Jak se vybavit na běhání? Pomohou chytré hodinky i kvalitní obuv

Běh je sportem, který můžete dělat téměř kdykoliv. K tomu abyste si mohli jít jen tak zaběhat nepotřebujete prakticky nic. Stačí vám obyčejné sportovní oblečení a tenisky. Tím je běh jeden z vůbec nejdostupnějších individuálních sportů vůbec. Možná, že ale chcete začít běhat pravidelně a nastavíte si nějaké konkrétní cíle. Může to být časový limit nebo příprava ne veřejně dostupné závody. V případě, že se chcete věnovat běhu na trochu profesionálnější úrovni, budete potřebovat kvalitní obuv a mohou vám pomoci i chytré hodinky. Jak se na běh vybavit?

Sportovní obchody jsou plné oblečení a potřeb na běhání. U nás na prosportovani.cz jsme se rozhodli vám výběr trochu usnadnit. Vybrali jsme pro vás několik věcí, které se vyplatí při běhání mít.

1. Běžecká obuv

Běžecká obuv je základem pro zdravé běhání. Při běhu jsou namáhány klouby a šlachy na nohách. Pokud běháte náročným terénem nebo po asfaltu, jsou boty ještě více důležité. Běžecká obuv tlumí veškeré dopady a nárazy nohy na běžecký podklad, ať už běháte po silnici, horkých cestách nebo v písku. Doporučujeme vybírat běžeckou obuv v cenové hladině kolo 1 500 Kč, kde už je určitá jistota, že bude bota připravena na profesionální využití.

Jaké parametry si hlídat u výběru běžeckých bot?

 • Typ běžecké obuvi – můžete si vybrat obuv vhodnou na každodenní běhání, odlehčené tenisky pro trénink nebo trailové běžecké tenisky ideální pro běh v terénu
 • Tlumení běžecké boty – důležitý parametr, který nepodceňujte. Je to vlastnost boty odolávat nárazům při došlapech. Vybírejte běžeckou obuv s co nejvyšším tlumením.
 • Mezipodešev běžecké boty – kvalitní mezipodešev boty je důležitá pro návratnost energie zpátky do pohybu. Jednoduše řečeno se vám bude běhat mnohem lehčeji, nebudete muset dávat do běhání tak velkou energii = uběhnete větší vzdálenosti.
 • Stabilita běžecké boty – stabilita boty je klíčová při běhu v terénu. Bota by měla být co nejvíce stabilní, aby vám při běhu pomáhala vyrovnávat došlap, a vy jste jen tak nespadli na zem.
 • Velikost běžecké boty – běžecká bota by měla být minimálně o půl čísla větší než vaše klasická obuv pro běžné chození. Během běhu se noha prokrvuje a o něco málo se zvětší. Příliš malé boty vedou ke vzniku puchýřů. Velikost si hlídejte pomocí velikostní tabulky, každý výrobce může velikost uvádět trochu jinak.

Specialisté na běh z prosportovani.cz doporučují

Z nejrůznějších typů běžeckých bot jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější, ať už z pohledu ceny, tak i kvality. Mezi běžeckými značkami nikdy neuděláte chybu a nikdy vám nezklame běžecká obuv salomon, boty na běh adidas nebo běžecké boty Nike. Nevíte, kam uložit mokré boty po běhání? Zakupte si odkapávač na boty.

Běžecká obuv nike zoom pegasus turbo 2

Pánská běžecká obuv nike zoom pegasus turbo 2 je velmi lehká a vhodná pro běh na dlouhé vzdálenosti. Díly této běžecké boty jsou vyrobeny z prodyšné síťoviny a mají gumovou podrážku tlumící nárazy na všech površích. Mezipodešev této boty Nike ZoomX zajišťuje návratnost energie. Pata boty je zkosená a optimalizuje tím dopad a přechod na špičku.

běžecká obuv nike zoom pegasus turbo 2

Běžecká obuv Salomon S/Lab Ultra 3

Běžecká obuv Salomon S/Lab Ultra 3 je ideální pro běhání na dlouhé vzdálenosti a v náročném terénu. Bota má sofistikované polstrování, které zajišťuje maximálně dokonalý odraz. Tento typ boty se doporučuje na středně tvrdý až měkký povrch. Obuv Salomon má mezipodešev odpuzující vodu a nečistoty. Podrážka byla navržena s technologií Contagrip, včetně pěny Premium Wet Traction. Boty tak dokonale sedí na mokrém povrchu.

Salomon S/Lab Ultra 3

Další doporučená běžecká obuv

 • Nike Air Zoom Pegasus
 • Běžecké boty Inov-8 Terra
 • Saucony Xodus ISO 3

2. Chytré hodinky na běh

Pokud si chcete jít sem tam jen tak zaběhat, nebudete chytré hodinky potřebovat. Ve chvíli, kdy se rozhodnete běh trochu profesionálněji, budete si muset hlídat čas, tep a dobře se orientovat v terénu a uběhnuté délce trasy. Někdy se chytré hodinky na běh označují jako smart hodinky.

