
Tento sport zná snad každý. Minimálně pak jeho odnož, minigolf, který sice nemá s pravým golfem moc společného, ale poslouží nám jako dobrá orientace. Golf je tedy elegantní, pomalý a poměrně nelevný sport. Přesto si nachází fanoušky po celém světě. Vždyť je to až zenová praktika; klid, koncentrace, příroda a ticho. Jak se tedy tento sport naučit? Co si pořídit a jak vlastně začít?
Co se dozvíte v článku:
Výhody golfu
✅Golf není sport, ke kterému potřebujete bůhvíjaký talent či předpoklady.
✅Je to celosvětově jeden z nejrozšířenějších sportů
✅Je relaxační
✅Jste v přírodě
✅Je vhodný pro každého; pro malé děti, dospělé i seniory
✅Hra zaměstnává jak mysl, tak ducha
✅Každé golfové hřiště se pyšní jiným designem. Ten je závislý na typu krajiny a vegetace, takže se hráč neustale setkává s novými výzvami.

Co je to golf?
Golf je bezkontaktní, venkovní sport.
Hraje se ve skupince až po 4 hráčích. Každý hráč však hraje za sebe.
Principem hry je dostat golfový míček z odpaliště až do příslušné jamky, a to odpalem, k němuž hráč používá různé druhy golfových holí. Podstatou je dostat míček do jamky, a to na co nejmenším počtem ran.
Samotná pravidla tvrdí, že míček může být dostán do jamky jediným odpalem, či sadou menších odpalů. To vše samozřejmě v souladu s pravidly.
Své kořeny nachází sport v krajinách Britských ostrovů, ale jejich první známky pozorujeme už ve staré Číně. Golf patří mezi olympijské sporty. Do programu letních OH byl zařazen kolem roku 1900 v Paříži.
Golfové hřiště
Hřištěm na golf je travnatá plocha, složená z 18 jamek. Rozměry hřiště bývají kolem 6 km. Tráva je posekaná kolem 3 mm, což dovoluje míčku optimální pohyb po ploše, aniž by se v ní zasekával aj.
Mezi odpalištěm a jamkou nalezneme prostor zvaný fairway, který je nízko sekaný. Je tomu tak proto, že jamky jsou od odpaliště rozmístěné tak, že se do nich dá trefit jediným úderem. Jakmile však nezaskórujete na poprvé, přibližujete se postupně po délce fairway, a menšími odpaly posouváte míček až k jamce.
Během golfu se hráč setkává s řadou překážek, a to v podobě písečných převisů, potoků, rybníků, nebo travnatých ploch jako třeba foregreen či rough.
Jamka má průměr kolem 10,8 cm a hloubku téměř stejnou, a to s 10,16 cm. Vyztužuje se plastovou vložkou, do které se pak zapíchne plastová tyč s vlajkou. Jamka je tak viditelná i na dálku. Její pozice je proměnná.

Jamka
Místo, tedy otvor, kam se snažíme dostat míček. Golfová hra začíná prvním odpalem směrem k první jamce a končí tehdy, když míček spadne do jamky na 18. stanovišti.
Každá jamka má začátek na odpališti, odkud hráč střílí. Na odpališti má poté hráč dovoleno postavit míček na vyvýšené místo, což je často podložka (týčko), která se postaví či zarazí do země.
Malá terminologie
Green– jamkoviště
Putt– rána na greenu, při níž se míček nevznese do vzduchu.
Fairway– dráha, po níž hráč postupuje až k jamce. Tráva je tam krátce střižená (cca po 100 metrech od odpaliště).
Foregreen– v tomto úseku je tráva sekaná výše než je green. Nachází se mezi greenem a fairway. Jedná se o překážku.
Rough– nesekaná tráva kolem freeway. Další překážka.
Semirough– výška sekání trávy, optimální pro hledání míčků v trávě.
Bunker– písečná překážka

