Ideální sporty pro parné dny – Wakeboard 

wakeboard

Wakeboard je zábava jako žádná jiná. Horko je v plném rozsahu skoro nesnesitelné, a proto přebírají žezlo vodní sporty, které slouží jako výborný prostředek ke sportu a otužení. Jak s takovým sportem začít si poradíme v tomto článku! 

Co je to wakeboarding?

Samotný wakeboarding, je adrenalinový, neolympijský sport. V oblibě je hlavně u milovníků rychlého pohybu a snowboardistů. Dříve býval nedostupný, neboť neexistovalo velké množství míst, kde jej provozovat. To se změnilo vlastně teprve nedávno, a to s příchodem wake parků, jinak cable parků, v Čechách a okolí.

Co je to wakeboard? 

Wakeboard je prkno podobné snowboardu. Je akorát kratší a má na sobě připevněné gumové boty. Na wakeboardu jste taženi např. člunem či kabelovým vlekem. Jedná se v podstatě o kombinaci vodního lyžování a surfingu. Lišit se tedy bude v zásadě jen typem vlečení. 

wakeboard na moři

Jaká je historie wakeboardingu?

Víme, že zde nejste pro historii, ale stejně bychom si mohli říct alespoň základ. První Wakeboard byl tedy vyroben cca kolem roku 1986 v Americkém San Diegu. Jeho stvořitelem je Tony Finn, který se svým parťákem Jimmym Redmonem založili wakeboardovovu společnost Liquid Force, která se rychle stala senzací. 

Jaké jsou výhody wakeboardingu?

  • Nepotřebujete vítr. Jezdit lze i v naprostém bezvětří. 
  • Skoky do výšek- jednoduše řečeno, adrenalin. 
  • K jízdě se používá uměle vytvořená vlna. 
  • Je to zábava
  • Dostupné v kempech a vodních parcích

Rady pro začátečníky

Co potřebuji pro wakeboard?

  • V zásadě hlavně plavky- jedná se o vodní sport. Můžete zvolit i neopren. 
  • Boty s vázáním- dopřává až snowboardový pocit z jízdy. 
  • Pokud nosíte brýle, určitě je s sebou na wakeboard neberte. Zvolte raději čočky. 
  • Wakeboard- půjčený či vlastněný 
  • Vesta a helma – možno vypůjčit si. Lze využít vodácké vybavení, ale doporučujeme spíše tu s ochrannými panely. 
Podobný článek:  Ideální sporty pro parné dny - Paddleboarding
triky na wakeboardu

V mnohých parcích lze vybavení vypůjčit. 

Jak trénovat na wakeboard? 

Wakeboarding je hlavně o balancu. Jinak je potřeba dobře zapojovat nohy a nacvičit si správný postoj. Ten je obdobný jako u surfování. 

U vleku musíte zaujmout výchozí pozici – podobná pomě, či vleku v lyžařských střediscích. Pod lanem byste měli projíždět s nataženýma rukama. 

Nejlepší průpravou je opakování. Jezdit a jezdit. Ze Začátku si vybavení půjčujte, ale postupně myslete na to, že byste si pořídili vlastní vybavení. Zbavíte se tím závislosti na wake parku

wakeboard na přehradě

Jaký si pořídit wakeboard?

Wakeboard se vybírá dle výšky, hmotnosti a úrovni schopností. Pro jízdu po překážkách zvolte wakeboard s nízkými či odnímatelnými ploutvemi. Ploutve jinak využijte spíše pro rovnoměrnou jízdu. Při jízdě je zásadní rozdíl vzdálenosti mezi vámi a lodí. Vybrat si proto musíte i odolné lano, které bude dostatečně dlouhé. 

Délka wakeboardu závisí na tělesné hmotnosti jezdce. To je důležité pro odchyl desky. Pro představu si přečtete tuto tabulku. 

Tabulka velikostí pro muže 

Hmotnost jezdceDélka wakeboardu
10-30 kg111-118 cm
18-40 kg118-130 cm
30-50 kg124-134
50-70 kg134-138
65-70 kg136-139 cm
75-85 kg137-143 cm
85-100+142-146
95-125+146 cm

Tabulka velikostí pro ženy

Hmotnost jezdceDélka wakeboardu
10-30 kg111-118 cm
18-40 kg118-129 cm
30-40 kg124-130 cm
40-55 kg130-133 cm
55-65 kg132-136 cm
65-70+136-139 cm
70 kg140 cm

Vázání na wakeboard

Vázání upevní vaše nohy pevně v prkně. Vyrábí se z těžké pěny a musejí být pro vás pohodlné, nikoliv vás tlačit. V podstatě vypadá obdobně jako vázání na snowboard, akorát má otevřenou špičku botou. 

