Ideální sporty pro parné dny – Paddleboarding

paddleboard na vodě

Paddleboard je takový hezký hybrid mezi snowboardem surfem a kajakem. Vzhledem jde prakticky jen o dlouhé jakoby-surfové-prkno, na kterém stojíte, a jak název netají, pádlujete. Sport je to vhodný pro všechny, a to především v letních měsících. Takže nemějte strach, stále máte čas se to naučit. Jak ale na to? Co si pořídit a jak se naučit pohybu na této plovoucí krásce? S tím vám pomůžeme v tomto článku. 

Jaké výhody má paddleboard?

Zábava v přírodě: Žádný jiný sport vám na našem území nedodá větší zábavu na tak otevřené hladině. Stačí mít jezero, rybník, nebo přehradu či řeku. Takové v Čechách najdete třeba na Slapech, Lipně v Brně, nebo postačí úplně malá vodní plocha, kterou najdete v každém městečku. 

Jde o sport prováděný hlavně v plenéru. Pohyb je zaručený podle směru větru, proudu vody a samozřejmě, vašich možností. Ocitnout se tak můžete  uprostřed jezera, nebo se třeba projet podél vody, a pozorovat přitom zeleň, skály, nebo okolí města. 

Kondiční průprava: Ať už mimo paddleboarding provozujete jiný sport či ne, je vlastně fuk. Paddleboard je totiž skvělou průpravou a výborným posilovacím cvičením. V jeden moment totiž vyrovnáváte nerovnou stojící plochu, a v druhý zase pádlujete, aby jste se dostali co nejdál to jde. 

paddleboard v sedě

Jak začít s paddleboardem?

Paddleboard

Ze začátku je možné si paddleboard půjčovat. Asi je to lepší hlavně tehdy, pokud jste jej předtím nikdy nedělali, a nejste si jistí výsledkem. Pokud vám ale bude po chuti, jistě bude na místě zvážit vlastní plovák. 

Výpůjčné takového paddleboardu je totiž cca 150 Kč na hodinu, což se vám při častějších návštěvách prodraží. Váš paddleboard bude pak mít vlastnosti dle vašich preferencí. Může být široký (ze začátku doporučujeme), a nosnost bude mít dle vaší váhy. 

Hlavním parametrem výběru je výška vás, coby jezdce. Tedy pokud je jezdec vyšší jak 180 cm, je potřeba zvážit nákup většího prkna. Vyšší jezdci mají totiž vyšší těžiště, a s rovnováhou jim pomáhá právě větší plocha.

 Poté je důležité uvážit, jak a kde budete jezdit (sjíždět proudy řek, praktikovat jógu aj). 

Podobný článek:  Ideální sporty pro parné dny - Wakeboard 
VáhaTyp paddleboardu
Cca do 80 kgMalý univerzální
Cca od 80 do 100 kgStřední univerzální
Cca přes 100 kgVelký rodinný

Typy paddleboardů

Paddleboardy pro rodinu

Pokud se bude na jednom plavidle střídat více lidí, volte výběr dle váhy nejtěžšího člena. 

Paddleboard pro dva dospělé

Ať už jste pár nebo kamarádi, doporučujeme velké paddleboardy. Jejich délka je něco před 370 cm. Taková délka je optimální pro udržení stability, kde mají oba dostatek prostoru. Jistě se pak vyplatí sáhnout i po druhém pádlu. Tedy, aby jeden nemakal, a druhý si neválel šunky. Bude to tak navíc o to větší zábava, pro oba jezdce. Přeci jenom, ve dvou se to lépe táhne. 

paddleboard skupina

Paddleboard pro ženy

Pro ženy se liší plováky jedině vzhledem a váhou. Jsou totiž lehčí, a často i zdobnější. Nafouknutí je rychlé a snadno se provádí. 

Paddleboardy pro děti

Děti si sport užijí určitě o dost více, budou-li mít optimalizovanou velikost plováku. Dospělé typy jsou na ně příliš velké, a složité na ovládání. V tom se dělí kategorie na:

  • Děti – mezi 6 až 12 lety a 25 až 40 kg. 
  • Junioři – Děti nad 12 let s váhou kolem 40 až 60 kg. 

Paddleboard pro Touring

Touring je speciální board, speciálně dělaný pro zvlněné vody. Vhodný je pro pokročilejší jezdce, a pro lepší klouzání prkna po hladině. 

Nadále se dají paddleboardy rozčlenit následovně:

Pro co je určenDefinice
Pro začátečníkyUniverzální paddleboard. Robustní typ. 
Pro rybařeníŠirší typ s výbavou pro rybaření. 
Pro turistikuDlouhé, úzké prkno. Možno se sedačkou. 
Pro surfováníKrátký a úzký typ. 
Pro závodníkyDelší a rychlejší typy. Nedoporučují se pro začátečníky.  

Jak se nafukuje paddleboard?

Stejné jako  matračka, i paddleboard s musí nafouknout. To můžete buďto svépomocí nebo díky pumpičkám. Údaj o tom, jak moc je třeba board nafouknout, naleznete na okraji ventilu (např. 13-22 PSI). Zaručeně zkoušejte jezdit na tvrdším nafouknutí. 

Jak seřídit výšku pádla?

Aby nebylo pádlo příliš malé, takže nebude schopni dostatečně zabrat, ani moc dlouhé, až vám bude padat z rukou, nastavte si jeho velikost. To jde snadno uvolněním pantu a seřízením velikosti. Jak ale poznat, jakou výšku chci? Je ideálnější krátké, či dlouhé pádlo? Správné byste měli zvolit výšku, kdy hlavici pádla držíte nahoře s rukou nataženou, a níž s rukou povolenou v lokti. 

dítě na paddleboardu

Kde je těžiště paddleboardu?