Co potřebuji na golf?
Každý slyšel, že golf je sport pro zbohatlíky a jistě vás i často odradily všechny ty řeči o tom, že za vybavení na golf utratíte nekřesťanské částky. Připomínáme proto, že každý sport může být hrán na různé úrovni. Ale nezaměřujte se jen na rovinu exkluzivity. Vybrat si můžete i levnější vybavení, které bohatě vystačí pro každého začátečníka.
Nenechte se zviklat představou, že hrát se dá jedině za předpokladu, že máte tu nejdražší hůl. Ze začátku si hole můžete jen vypůjčit a nebo si je můžete pořídit second – handově.
Poté ale vyvstává další problém, a to ten, že ze začátku nemáte zkušenosti ani potřebné znalosti. Nevíte o každém parametru potřebném pro výběr dobré hole. S tím vám tedy poradí profesionálové v obchodech. Nebojte se s nimi proto poradit a rozšířit si vědomosti.
Golfová hůl
Švih samotný se nijak nemění a bude stejný, ať máte jakoukoliv hůl. Přesto platí, že s výběrem dobré hole jde ruku v ruce i výkonnost. A to jednoduše proto, že každý úder bude jiný, a hůl vás při nich může podpořit. Na každou vzdálenost je proto vhodná jiná hůl, a její volba je úměrná síle a směru větru, stejně jako terénu a povrchu dráhy. Hole se liší sklonem a délkou úderové plochy. Čím menší je číslo hole, tím menší je sklon hlavy a tím delší je shaft- delší rána. Cena je cca kolem 6 000,-

Hůl se skládá z hlavy, násady a držadla. Samotné hole se pak dělí na:
Patry– Patry jsou specifické hole pro doražení míček do jamky. Mají k zemi kolmou úderovou plochu.
Železa– Železa mají kovovou hlavu. Používají se na kratší a přesnější rány.
Dřeva– Dřeva bývávala dřevěná, dnes jsou však kovová. Používají se na dlouhé rány.
Hybridy– Hybridy jsou podobné dřevům, ale liší se váhou a výplní.
PW, SW, LW (pitching wedge, sand wedge, lob wedge)- Jedná se o nejkratší železa na krátké přihrávky, hru z písku aj.
Půlset– Jedná se často o putter, jedno dřevo s označením 5, tři železa s označením 5,7 a PW.

A co dále?
Další vybavení, které byste měli zvážit jsou:
Rukavice– Stačí jedna. Pro praváky se nasazuje na levou ruku. Hole se tak neprotáčí ve zpocené dlani a nevznikají proto puchýře. Cca 500,-
Speciální boty– Ty mají podrážku přizpůsobenou tak, že nekloužou po mokré trávě. Jsou také prodyšné a nepromokavé. Cena cca 1 600,-
Oděv– Klasickým golfovým „lookem“ jsou bavlněné šortky a tričko. Myslete však na to, že hra trvá poměrně dlouho, a počasí se během ní může snadno změnit; a z krásného dne je náhle bouřka. Buďte proto připraveni i na to. Cena cca 1 800,-
Deštník– Nejedná se o klasické deštníky. Tyhle jsou totiž odlehčené. Cena cca 600,-
Pokrývka hlavy– Zde si zvolte čepici jakou potřebujete. Ať už je to klobouček nebo kšiltovka. Myslete hlavně na to, že pokrývka má za úkol vás ochránit před sluncem, ale nesmí překážet. Nechcete si tak během hry neustále držet příliš velký klobouk. Pokrývka by měla padnout jak ulitá a být prodyšná. Cena cca 500,-
Míče– Míčky jsou opatřené tzv. dimply, aneb prohlubněmi. Ty pomáhají lepšímu a přesnějšímu letu. Typy se liší náplní a tvrdostí- dražší typy jsou měkčí. Cena cca 100,-
Bag– Bag je vak na hole. Můžete je nosit na zádech nebo je připnout k vozíku. Důležitá je variabilita kapes a nízká hmotnost. Při výběru doporučujeme bagy s členěním přepážek, kde se předchází míchání holí. Cena cca 1 600,-