Často jde o vázání na suchý zip, který umožňuje omotání kolem chodidla. Předem si jej určitě vyzkoušejte. Příliš těsné vázání bude nepříjemné a akorát vám otečou nohy. S příliš volným zase hrozí, že z wakeboardu při jízdě vypadnete.  

Ochranná vesta na wakeboard

Pádů do vody bude hlavně ze začátku jistě více, než jste zažili kdy předtím. Je to ale věc, s kterou se musí počítat, stejně jako s pády na zadek při výuce snowboardu. Tyto vesty jsou navíc vybaveny tzv. floatačními zařízeními, které vás udržují nad vodou, takže se není čeho bát. Chrání se tak trup a tlumí se nárazy. 

Podobný článek:  Windsurfing

Helma na wakeboarding

Pro tyto helmy se nevyplatí sahat po cyklistických typech. Raději si vezměte tu na kanoe nebo vodáckou. Pro wakeboarding se totiž používá vyztužení speciální pěnou. 

wakeboarding za lodí

Kde se dá provozovat wakeboard v ČR?

Cable parky na našem území mají vleky typu 2.0- tedy dva sloupy a mezi nimi jedno lano. Jezdí se tam a zpátky, či do obdélníku, pokud je sloupů více. 

TIP REDAKCE: 2.0 je vhodnější pro začátečníky a připraví vás na větší a lepší vleky, kde už bude množství překážek. 

Jeden z těchto parků nalezneme např. v Brně na přehradě, a to konkrétně v kempu Merkur v Pasohlávkách. Pražáci si užijí wakeboard v kempu Džbán nebo v Hostivaři. Nadšenci jinak vyhledávají i Stráž pod Ralskem nebo Těrlicko. 

Cestovatelům mimo republiku, ale stále do blízkého okolí, pak můžeme doporučit Vídeň nebo Bratislavu. 

Kolik stojí celková výbava na wakeboard?

Cena za vázání a lano je cca 6 000,- . Využít lze i bazarové kousky, ale obzvlášť u nich si pohlídejte jejich kvalitu. Dražší kusy seženete v ceně okolo až 13 000,-.  

wakeboarding otočka

Kolik stojí hodina tréninku wakeboardu?

Cena za jednu hodinu tréninku se pohybuje okolo 300 až 500 ,- . Využít můžete různých balíčků, slev nebo akcí jednotlivých klubů. Pod záštitou má vše Český Svaz Vodního Lyžování a Wakeboardingu (ČSVLW)

Jak na wakeboardu jezdit?

Wakeboard za lodí

Jezdec je v tomto případě tažen za lodí lanem, a to rychlostí až 34 km/hod. Lodě bývají upraveny pro ideální tvar vlny, takže pro jezdce poslouží jako takový odrazový můstek, který dopomůže k realizaci rozličných triků, rotací, salt aj. Rychlost ale bude stejně záležet na kvalitě vodní hladiny, hmotnosti jezdce, velikost plavidla a hlavně zkušenostech. 

K zatahání se používají profesionální motorové čluny. Jsou přímo vyrobené za účelem tahání, takže disponují balastními nádržemi a vodním šroubem pod trupem lodi. 

Jízda na lodi je obtížnější a také bolestivější. Hlavně pak pro začátečníky, kteří wakeboard neumí tolik ovládat. 

Velký vlek

Wakeboardista je zde tažen nikoliv lodí, ale speciálním vlekem, který je zachycený v okruhovém laně. Nachází se lak mezi 4 až 6 sloupy s výškou okolo 10 m nad vodou. Vyšší sloupy jsou méně oblíbené, ale zase je preferují otrlejší jezdci. 

Na laně, vleku, jede až 14 wakeboardů zároveň, a po cestě můžete narážet na různé překážky, které zdokonalí vaší průpravu. 

Vyrábí se z plastových materiálů, které však vzdorují slunečnímu svitu a oděru. Překážky jsou obdobné, co ve snowboard parcích. 

wakeboard na vodě

Malý vlek

Tento dvousloupí vlek (2.0) je vhodnější pro úplné začátečníky. Jezdec je zde pouze jeden, výjimečně dva, a jízda probíhá sem a tam. Na konci se jezdec táhne do oblouku, a vrací se zpět. Jeho výhodou je nižší zásah do přírody a snadnější údržba. Pro jezdce bude výhoda tkvít určitě v nižší ceně a v tom, že bude na vleku sám.  

Závěr redakce

Wakeboarding je nevídanou zábavou. Svým spojením surfu a snowboardu jde až o výjimečného hybrida, který vám dodá dostatečnou zábavu a sportovní vytížení. Doufáme, že vám článek pomohl, a přejeme mnoho úspěchů s wakeboardingem.