Biatlon – sport stoupá na oblibě díky českým reprezentantům

bialthlon bezecka cast

Biatlon je sport, který kombinuje běh na lyžích a střelbu. Jedná se o sport, který roste na oblibě mezi mladými českými sportovci, kteří mohou vzhlížet k našim biatlonovým legendám. Oblíbeným místem pro biatlon je Nové město na Moravě, kde se jezdí i Světový pohár. Biatlon navíc patří mezi olympijské sporty a zahrnuje řadu disciplín. Znáte všechny disciplíny, délku závodů a podrobnosti ke střelbě?

Kdy vznikl biatlon?

Biatlonová kapitola se píše od roku 1958. V tomto roce se podle historických kronik uskutečnilo první mistrovství světa. To se konalo v Rakousku. To už byl biatlon prakticky tak, jak ho známé. Před tím se soutěžilo v závodech vojenských hlídek. To bylo už na začátku 20. století. Biatlon se velmi rychle vyvíjel a výsledkem bylo jeho zařazení na zimní olympijské hry. V roce 1960 se soutěžilo na ZOH ve Squaw Valley.

Biatlonové disciplíny přehled

Vytrvalostní závod

Jedná se o disciplínu biatlonu, která byla na samém začátku tohoto sportu. Jezdí se trať s délkou 20 km. Střílí se vleže, ve stoje, vleže a ve stoje. Toto pořadí je nutné dodržet. V případě, že se biatlonista netrefí do terče, za každý z nich vyfasuje ke svému běžeckému času 1 minutu.

Rychlostní závod

Rychlostní závod se uskutečňuje na poloviční trati, oproti vytrvalostnímu závodu. Na biatlonisty čeká 10 km trať, kde postupně provedou pouze dvě střelecké položky, v pořadí vleže a ve stoje. Pokud se biatlonista svou střelbou netrefí do terče, je mu za každé minutí započítáno trestné kolo, kterým musí projet. Trestné kolo má 150 m.

Podobný článek:  Jak vybrat běžky?
biathlon cil

Stíhací závod

U stíhacího závodu je na sportovce připravena trať o celkové délce 12,5 km. Na biatlonisty čekají čtyři střelecké položky, ale v jiném pořadí, než u předchozích disciplín. Střílí se nejprve dvakrát vleže a následně dvakrát ve stoje. Pokud závodník mine terč, musí projet trestným kolem. Do tohoto závodu se musí biatlonista kvalifikovat, buď z rychlostního závodu, závodu s hromadným startem nebo vytrvalostního závodu. U rychlostního závodu a závodu s hromadným startem se rozdíly mezi závodníky tvoří podle odstupu na vítěze závodu, který byl určen jako kvalifikační. U kvalifikace z vytrvalostního závodu se čas půlí.

Závod s hromadným startem

U tohoto závodu startují všichni závodníci ve stejný čas. Během závodu musí ujet vzdálenost 15 km. Střílí se v pořadí vleže, vleže, ve stoje a ještě jednou ve stoje. Pokud závodník mine terč, musí za každé minutí na trestné kolo.

Závod v supersprintu

U supersprintu se jezdí trať 2,4 – 3,6 km a střílí se jednou vleže a jednou ve stoje. To ale v kvalifikační části. Ve finálové části je trať dlouhá 4 – 6 km a střílí se na čtyřech položkách. Střílí se dvakrát vleže a dvakrát ve stoje. Pro každou střeleckou položku jsou k dispozici tři náhradní náboje. Pokud by závodník minul všech pět terčů a nestačily by mu ani náhradní náboje, je diskvalifikován.

Štafeta

Štafeta zahrnuje týmy po čtyřech biatlonistech. Jezdí se trať o délce 10 km, tento úsek musí projet každý závodník. Celkově pak tedy tým odjezdí 40 km. Každý biatlonista střílí jednou vleže a jednou ve stoje. U každé střelecké položky lze třikrát dobít náboje. Štafety se jezdí, jak mužské, tak ženské. Novou formou týmové soutěže nebo štafety je závod dvojic muž – žena.

Biatlon výhody sportu

Ať už se do tohoto sportu pustíte aktivně nebo jen jako divák, určitě v něm uvidíte nejrůznější výhody, které dělají z tohoto sportu atraktivní podívanou. Výhodou je, že se pořadí závodu může po úspěšné nebo neúspěšné střelbě rychle měnit. Jedná se tedy o atraktivní sport, který si vyžaduje koncentraci po celou dobu závodu. Tím, že se kombinuje běh na lyžích se střelbou, jedná se o všestranný sport. Díky biatlonu se posílí kondice závodníka, ale i schopnost koncentrace. Během střelby je potřeba dobře mířit a umět se včas vydýchat z běhu. Je to zimní sport, která táhne. Není se čemu divit, výhodou je, že se sportuje venku, obvykle na čerstvém horském vzduchu.

Podobný článek:  Vybíráme brusle na led

Nejslavnější čeští biatlonisté

Můžete být hrdí, že jsme jako malá země ve středu Evropy v biatlonu velmi úspěšní. Nejúspěšnějšími závodníky posledních let byli Michal Šlesingr, Roman Dostál, Ondřej Moravec nebo závodnice Gabriela Soukalová či Markéta Davidová.

Závěrem o biatlonu…

Biatlon vás bude bavit. Jedná se o sport, při kterém rozhodně není nuda a kombinuje schopnost závodníka rychle běhat na lyžích a zároveň kvalitně a přesně střílet. Biatlon se dá jezdit také na kolečkových lyžích během měsíců, kdy není sníh. Trénovat se tak dá v nějaké formě prakticky pořád.