Těžiště je veprostřed, tedy cca v místě středového poutka. Pak už záleží jen na vás, zda si na něj kleknete, stoupnete, či se na něj posadíte. 

Zezačátku určitě seďte, protože si osvojíte pádlování. Pak se postupně zkuste zvedávat, a chvíli pádlujte všemi způsoby, abyste zjistili, který vám nejvíce vyhovuje. 

Jak začít pádlovat na paddleboardu?

Jakmile stojíte cca vyrovnaně, popadněte pádlo, a zeširoka jej položte na vodu, možná mírně potopte. Pádlo držte jednou rukou nahoře za hlavici, druhou dole u žerdi. Ruce musejí být trochu vzdálené. 

Pak už jen pádlujte. Zkoušejte, jaké tempo vám vyhovuje. Snažte se jet rovně a netočit se. 

Podobný článek:  Windsurfing

Tip redakce: Paddleboard není zdaleka tak vratký jak vypadá. Je vlastně dosti stabilní, jakmile je na vodě. Pokud tomu nevěříte, zkuste se na něm jakoby zakvrdlat. Skoro jako byste se chtěli převrátit. Zase tak snadné, jak zjistíte, to totiž není.  

Jízda v sedě, jak na to?

Vsedě se pořádně uvelebte, nejlépe do tureckého sedu. Pádlo si trochu zkraťte, a pozvolna se rozjíždějte. Na první dva až tři záběry nalevo, pak to samé opakujte napravo. Je důležité osvědčit si pohyb z obou stran. Nikoliv, že budete pádlovat celou tu dobu jenom jednou rukou. 

Nejprve jeďte rovně, pak jemně zatáčejte, zkuste zastavit, změnit směr aj. 

paddleboard na přehradě

Jízda v kleku, jak na to?

Jakmile si kleknete, se stabilitou je to najednou trochu horší. Jakmile jste si trochu více jisti, zkuste zase pádlovat na obě strany, zastavovat, měnit směr apod. Pokud se navíc vyskytnete v situaci, kdy například přijdou vlny, vítr nebo třeba peřeje, klek je výhodný, neboť je nejstabilnější. Těžiště těla je totiž níž, takže pádlujete bez omezení pohyblivosti a jste navíc stabilní. 

Jízda ve stoje, jak na to?

Jestli jste zvládli klek, pak jistě zvládnete i stát. 

  • Opatrně se postavte
  • Roznožte si na šířku ramen. 
  • Mějte středové poutko mezi nohama. 

Jak jste na tom s rovnováhou? Asi dost chabě. Ale nebojte se, to je naprosto normální. Právě to, že vůbec stojíte posiluje celé vaše tělo. Navíc si procvičujete boční i předozadní rovnováhu. Jedná se tak o silové cvičení, jako žádné jiné. 

Pamatujte, že když se paddleboard pohybuje, je o dost snazší, se na něm udržet, než když jen tak stojí na vodě. 

Co je nejčastější chyba při paddleboardu?

Většinu času není příčinou pádu jenom neznalost jezdce, nebo prudký vítr. Většinou se jezdec naopak docela samovolné dostane do pozice, kdy je vysoce nestabilní, a dobrovolně se oddá pádu do vody. 

Pokud cítíte, že je pád do vody nevyhnutelný, zkuste pádlo zalomit do vody a opřít se o něj. Je to takový grif, který se zlepší až s tréninkem. 

Jaké jsou zásady bezpečnosti u paddleboardu?

Nepřeceňovat se – Jen si představte, že si vyrazíte za hory a doly, a najednou vám dojdou síly. Když se moc přeceníte, především při prvních pokusech, dostáváte se do nepříjemné pozice, kdy třeba uvíznete na otevřené vodě. Pokud se tedy rozjíždíte, a plánujete absolvovat pořádnou cestu, přemýšlejte logicky, zda se svedete ještě vrátit, aniž byste u toho překonali všechny vaše síly. 

Vítr je nepřítel – Jízda v protivětru je nepříjemná, a pokud je vítr silnější než vy, pádlování jde těžko. Sedněte si proto, či klekněte. Vítr je lepší mít v zádech, ale ne vždy tomu tak musí být. Pokud tedy má být nápomocný, je tomu tak při cestě nazpátek, kdy vás prakticky táhne. 

Bezpečnost – Takzvaný leash, neboli špagát, co si připevníte k noze, vám může ušetřit následující scénář- Jedete si po vodě, zafouká vítr. Vás shodí, ale prkno mezitím míří daleko od vás. 

paddleboard se psem

Na leash si ale dávejte pozor při sjezdu na divokých řekách, kde se může o něco zachytit.  

Následuje pak i záchranná vesta, která vám pomůže udržet se nad hladinou. 

Za každou cenu se vyhýbejte. A to už plavcům, lodím, parníkům, šlapadlům, windurferům aj. 

Dávejte si pozor na výstrahy– Např. před hrází, jezem, proudem. 

Nebuďte prasátka – Voda není zrovna místem, kde se umělohmotný obal od bonbónů prostě rozloží. Neohrožujte vodní vegetaci a vždy se chovejte k okolí tak, jak chcete, aby se chovalo k vám. 

Rada na závěr

Paddleboard je velká zábava. Ať už závodíte, či jezdíte rekreačně, bude vás prostě bavit. Je to sport pro každého, a užijete si ho klidně i s přáteli. Hlavně dodržujte zásady bezpečnosti a buďte ohleduplní. Paddleboard vás jistě zavede do krásných končin, a dodá vám řadu nezapomenutelných chvil.