Patříte mezi aktivní lidi a rádi chodíte po horách, vyrážíte na túry nebo se procházíte pravidelně v přírodě? Zcela určitě jste si dali pozor na výběr správné obuvi. To je sice základem ke zdravému pohybu v terénu, ale není to vše. Využíváte k tomu kvalitní ponožky na trek? Ponožky jsou v botách velmi důležitou součástí a nemělo by se na ně zapomínat. Podle čeho ale poznat kvalitní ponožky?
„Trekingové ponožky rozhodují o celkovém komfortu chození, proto by měly být izolantem, umět transportovat vlhkost, tlumit nárazy při došlapu a zabraňovat vzniku otlaků. Určitě nedoporučuji vzít si do bot s membránou bavlněné ponožky, protože výsledek by byl stejný, jako kdybyste si vzali na lyžování bavlněné tričko pod funkční bundu – na nohou byste měli zpocené mokré ponožky,“ tvrdí specialista na outdoor Vít Hruška z 4camping.cz.
Zdroj citace: Zdroj citace: https://tojesenzace.cz/2018/04/23/nejlepsi-spolecnici-na-cestach-dobre-ponozky/
V první řadě je potřeba si uvědomit, že ponožka je to první, co nás dokáže ochránit před puchýři, otlaky nebo odřeninami. Mezi pokožkou a obuví není žádná jiná krycí vrstva, a proto by výběr ponožek měl být pečlivý. Noha je při chůzi namáhána prakticky ze všech stran a o to více to platí v náročném terénu. Kvalitní ponožka do trekové obuvi zajišťuje odvod potu, ale zároveň dokáže vaši nohu udržet v teple a suchu. A právě odvodu potu je jedna z důležitých vlastností ponožky na trek. Pouze s trekovými ponožkami můžete vytěžit vaši drahou trekovou obuv na maximum. V opačném případě při použití klasické ponožky, jsou benefity této obuvi minimální.
Co se dozvíte v článku:
Jak se rozdělují trekové ponožky?
Ponožky na trek se dělí do několika skupin. Dělí se podle ročního období na letní, zimní a celoroční, podle technologie při výrobě na jednodruhové, vícedruhové a speciální, a také podle materiálu. Využívá se umělý, vlněný a kombinovaný materiál.
Z hlediska výroby trekových ponožek se využívají především přírodní vlákna, která sají, dokážou absorbovat vlhkost a vlákna syntetická, která jsou nesavá a naopak vodu odpuzují. Velmi často se ale v praxi kombinují přírodní materiály s umělými. Často využívaným materiálem je ovčí vlna merino s vlákny pod 25 mikronů, čímž je zajištěno, že vás materiál nebude nijak škrábat. Výhodou ovčí vlny je i schopnost vydržet dlouhou dobu bez zápachu, čemuž dopomáhá dobré proudění vzduchu a prodyšnost ponožky. Díky tomu se u ponožky vyhnete tvorbě bakterií. U trekových ponožek se využívají syntetická vlákna díky velké pružnosti, měkkosti a vysoké pevnosti. Tento materiál je pak vysoce odolný proti oděru. Nejčastěji se využívá právě kombinace ovčí vlny a polyesteru.
„Pokud dáváte přednost přírodním, vybírejte z modelů, v nichž převažuje vlna Merino, která kromě výborných tepelně-izolačních vlastností vyniká také měkkostí, prodyšností, snadno se udržuje, rychle schne a odolává zápachu. To oceníte zvláště tehdy, pokud nemáte možnost si ponožky několik dní převléknout,“ radí odborník na outdoor Vít Hruška.
Zdroj citace: Zdroj citace: https://tojesenzace.cz/2018/04/23/nejlepsi-spolecnici-na-cestach-dobre-ponozky/
Kvalitní ponožky na trek vám musí dokonale sednout
Není to sice na první pohled tak důležité jako u výběru správné velikosti boty, ale i tak je správná velikost ponožky rozhodující. Jen správně sedící ponožka umí vaši nohu ochránit na maximum. Pokud vám bude ponožka větší, mohou se tvořit puchýře nebo vás může ponožka tlačit. Ponožky na trek jsou perforované v nártu. Vedle toho mají patu a špičku vyztuženou právě proti otlakům. Vedle velikosti ponožky je důležitá i výška jejího lemu. Lem by neměl přesahovat okraj boty. U některých trekových ponožek se můžete setkat s aretačními pruhy. Tyto pruhy zajišťují, že se vám nebude ponožka v botě nijak hýbat.
Závěr a doporučení ponožek na trek
Při výběru ponožek na trek nešetřete. Pouze kvalitní ponožka vám dokáže poskytnout výborné vlastnosti, díky čemuž se budete se cítit skvěle a předejdete zdravotním komplikacím. Navíc ponožky na trek koupíte za cenu okolo 300 – 400 Kč. Nepotřebujete mít desítky párů trekových ponožek, ale pokud chodíte na trek pravidelně, minimálně 2 – 3 páry byste v šatníku mít měli.