Co je to v tenise jestřábí oko?

jestřábí oko v tenise

Jestřábí oko je označení pro kamerový systém, který umí vyhodnotit na základě záběrů, jestli byl míček v kurtu nebo vedle něho. Díky jestřábímu oku je možnost překontrolovat výroky lajnových rozhodčích, kteří dělají chyby, jelikož jsou to jen lidé. Míčky navíc létají vysokou rychlostí.

Může nahradit jestřábí oko lajnové rozhodčí?

Ano, může. Dokonce se to již na některých turnajích stalo. Především v Americe se na turnajích využívá rovnou jestřábí oko. Pokud je míček mimo dvorec, z reproduktorů se ozve nahrané zahlášení autu. K tomuto nahrazení došlo v době covidu, kdy bylo potřeba omezit kontakt hráčů s jakýmikoliv lidmi okolo kurtu.

Kolikrát může tenista využít jestřábí oko?

Na turnajích, kde jsou lajnoví rozhodčí, si může hráč požádat celkem třikrát o přezkoumání výroku rozhodčího v jednom setu. V tiebreaku dostávají hráči další jednu možnost. Pokud se zjistí, že neměl rozhodčí pravdu, jestřábí oko hráčů zůstává a může ho znovu využít. Teoreticky, pokud by měl vždy pravdu hráč, může využívat jestřábí oko neomezeně krát.

Je jestřábí oko v tenise všude?

Systémem jestřábího oka se mohou pyšnit především velké turnaje. Na menších turnajích jestřábí oko ještě není, jelikož je poměrně nákladné pro organizátory. Jestřábí oko se neuplatňuje na antuce. Na antuce totiž míček zanechává zřetelnou stopu dopadu.

Jak si může hráč požádat o jestřábí oko?

Obvykle si hráč může výzvu vzít tak, že okamžitě po zahlášení autu nebo neohlášení autu zvedne ruku, popřípadě zvolá „challange“.