Sportovní lezení je neobvyklý druh sportu. A právě pro svou jedinečnost je také uznáván jako jeden z nejpopulárnějších. Lézt můžete v zásadě po profesionálních stěnách, nebo rovnou po skalách či horách. Pro milovníky velkých přírodních prostor snad lepší sport neexistuje. Jak ale začít? Co si pořídit a jak se připravit na zeď? V tomto článku vám shrneme vše potřebné.
Horolezectví zahrnuje širokou škálu činností. A co je všechny spojuje? Postup je téměř vždy po vertikálním terénu. Jaké druhy tedy jsou?
- Lezení na umělých stěnách (hala)
- Bouldering– Leze se bez lana a nízko.
- Sportovní lezení– Krátké cesty po skalách.
- Pískovcové lezení– Má svá vlastní pravidla a způsoby jištění. Oblíbené v Čechách.
- Lezení v horách– Extrémní a profesionální.
- Bigwall– Daleké cesty na skále.
- Lezení po ledu
- Drytooling– Lezení po skalách za pomoci maček a cepínů.
- Výškové horolezectví– Leze se ve velehorách.
- Závodní lezení.
- Buildering– Leze se po budovách.
Horolezectví není nejlevnější záležitost. Respektive, nestačí jenom boty a tričko, ale je potřeba profesionální a kvalitní výbava. Pokud chcete lezení provozovat bezpečně, budete muset utratit pár tisícovek korun. To se však v dlouhodobém měřítku vyplatí, protože budete nejen chráněni a v bezpečí, ale vybavení vám vydrží.
Co se dozvíte v článku:
Co nosit?
Od oblečení by se mělo čekat jen pár věcí:
- Pohyblivost
- Mechanická odolnost
- Vzhled
Oblečení by mělo zásadně poskytovat dostatek pohybu, takže pohyb není nijak omezený. Přeci jen, při lezení občas musí člověk provádět až gymnastické triky, aby se dostal tam, kam potřebuje. Odolnost je pak potřeba pro to, aby se oblečení nezničilo a nakonec, vzhled je pak věcí vkusu.
Jakmile lezete na umělkách, vystačíte si ze začátku jen s tílkem a tříčtvrťákami či šortkami. Jakmile lezete v exteriéru, dejte přednost funkčním mikinám.
Boty na horolezectví
Botám, s kterými jste se nejspíše setkali na umělých stěnách, se říká lezačky. Ty jsou většinou žluté barvy a zahnuté jsou tak, aby podporovali váš pohyb. Zapínají se formou suchého zipu. Pro správné lezení je zásadní vybrat vhodnou velikost a kvalitní stahovací systém. Příliš malé lezačky vás budou tlačit a lezení bude bolestivé a nepříjemné. Příliš velké neposkytují dostatečnou oporu noze, takže si můžete zvrtnout kotník.
Jak vybrat lezačky správně?
„Lezečky, na rozdíl od běžných turistických bot, nesmí být větší než vaše noha. Naopak, při prvním nazutí vám správně zvolená lezečka bude spíše než obuv připomínat španělskou botu,“ radí experti z 4camping.cz [e-publikace, Poradna, [cit. 14.4.2022], Praha]. Pro začátečníky doporučujeme, aby se při výběru lezačky poradili s odborníkem.
Cena cca 1 000,-
Typy horolezectví
Boulder
Boulder je vynikající alternativou k lezení po skalách. Můžete tak trénovat i v zimních, či nehezkých dnech, a to bez omezení. Navíc toho moc nepotřebujete.
Základem je pytlík s magnéziem, kterým se potírají ruce, aby méně klouzaly a nevlhčily se. (Cena cca 100,-)
Nadále budete potřebovat bouldermatku, což je speciální, vysoce odolná a měkká karimatka. Slouží k pádům, jakmile jste uź při lezení vyčerpaní, chcete slézt, začít znovu aj. (Cena cca 3 000,-)
Jinak na boulder pak stačí boty, které si můžete pořídit vlastní, nebo si je půjčit přímo v hale. To samé platí o magnesiu. Zachycení není třeba, takže se o něj nemusíte starat. Boulder je dobrý pro začátečníky.
Stěna
Tentokrát je třeba pořídit víc, než jenom magnesium a boty. Myslete i na dynamické lano s jednoduchým úvazkem a přezkou v pase. Měl by mít nastavitelné nohavičky. Nadále myslete i na karabinu s jistítkem.
Karabinka– Pevné kovové oko, které se uzavírá šroubovým mechanismem. Dá se díky ní zajišťovat při práci ve výškách, jachtingu aj. Dělí do se do typů od A, B, D, H, K, X, Q dle druhu horolezectví.
