Cvičení na trampolíně

ženy na trampolíně

Jako malé děti jste určitě rádi skákali na trampolíně. Dneska už existuji i trampolíny pro jednotlivce. Pokud chcete tedy začít cvičit na trampolíně, nemusíte si kupovat velkou. Bude Vám stačit malá cvičební trampolína, která se pohodlně vejde do místnosti. Cvičení na trampolíně se postupně stalo trendem. Skákat na trampolíně může opravdu každý bez ohledu na věk.

Jumping, jak se nazývá cvičení na trampolíně, je velice efektivní. Střídá se na trampolíně několik cviků. Rádi si zacvičí Jumping právě ti, co mají rádi kardio cvičení. 

Výhody

  • Začít můžete v každém věku – věk není omezen (pro děti, pro seniory).
  • Ceny trampolíny už od 1200,- do 10 000,-.
  • Můžete cvičit doma nebo ve fitness centrech.
  • Snížení tělesné hmotnosti.
  • Příznivé účinky na zdraví – ustupující bolest kolen.
  • Pocit štěstí – vyplavení endorfinů.
  • Tichá trampolína při skákání.
  • Větší motivace k cvičení, než u jiných sportů.

Nevýhody

  • Nutné místo pro trampolínu
  • Možnost zranění

Výběr fitness trampolíny

Začínáte s jumpingem? Pak si přečtěte následující rady při výběru trampolíny.

Ze začátku si ujasňujete, jak často budete trampolínu používat a zda na ní máte místo. Pro začátečníky je vhodná fitness trampolína o průměru 136 cm. Připravte se tedy, že je větší a horší na uskladnění. Pak jsou také trampolíny, které mají průměr 120 cm. Tyto trampolíny jsou vhodné pro pokročilé a mají tu výhodu, že se mohou i složit.

Pokud plánujete cvičit, určitě byste měli vědět, že Vaše místnost bude mít na výšku 2,5 m. Což většina místností v domácnosti splňuje.

Trampolíny mají také různé nosnosti. Pokud trpíte nadváhou, je lepší si zakoupit s nosností 130 kg. Jinak nosnosti trampolín jsou mezi 100 kg – 150 kg. Také je vhodné zakoupit nástavce na nožičky. Tím se trampolína stane tichým společníkem při Jumpingu.

Přínosy pro zdraví

Skákání na trampolíně je velice prospěšné. Má řadu účinků na zdravotní stránku člověka. Na trampolíně se stoprocentně zpevníte, a to konkrétně střed těla. Pozitivně rozproudíte krev v těle a zlepší se Vám lymfatický systém těla. 

Podobný článek:  Návod, jak vybrat sportovní hodinky – sporttestery

Pozitivní je i to, že Vaše klouby netrpí tolik, jako například u běhu. A určitě každého potěší, že je to spalovač kalorií. Pokud totiž budete cvičit i jen 10 minut na trampolíně, tak spálíte to, co byste spálili za půlhodinu běhu. A to přece stojí za to.

Skákání na trampolíně má blahodárný účinek na psychiku. Protože když skáčete, tak se Vám uvolňují hormony, jako je dopamin či adrenalin. 

výskoky na trampolíně

Jaké oblečení na Jumping?

Oblečení vybírejte tak, abyste se v něm cítili dobře. To znamená, že byste v něm neměli být upnutí. Ideální je tílko nebo tričko z funkčního materiálu. Nestárnoucí klasikou jsou legíny nebo šortky. Z hlediska bot jsou vhodné boty pro fitness. Boty by tě neměly tlačit, ale zároveň byste tam neměli mít moc volného místa. 

Jak cvičit na trampolíně?

Než začnete cvičit, je nutné se protáhnout tak, jak je to nutné před začátkem každého cvičení a sportu. Určitě si protáhněte nohy – zejména lýtka, zadní a přední stehenní vazy. Dále si protáhněte pomocí jednoduchých cviků ruce. A také se lehce pohupujte na trampolíně. Taktéž ještě raději překontrolujte samotnou trampolínu, než začnete skákat.

Po cvičení je rovněž nutné se protáhnout. Pokud se dobře protáhnete na konci, můžete se ujistit, že druhý den Vás nebude nic bolet.

Cviky pro Jumping

Pokud jste se dostatečně protáhli, nezbývá než začít cvičit. Není nutné cvičit ve fitness centru. Základní cviky, které můžete cvičit, si následně pročtěte a vyzkoušejte. Podívejte se i na Youtube, kde jsou cviky zobrazené.

Základní cvik – stůjte na trampolíně a nohy mějte lehce od sebe. Lehce pokrčte kolena. Nezapomeňte, že ruce zůstávají u těla. A začněte se od trampolíny odrážet. Odraz nemusí být vyloženě vysoký. 

Běh – velmi jednoduchý cvik – běžíte na trampolíně na místě.

Lifting – velmi často používaný cvik i u jiných cvičení. Běží se na místě, ale neodrážíte se celým chodidlem, ale pouze špičkami. 

Podobný článek:  DOMYOS - fitness u Vás doma

Twist – jak název napovídá, budete běhat a při tom rotovat tělem. Velice efektivní na posílení a hubnutí břišních svalů.

Napodobení běhu s vysokými koleny – přestavte si, že běháte s vysokými koleny. Toto aplikujte také na trampolíně. Jen k tomu přidejte i ruku. Tedy aby při výskoku, se pravé koleno dotklo levé ruky. Ruce mějte v bok, nebo tak jak Vám to vyhovuje.

Jumping Jack – s tímto výrazem se určitě setkají ti, kteří alespoň jednou zkusili cvičit. Vyzkoušejte tedy i na trampolíně. V podstatě skáčete s nohama u sebe a pak s nohama od sebe. Využíváte i ruce.

Dřepy – postavte se snožmo a při doskoku roztáhněte nohy a skončete v podřepu.

Přenášení váhy – velmi efektivní cvik na nohy. Přenášíte svou hmotnost z jedné nohy na druhou.

Efektivita cvičení na trampolíně

Skákáním na trampolíně získáte dobrý balanc. Jumping má pozitivní dopady na celulitidu. A pokud budete skákat na trampolíně, získáte výborný benefit. A to, že Vás nebudou bolet záda a kolena. 

Rady na závěr

Jestliže jste si přečetli, byť tento článek nebo jiný a skákání na trampolíně Vás zaujalo, navštivte nejprve fitness centrum. Zde si můžete vyzkoušet právě Jumping. Zjistíte tak, jestli Vám cvičení vyhovuje a zda jste rozhodnutí pro to, že budete cvičit doma pravidelně. Předejdete tak zbytečnému utrácení za přístroj, který byste do týdne hodili do kouta.

  • Cvičení není vhodné pro těhotné (pokud i přesto chcete cvičit na trampolíně, poraďte se se svým lékařem).
  • Při cvičení nebo po cvičení nezapomínejte pít, a to nejlépe čistou vodu.
  • Pokud se budete věnovat skákání na trampolíně minimálně 5x týdně po půl hodině, počítejte s tím, že určitě zhubnete.
  • Z cvičení budete mít dobrý pocit a veselou náladu

Vyzkoušíte také skákání na trampolíně?