Jsem velkou milovnicí turistiky. Na hory vyrazím ráda v létě i v zimě, kdy je přece jen pohyb v zasněžené krajině složitější. Upřednostňuji pevnou půdu pod nohama, a to doslova. Proto se stala turistika mým oblíbeným sportem. Příprava na zimní výšlap vyžaduje pečlivost a správnou výbavu, aby byla zajištěna vaše bezpečnost a pohodlí v chladných a náročných podmínkách. Sepsala jsem proto několik tipů, které vám s přípravou na zimní výšlap pomohou.
Co se dozvíte v článku:
Jaké oblečení si mám vzít na zimní výšlap?
Zimní bunda
Vybrala jsem si kvalitní zimní bundu, která je voděodolná, odolává větru a dokonale izoluje. Musí mě udržet v teple i při nízkých teplotách. Konkrétně je to dámská zimní bunda Husky, v ceně okolo 3000 Kč. U zimních bund vhodných na výšlapy v zimě máte dvě možnosti, jak je zajištěna nepromokavost, je to zátěr a membrána. Zátěr je povrchová úprava bundy, která má za úkol zajistit nepromokavost bundy. Dalším typem zimních bund jsou ty s membránou. Membrána je spodní vrstva bundy, která je tenká. Zajistí, že je bunda lehčí, odolnější a lépe odvádí pot z těla.
Zimní kalhoty
Podobně jako bunda i kalhoty by měly být vhodné pro zimní podmínky. Vybrala jsem si takové, které izolují a jsou odolné proti vlhkosti. Padnou mi skvěle ty od RevolutionRace. Jsou v ceně okolo 1500 Kč. Podobně jako u bund, je potřeba sledovat parametry kalhot.
Jaký typ termoprádla používat v zimě?
Oblékání několika vrstev oblečení je klíčem k udržení tepla. Když si obléknu termoprádlo, je mi teplo i v opravdu chladných podmínkách. Výběr správného termoprádla pro zimní výšlapy je klíčový. Na jaké parametry při výběru přihlížím?
Materiál termoprádla
Merino vlna je výborným materiálem na termoprádlo. Je měkká, teplá a odvádí vlhkost od těla. Navíc nevytváří nepříjemné pachy, což je výhodné na delší výlety. Dámský merino set značky Kilpi jsem pořídila okolo 1500 Kč. Díky tomu je merino termoprádlo jedno z nejoblíbenějších. Můžete ho koupit ve specializovaných obchodech nebo nabízí termoprádlo decathlon. U merino termoprádla dávejte pozor na jeho praní. Doporučené praní je na 30 nebo maximálně na 40 stupňů Celsia. Při praní je dobré oblečení otočit naruby. Je potřeba ho prát bez aviváže a ždímat ho na nízké otáčky. Právě tak vyžaduje merino vlna praní.
Moderní syntetické materiály, jako je polyester nebo nylon, mám také velmi v oblibě. Jsou lehké, rychleschnoucí a mají dobré izolační vlastnosti. Termotriko ze syntetického materiálu jsem koupila v ceně okolo 800 Kč a za stejnou cenu jsem pořídila i kalhoty.
Existuje termoprádlo, které kombinuje merino vlnu se syntetickými materiály, což může obsahovat výhody obou typů vláken. Takové dámské triko jsem pořídila za 1500 Kč. Výhodou je, že kombinací materiálů se stává oblečení ještě odolnější a vydrží déle.
Vrstvení termoprádla
Vrstvení je důležité pro regulaci teploty. Když mám několik vrstev termoprádla, mohu jej přidávat nebo ubírat podle aktuálních podmínek. Spodní vrstva těsně přiléhá na tělo. Slouží k odvodu potu a k udržení tepla.
Střední vrstva izoluje. Měla by být trochu volnější než spodní vrstva. Vnější vrstva, jako je zimní bunda a kalhoty, musí být voděodolná a měla by odolávat větru, aby mě chránila před vnějšími vlivy.
Při výběru termoprádla vždy sleduji konkrétní podmínky a aktuální počasí, které mě na výšlapu čeká. Dbám hlavně na kvalitu. Vždy si s sebou zabalím dostatečné množství oblečení, které mohu během zimního výšlapu regulovat.
Velikost a pohodlí
Je důležité vybrat si správnou velikost termoprádla, která mi bude dobře sedět, ale zároveň mi nebude příliš těsná. Těsné termoprádlo může omezit cirkulaci krve a způsobit nepohodlí. Vyhýbám se hlavně termoprádlu s hrubými švy nebo etiketami, které mohou třít a způsobovat podráždění pokožky.
Jaké ponožky a obuv si mám vzít na zimní výšlap?
Vždy si vezmu teplé ponožky, které udržují mé nohy v teple a suchu a dokážou dokonale odvádět pot. Velmi se mi osvědčily ponožky z merina v ceně okolo 350 Kč za pár.
Jakou si mám obout zimní obuv?
Kvalitní zimní boty s dobrou podrážkou jsou na zimní výlety nezbytné. Boty by měly být dostatečně velké, aby se do nich vešly i teplé zimní ponožky. Výběr dobré obuvi se odvíjí od počasí, které na výšlapu mohu očekávat a také na terénu, do kterého se chystám.
Je důležité, aby boty izolovaly. Musí udržet teplo a zabránit tak případným omrzlinám. Existuje spousta materiálů, které jsou určené do extrémních podmínek. Vybrala jsem si zimní boty od Salomonu v ceně cca 3500 Kč. Jsou odolné vůči dešti a také tajícímu sněhu. Mé nohy tak budou vždy v teple a v suchu. Mají protiskluzovou podrážku, což se mi už několikrát osvědčilo, když jsem došlápla na kluzký povrch. Tyto boty jsou vysoké a díky tomu nedojde k vnikání vody a sněhu do boty shora.