Jaké parametry si hlídat u výběru chytrých hodinek na běh?

 • Senzor GPS – chytré hodinky bez GPS senzory nemá cenu kupovat. GPS umožní měřit uběhnutou vzdálenost. Bez GPS senzoru se bude jednat spíše o orientační výsledek. GPS předává softwaru hodinek například informace o výškových metrech.
 • Měřič tepu – měřič tepu dokáže určit, jestli jste ve fázi běhu, kdy spalujete tuky nebo štěpíte rychlé cukry. Měřič tepu umožňuje hodinkám nastavit i akustické vibrace pomáhající držet dobré tempo.
 • Senzor hodnoty VO2 Max – dobré chytré hodinky dokážou měřit maximální využití kyslíku. Tento parametr umožňuje porovnání s ostatními sportovci.
 • Mobilní aplikace – chytré hodinky mohou být propojeny s mobilem, kde se ukládají vaše výsledky a tréninkové plány. Vždy si tedy hlídejte i aplikace, které lze pro danou značku využít.
 • Výdrž akumulátoru – u chytrých hodinek je důležitá výdrž baterie. Na jedno nabití vydrží chytré hodinky 2 – 8 dní. Pokud ale hodinky večer nabijete, není tento parametr až tak klíčový.

Specialisté na běh z prosportovani.cz doporučují

Mezi chytrými běžeckými hodinkami je na trhu velká konkurence. Pole výše uvedených parametrů si můžete sami vybrat nejvhodnější značku, typ a cenovou hladinu. Žádnou chybu neuděláte, pokud si vyberete běžecké hodinky garmin nebo chytré hodinky Suunto.

Chytré hodinky Garmin Fenix6X

Chytré hodinky Garmin Fenix6X patří k tomu nejlepšímu na trhu s chytrými hodinkami. Tyto hodinky mají velký barevný displej s úhlopříčkou 1.4″, dlouhou výdrž baterie, měřič srdečního tepu, měřič okysličení krve nebo vodotěsnost. Tyto hodinky umožňují bezkontaktní platby, rozpoznají nehodu, umí přehrávat hudbu ze Spotify a mají v paměti uloženou mapu Evropy, golfových hřišť a lyžařských areálů.

Chytré hodinky Garmin Fenix6X

Chytré hodinky Suunto 9

U chytrých hodinek Suunto 9 se můžete spolehnout na výdrž 120 hodin nepřetržitého provozu. Tento typ hodinek je vhodný pro dlouhé a náročné tréninky, včetně extrémních dobrodružství. Vedle běhání jsou hodinky využitelné také pro plavání, jízdu na kole, chůzi nebo fitness. Samozřejmostí je dotykový zamykatelný displej Matrix. Chytré hodinky Suunto jsou kompatibilní s nejpoužívanějšími typy mobilních telefonů.

Chytré hodinky Suunto 9

3. Vhodné sportovní oblečení na běh

Vedle kvalitní obuvi a chytrých hodinek si pořiďte i vhodné oblečení na běh. Vhodné oblečení by mělo být dostatečně prodyšné, ale i teplé. Záleží, jestli budete běhat v chladných dnech nebo během horkého léta. Rozhodně nic nezkazíte, pokud si pořídíte funkční oblečení. Běháte často v horách? Pokud ano, v horách se často mění počasí, a neměla by tedy ve vaší výbavě chybět ani nepromokavá bunda na běh. Vzhledem k tomu, že vzhled a oblečení celkově řeší především ženy, zaměřili jsme se v této části na výběr oblečení pro ženy. Dámy si mohou vybrat dámské funkční triko s dlouhým rukávem nebo koupit dámské legíny na běh.

Specialisté na běh z prosportovani.cz doporučují

Dámské funkční triko ALTISPORT

Mezi funkčními triky pro ženy je značka ALTISPORT jedna z nejlepších. Trika jsou vyrobena z rychleschnoucího materiálu v pohodlném střihu. Hodí se nejen na běhání, ale také na turistiku nebo volný čas během horkého léta.

Dámské funkční triko ALTISPORT

Dámské legíny RUN WARM KALENJI

Chcete běhat především v chladném počasí? Dámské legíny RUN WARM KALENJI chrání před chladem, a to až v teplotním rozmezí -5 – 0 stupňů Celsia. V těchto podmínkách byly testovány. Tyto legíny obsahují zadní kapsičku na zip a jsou vyrobeny z materiálu, který skvěle odvádí pot. Legíny nemají v rozkroku žádné švy, tím pádem při běhu nijak nedráždí pokožku.

Dámské legíny RUN WARM KALENJI

Závěr a doporučení vhodných doplňků pro běhání

V tomto článku jsme se zaměřili především na vhodnou běžeckou obuv, chytré hodinky a legíny. Na běhání se můžete ale vybavit také čelenkou, potítkem, bundou nebo vhodnou čepicí. Věříme, že vám tento malý přehled sportovních doplňků pomohl s výběrem. Vždy si pamatujte, že běh je ideálním sportem, který podporuje vaše zdraví. Získáte lepší imunitu a posílíte kondici.