Patříte mezi vášnivé lyžaře a chcete do svého koníčku zapojit i své dítě? V první řadě je potřeba brát v potaz věk dítěte z důvodu fyzické zdatnosti. Věková hranice jsou 2-3 roky, je nezbytné se obrnit velkou trpělivostí. Možná, že se dítěti nebude hned napoprvé dařit, což se mu nebude líbit. Rozhodně své dítě do ničeho nenuťte, abyste mu lyžování neznepříjemnili. Pokud už bude dítě lyžování bavit, víme, jak vybrat lyže a co dalšího se bude do výbavy hodit.
Co se týče výbavy, postačí, když si ji pro začátek zapůjčíte přímo u sjezdovky. Personál vám zajisté poradí s výběrem, a pokud se náhodou stane, že lyžování vaše dítě nenadchne, můžete vybavení vrátit, což se hodí i po stránce ekonomické vzhledem k tomu, že vybavení nepatří zrovna k nejlevnějším položkám.
Co se dozvíte v článku:
Co všechno bude dítě potřebovat k prvnímu lyžování?
Zateplená, ale prodyšná kombinéza
Určitě je potřeba myslet na kombinézu, aby dítěti nebyla zima při sjezdovém lyžování. Taková kombinéza musí být oteplená bez jakýchkoliv děr nebo mezer, přes které by mohlo foukat, nebo by se do nich mohl dostat sníh. Důležitou vlastností kombinézy na lyže pro dítě je nepromokavost. Tuto vlastnost zajistí kvalitní zátěr nebo membrána. Kombinézy s membránou dokážou skvěle odvádět pot, takže jsou pro děti velmi pohodlné. Plusem je, když je kombinéza prodyšná a oděruvzdorná, aby zvládla veškeré dětské hry. Má-li kombinéza protisněhové manžety, nedostane se při pádu pod kombinézu dítěti sníh.
„První vrstvou by mělo být kvalitní termoprádlo, které bude odvádět případný pot. Druhou trika či mikinky z tenčího či silnějšího fleecu apod., jež naopak udržují tělesnou teplotu. Třetí vrstvou, která dítě ochrání před nepříznivými venkovními vlivy, by pak měla být zateplená zimní bunda a kalhoty nebo kombinéza,“ radí Petra Tichá, odbornice na technické oblékání dětí z portálu Skibi.cz.
Zdroj citace: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/co-sbalit-ditetina-lyzak-jak-pripravit-dite.A170101_210043_deti_haa
Helma jako nutnost a ochrana zdraví dítěte
Další důležitou částí výbavy malého lyžaře, a to opravdu hodně důležitou (mimochodem je dobrá i pro dospělé zkušené lyžaře, je lyžařská helma, která snižuje riziko úrazu. Helmu je potřeba vybírat podle několika důležitých kritérií.
- Helma musí splňovat bezpečnostní normu, to znamená, jestli je označena certifikací CE EN 1077 třídy B. Tato norma znamená, že splňuje technickou normu pro lyžařské a snowboardové přilby. Díky tomu víte, že se jedná o testovaný produkt, který opravdu něco vydrží.
- Dítě by si mělo helmu vyzkoušet ještě před nákupem, aby mu byla maximálně pohodlná. Když dítěti přilbu nasadíte, nesmí ho nikde tlačit ani po 15 minutách nošení. Helma musí zkrátka pohodlně sedět na hlavě.
- Helma a lyžařské brýle – ideální je kombinace lyžařské helmy s brýlemi. Pozor, aby upínací přezka gumy nezasahovala do upínací přezky na helmě.
- Kupte dítěti takovou helmu, aby bylo možné ovládat její zapínání i v rukavicích. Nedoporučujeme bajonetovou přezku nebo ráčnu se zoubky. Cvakání zoubků děti láká, aby si s přezkou hrály a buď si ji mohou příliš utáhnout, nebo naopak povolit.
- Vnitřní upínání helmy musí být takové, aby dítě nikde netlačilo nebo nedřelo. Zároveň se nesmí helma uvolňovat za jízdy.
- Krytí uší – dnešní moderní helmy nemají krytky uší pod skeletem. Teď frčí krytky potažené kůží nebo textilní. Tak aspoň lze lépe slyšet okolí a vaše dítě bude vnímat lépe vaše pokyny instruktora.
Dětské lyže nevydrží příliš dlouho
Dbejte na to, aby délka lyži byla o 10 – 20 cm kratší, než je výška vašeho dítěte, to znamená, že lyže by měly zasahovat přibližně pod jeho bradu. Menší děti dokážou snést i rozdíl 30 centimetrů, protože, čím jsou lyže kratší, tím snadněji se ovládají. Většinou můžete dětské lyže koupit i s vázáním, nicméně nastavení a montáž nechte na odbornících. Je důležité kupovat dětské lyže na každou sezonu nové, protože je zapotřebí dodržovat ideální délku lyží k výšce dítěte. A děti rostou rychle. Někdy se vyplatí dětské lyže spíše půjčit.
„Nemá cenu dětem kupovat lyže delší, aby jim vydržely i další sezónu. Je to zbytečné, trápily by se na nich a nemuselo by je lyžování bavit. Opravdu na tom neušetříte. Co se týká výběru lyží, máme jasno – ideálně po nos,“ doporučuje bývalá česká alpská lyžařka Klára Křížová.
Zdroj citace: https://www.youtube.com/watch?v=nc996Ztkbzs
Lyžáky by měly být o centimetr větší, než je noha dítěte
Důležitou součástí lyžování dětí jsou lyžáky. Lyžáky by neměly být moc velké. V případě, že bude mít dítě tuto botu příliš velkou, nebude chtít lyžovat. Nezvládne pořádně nakleknout a ztratí kontrolu nad lyžemi. Takže vybírejte botu maximálně o centimetr větší, než je noha dítěte. Doporučujeme botu zkoušet i s teplou hrubou ponožkou. Pro menší děti se hodí jednopřezkové, starší zvládnou i vícepáskové lyžáky.
Lyžařské hůlky se u dětí nepoužívají
Hůlky se u dětí, které s lyžováním začínají, vůbec nepoužívají. Děti se na výuku lyžování bez hůlek lépe soustředí a výrazně se tak snižuje riziko úrazu.
„Hůlky bych ze začátku dětem vůbec nedoporučila. Když, tak až kolem čtvrtého nebo pátého roku. Děti ty hůlky mermomocí chtějí, ale je to něco navíc, plete se jim to pod nohama, nejsou schopni soustředit se na přenášení váhy,“ radí bývalá česká alpská lyžařka Klára Křížová.
Zdroj citace: https://www.mom4moms.cz/mamanews/jak-pripravit-deti-na-prvni-jizdu-na-lyzich
Kolik stojí vybavení pro dětské lyžování
Vybavení | Cena |
Dětské lyže | 1 000 – 3 500 Kč |
Lyžařské boty | 1 500 – 3 500 Kč |
Lyžařská helma | 800 – 4 000 Kč |
Dětská kombinéza | 900 – 3 000 Kč |
Lyžařské brýle | 500 – 1 000 Kč |
Závěrem o vybavení pro děti na lyže
Lyžování může být pro dítě zajímavým sportem, který ho bude bavit. Některé děti se s lyžováním setkají až ve chvíli, kdy cestují na lyžařský výcvik. Dítě ale může začít lyžovat klidně i od útlého věku. Vybavení na lyže pro děti můžete částečně koupit a částečně si půjčit. Dítě bude z lyží rychle růst.