Slaňovací osmy– Pomůcka vhodná pro slaňování. Snižuje efekt kroucení lana a je lehká. Cena cca 300,-
Jistící brzdy – Funkce asistované brzdy, je vhodná pro jištění, držení nebo zachycení pádu. Konstrukce zajišťuje kontrolu nad lezcem. Cena cca 2 000,-
Nožní blokant – Vybrat si můžete z variant pro levou či pravou nohu. Umožňuje se tak posun po laně. Fungovat by měly i za horších podmínek a měly by být schopné odolávat korozi. Cena cca 1 400,-
Manuální jistítka – Umožňuje snadnou manipulaci s jednoduchých či dvojitým lanem. Optimálně se s ním reguluje rychlost. Navíc rozptyluje teplo. Cena cca 300,-
Poloautomatická jistítka – Jištění je díky nim vysoce bezpečné a intuitivní. Bezpečně se tak spouští lezec. Cena cca 2 500,-
Co dále? Vybavení pro profíky
Pro pohyb ve sněhu a ledu se používají mačky a cepíny. Skoba je Pomůcka má tvar „L“ a slouží k zavěšení předmětů na kolmé plochy (budovy, stěny aj).
Přilba na horolezectví
Dobrá horolezecká přilba chrání čelo až po prostor obočí. Hlava by v ní měla být těsně obepnutá sponami. A to pevně, takže se drží pod bradou. Ozkoušíte jí snadno zakroucením hlavy, a to tak, jako byste vyjadřovali souhlas či nesouhlas. Cena cca 1 000,-
Batoh na vybavení
Do čeho uložit takovou spoustu věcí? Odpovědí je batoh. Ale ne jen tak nějaký, ale lezecký. Ten má objem kolem 30-50 litrů. Takový má spoustu kapes a postranní vaky na vodu. Měl by mít i možnost připnutí lana a nadále být prodyšný. Cena cca 1 800,-
Chcete lézt profesionálně?
Profesionální lezení není jenom o hezkých skalách, sluníčku a přátelích. Často se profesionální lezci vrhají do hor, kde vládne krutá zima. Základem je pak vrstvení.
První vrstva: Měla by být funkční. Odvádět pot z těla a rychle schnout.
Druhá vrstva: Obdobné, co první.
Třetí vrstva: Měla by chránit před větrem a před vlhkem. Základem je prodyšnost.
Čtvrtá vrstva: Měla by chránit před větrem, vlhkem a být odolná a prodyšná.
Funkční prádlo- 1. vrstva
Ať už lezete v horách, nebo vlastně kdekoliv v outdooru, první vrstva, aneb funkční prádlo, je základem. Univerzálním řešením je triko s dlouhým rukávem, které poslouží v zimě. V nejhorším se dá vždy vyhrnout.
Vhodně by mělo být vyrobené z merino vlny. Tato trička jsou lehká.
Fleece- 2. vrstva
Fleece je vhodným izolantem, který zároveň svede odvádět pot z těla. Je mechanicky odolný a chrání před větrem.
Softshell- 3. vrstva
Softshell chrání před větrem a lehkým deštěm. Vybrat si můžete typy s, či bez membrány. Membrána odolává větru na 100% ale poradí si i s deštěm. Bez membrány bude softshell prodyšnější a obalený hustou tkaninou, která vás ochrání před větrem. S deštěm si poradí jen málo.
Softshell bez membrány se doporučuje hlavně v teplých měsících.
Softshell s membránou v zimních měsících či sněhových/dešťových podmínkách.
Hardshell- 4. vrstva
Bunda na horolezectví
Tato svrchní nepromokavá vrstva se musí vybírat s patřičnou pečlivostí. Musí tedy především:
- Musí dobře padnout- Bunda dobře sedí a neomezuje vás v pohybu.
- Kvalitní materiál je základ- Volte z osvědčených membrán jako třeba Gore-Tex nebo BlocVent.
- Větrání v prostoru pod pažemi- Bunda je tak super prodyšná. Nemusíte se tak z ní vysvlékat.
- Kapsy a prostor- Bunda by je měla mít mimo prostor, kam ukládáte úvazky.
- Kapuce- Kapuci kombinujte s kvalitní lezeckou přilbou
Kalhoty na horolezectví
Zásadně musí být nepromokavé; aby nejen odolaly dešti z nebe, ale i kapkám, co stékají dolů z bundy.
Vhodné jsou ty, které mají dvě kapsy na zip, které se tak oblečou i přes pohorky; nazývají se převlekovými kalhotami.
Robustní technické kalhoty pak jsou extrémně odolné, ale těžké.
Peří či syntetika- 5. vrstva
Péřové zateplovačky se vejdou do batohu a dají se nosit pod nepromokavou bundou.
Silná péřovka je vhodná do vysoce mrazivých podmínek. Má více než 250g peří.
Překvapily vás nějak tyto informace? Myslete hlavně na to, že ke sportu je třeba přistupovat opatrně a pečlivě. Začněte na boulderu a postupně se přesouvejte na složitější stěny. Vyberte si kvalitní vybavení, které vás dobře ochrání.
Posouvejte své možnosti a zanedlouho jistě budete zcela perfektní! Přejeme hodně štěstí a doufáme, že si horolezectví užijete.