Jaké rukavice a jakou čepici si mám vzít na zimní výšlap?
Zimní rukavice by měly být dobře izolované, aby udržely teplo. Rukavice s izolací z odolných materiálů, jako je PrimaLoft nebo Thinsulate, jsou často dobrou volbou. Pokud očekáváte vlhké podmínky, měli byste sáhnout po voděodolných rukavicích. Cena se pohybuje okolo 600 až 1000 Kč.
V některých situacích může být užitečné mít rukavice s možností vrstvení. To vám umožní zařídit se podle aktuálního počasí. Rukavice by měly být pohodlné, a ne příliš těsné, aby byla zachována cirkulace vzduchu. Dobře padnoucí rukavice vám také umožní lépe manipulovat s věcmi. Rukavice by měly mít protiskluzovou dlaňovou část, aby vám poskytly lepší kontrolu nad uchopenými předměty.
Čepice musí být také dostatečně izolovaná, aby udržela vaši hlavu v teple. Vlněné čepice jsou často oblíbenou volbou. Cena takovéto čepice je okolo 500 Kč. Očekáváte-li velmi chladné podmínky, potřebujete čepici, která zakrývá uši.
Sáhněte po čepici, která je vyrobena z materiálu, který umožňuje cirkulaci vzduchu, aby nedocházelo k přehřátí hlavy. Pokud plánujete použít helmu (např. při horolezeckých výstupech), mějte na paměti, že čepice by měla být kompatibilní s helmou a nesmí způsobovat nepohodlí.
Na výšlapy si s sebou beru náhradní čepici a rukavice, protože mohou být v průběhu výstupu mokré nebo se stane, že je při pádu zničím. Berte v úvahu konkrétní podmínky a teplotu, která na vás během výstupu čeká a podle toho přizpůsobujte i své oblečení.
Jaké vybavení si mám vzít na zimní výšlap?
Batoh musí mít dostatek prostoru. Musím do něj uložit základní vybavení, jako je jídlo, pití, mapy a oblečení. Do batohu jsem investovala asi 3000 Kč. Pokud se vydáváte na výstup do horského terénu náchylného k lavinám, měli byste mít s sebou lavinovou sondu, která stojí od 500 do 1500 Kč, lopatu, kterou pořídíte asi za 200 Kč a lavinový vysílač, ten koupíte od 4000 do 7000 Kč.
Chystáte se na ledovce nebo na obtížné terény? Nezapomeňte na cepíny. Jeden kus zakoupíte asi za 1500 Kč. Přibalte si i ochranné brýle, které chrání vaše oči před sněžením, větrem a UV zářením. Do lepších ochranných brýlí jsem zainvestovala asi 1000 Kč.
Jaké jídlo a pití si mám vzít na zimní výšlap?
Horký nápoj v termosce může být velmi povzbuzující a vždy mě zahřeje a nakopne na další cestu. Termoska mě stála asi 500 Kč. Vždy si přibalím energetické tyčinky, které mi v případě únavy dodají sílu. Energetické tyčinky nakupuji v ceně asi 45 Kč. Zajímavou alternativou jsou nutriční pasty. Ta s příchutí kokosu a čokolády stojí asi 80 Kč.
Nezapomínám ani na vodu, protože lékaři doporučují dostatečný přísun tekutin. Velmi se mi osvědčil vak na vodu, který zakoupíte od 200 až 2000 Kč. Nemusím se zdržovat vytahováním lahve z batohu a piji rovnou z hadičky, kterou mám bez náročnější manipulace vždy po ruce.
Jak se mohu na výšlapu orientovat?
Vždy s sebou nosím detailní mapu oblasti, kterou chci prozkoumat. I v dnešní době se klasická mapa stále hodí, a to v případě, když se mi vybije mobil nebo když ztratím signál. GPS zařízení je také velmi užitečné pro určení polohy a navigace. Přibalím s sebou i nabitou powerbanku a příslušný kabel. Powerbanku jsem si pořídila za cca 500 Kč.
Co si mám s sebou vzít na výšlap, abych zvládla první pomoc?
Do batohu si vždy přibalím základní léky a obvazový materiál. Vezmu si Paralen, Brufen, léky proti průjmu a také léky na předpis, které pravidelně užívám. Není od věci si vzít i léky proti pálení žáhy a léky proti alergii.
Také si přibalím píšťalku a zrcátko pro případ signalizace a čelovku, abych se mohla orientovat, když se setmí.
Jak mohu lépe dbát o svou bezpečnost?
Před výšlapem vždy někomu sdělím svůj plán a trasu, na které se budu zdržovat. Pokud se stane, že se nevrátím, nebude takový problém mě lokalizovat. Myslete i vy na svou bezpečnost. Nikdy nepřeceňujte své síly a vybírejte si obtížnost trasy podle vašich schopností. Stejně tak, pokud se necítíte na velký výšlapy, můžete chodit ve skupinkách. Je to bezpečnější, než kdybyste vyrazili úplně sami.
Vybavení a oblečení na hory YouTube
Závěrem o vybavení na zimní výšlap…
Zimní výšlap na hory rozhodně nikdy nepodceňujte. Vždy je potřeba se dobře obléct a vzít si sebou všechno, co budete potřebovat. Výšlap může být delší, proto je nutné sebou mít i jídlo a pití. Vždycky myslete na to, že se můžete postupně svléknout, ale pokud vyjdete na hory s nedostatečným oblečením, už na sebe nebudete mít, co navléknout. A základem vedle teplé bundy jsou i pevné a teplé boty. Užijte si hory a udělejte tak něco pro vaše zdraví.