za to, aby bylo na sjezdovce bezpečno, neohrožoval ostatní, ale ani sebe. Je důležité nepřeceňovat své síly, být opatrný a vždy se raději dvakrát rozhlédnout, než něco uděláte. V každém případě si pořiďte správné vybavení na snowboarding, včetně bezpečnostních prvků, jako je helma. Věříme, že jste vám pomohli se zorientovat, a že si jízdu na snowboardu užijete! Pokud jedete právě na sjezdovku, přejeme vám za naši redakci ProSportování.cz hodně zdaru.