Fitness hodinky aneb peklo nebo ráj?

Každý sportovec už v dnešní době většinou používá fitness hodinky (nebo takzvané chytré hodinky), na kterých sleduje své sportovní výkony, spálené kalorie, tepovou frekvenci nebo kvalitu spánku. Na trhu najdete mnoho různých druhů, z kterých můžete vybírat. Od těch nejzákladnějších za běžně dostupné ceny až po cenově dražší pro náročnější uživatele.

Cena fitness hodinek poměrně věrohodně kopíruje také kvalitu a přesnost, proto je lepší vybírat od zlaté střední cesty (průměrných cen) po kvalitnější s vyšší cenou. Tento článek není o správném výběru fitness hodinek, ale o pozitivních přínosech a také negativních, které uživatelé často nevnímají. Jsou fitness hodinky pro sportovce rájem nebo peklem?

Benefity fitness hodinek

Chytré hodinky nabízejí spoustu funkcí a benefitů, kterých můžete čerpat. Jedná se o sportovní funkce, které si rozepíšeme více, ale také běžné funkce jako budík, notifikace hovorů a SMS zpráv, často také možnost plateb přes chytré hodinky nebo možnost přehrávání platby. A jaké sportovní funkce můžeme využívat?

  • Krokoměr
  • Tepová frekvence
  • Spálené kalorie
  • Monitoring spánku
  • Záznam trasy
  • Měření tempa
  • Měření EKG
  • Záznam sportovních aktivit (běh, cyklistika, plavání, posilování, intervalový trénink, často také individuální a další sporty)

Negativní stránka fitness hodinek

Fitness hodinky mohou mít také negativní dopady pro uživatele. Často sportovci a uživatelé se spoléhají pouze na hodinky, sledují spálené kalorie, tepovou frekvenci, kroky daný den a při nedostatečné denní aktivitě jsou schopni jít o půlnoci běhat, skákat, dřepovat, aby spálili svých dva tisíce kalorií.

I ty nejkvalitnější fitness hodinky nejsou stoprocentně přesné a při dvou totožných trénincích napočítají jiné množství spálených kalorií, proto je dobré sledovat tyto údaje, ale nestavět na nich kvalitu tréninku.

Jít na trénink s vybitými hodinkami je pro spoustu lidí neřešitelným problémem a raději takový trénink vynechají, protože co hodinky nezapočítají, to jako by nebylo. Lidé bez hodinek spálí stejné množství kalorií jako lidé, kteří chytré hodinky mají, proto pokud se Vám stane, že máte rozbité/vybité hodinky, nepropadejte panice, i trénink bez nich se bude počítat a dostane Vás o krok blíže Vaším cílům.