Jak probíhá hra?
Hra na rány je založená na tom, že se jamky hrají v daném pořadí; chronologicky. Jedno kolo tak představuje hru 18 jamek. Pokud má hřiště jamek jenom 9, pak se hraje 2x.
Každá hra začíná na odpališti a končí přítomností míčku v jamce. Úkolem je dostat míček do jamky co nejmenším počtem ran. Vyhrává ten, kdo jich použil nejméně.
Hra na jamky (jamkovka), je pak odlišná od hry na rány, a to přítomností dvou hráčů, jež proti sobě soutěží. Ten, který svede trefit jamku na co nejmenší počet ran, obdrží jeden bod. Jestliže je to remíza (stejný počet ran u obou hráčů), obdrží hráči půl bod.
Hra může skončit, jakmile je jasné, že hráč nemůže soupeře už za žádných okolností porazit. Hráč tak vede o takový počet jamek, jaké je potřeba ještě odehrát (dormie). Zároveň může být ale delší než 18 jamek, a to v případě stejného počtu bodů.
Každá hra probíhá s vlastním míčkem. Někteří hráči mají nosiče (kedy), kteří nosí jejich věci a hledají ztracené míčky. Skupinky hráčů pohybujících se po hřišti se označují jako flight (1-4 hráči). Po odehrání z odpaliště kolo započne ten, jehož míček byl nejdále do jamky.
Vítěz je posuzován je součtem trestných ran a celkový počtu ran.

Co je to par?
Každá jamka je označena parem. To je číslo závislé na délce a obtížnosti jamky. Tedy přiměřeně počet ran, které má hráč odehrát, aby se dostal do otvoru jamky.
Kde začít hrát?
V Čechách se setkáte především s poloprofesionální kluby, kde si musíte platit členství. Ty vám dodají výbavu, zaručují kvalitní vzhled hřiště a komfort. Každý klub má ceny jinak nastavené, a od toho se pravděpodobně odvíjí i jeho úroveň.
✅Výhodou je, že jste tak trochu nucení členství využít.
❌Nevýhodou je, že je celkem drahé.
Stejně jako všechno, i golf se můžete naučit sami. A to s pomocí různých tutoriálů, knih aj. Přesto každý znalý hráč může doporučit navštěvovat profesionály. Jaké to má výhody?
Výhody | Nevýhody |
Nezafixujete si tak zbytečné chyby, které by bylo s postupem času těžké se odnaučit. | Kluby jsou poměrně drahé- členství je kolem 10-40 000 kč. |
Placením příspěvku jste nuceni golf skutečně hrát | Ze začátku je to poměrně investice |
Učit vás budou golfoví mistři- také označováni jako PRO. Ti se dělí do skupin s označením G1 až G3. | Musíte splňovat pravidla podle PGA Czech |
Golfová estetika
Nepředstavujte si golf jako sport, kde párkrát pinknete do míčku a je konec. Golf má svá pravidla a estetiku, a obojí je nutno dodržovat. Nejsou sice tak striktní, jako bývaly, ale během jejich porušování byste se mohli setkat s nepřátelskými pohledy. Ale nemějte strach. Nejde o nic jiného, než fair play a pár pravidel k tomu. S těmi vás však seznámí váš příslušný klub.

Jaká jsou?
- Nepohybujte se a nemluvte v blízkosti hráče, jež zrovna odehrává míč.
- Nevylepšujte si skóre.
- Nezdržujte či neobtěžujte spoluhráče.
- Pomáhejte ostatním.
- Dodržujte dress code- nenoste proto džíny, lacláče, tílka, košile aj.
- Nesnažte se hrát na černo.
- Hrajte se svým míčem.
Závěr
Golf je velice specifický sport. Hmotu při něm nenaberete, ale jistě si ho užijete. Spojuje pohybové vlastnosti, koncentraci a jste na čerstvém vzduchu. Pokud vás tento sport vždy fascinoval, neváhejte a vyzkoušejte si ho. V obchodech vám jistě rádi poradí, jak si vybrat tu pravou hůl. Přejeme hodně zábavy.