Běh na běžeckých lyžích

Při běhu na lyžích potřebujete rovnováhu

Běžecké lyže jsou primárně určeny k tomu, aby se využívaly k běhu. Zvládnout však správně techniku je vcelku umění, kterému se lyžaři musí učit. Nic není jen tak zadarmo a i tato dovednost se musí učit delší časový úsek, aby byla zvládnuto alespoň natolik, aby se při ní nemohlo nic stát.

Hlavním základem této techniky je správný cit pro rovnováhu a také častá změna těžiště, což obnáší změnu přenosu váhy z jedné nohy na druhou. V případě, že se vám tato dovednost správně nepodaří zvládnout, tak bude problém v dalších technikách jízdy.

Uvědomme si totiž, že vše je jen otázkou cviku a pokud ten není zvládnut precizní formou, tak praxe se už stává fraškou, která by neměla mít své místo tam, kde se někdo snaží o nějaký výkon, který by měl k něčemu být.

Nácvik je důležitou složkou

Průprava nácviku běhu na běžeckých lyžích především volnou technikou často spočívá především v tom, aby rotační pohyby pánve byly natolik správné a dalo se jich využít ke správnému procesu, který při běhu nastává.

Vše není tak jednoduché jako to vypadá v televizi. Běžec na lyžích musí zvládnout spoustu dovedností a technik, které samy o sobě příliš neznamenají, ale v celém souhrnu jsou pak natolik důležité, že jejich špatně provedení by mohlo například závodníka mrzet ještě dlouho.

Hodně důležité jsou kompenzační pohyby obou ramen, které jsou zaměřeny na zvýšení rozsahu pohybu celého trupu a tréninku náročnějšího a pro některé lidi i nedosažitelného skluzového postoje s vychylováním těžiště do obou stran přes pohybovou osu.

Žádný učený z nebe nespadl

Jednotlivé nácviky pak jsou již jen dalším článkem k tomu, aby se vše povedlo přesně podle toho jak má. Nemyslete si, že jednoduchost a především ladnost některých běžců na lyžích je jen dobře zvládnutou technikou.

Správný nácvik, tedy v případě, že chcete, aby byl účinný, by se měl provádět spíše na nějakém mírně se svažujícím svahu, který by dokázal umožnit samovolný pohyb. Nejlepší by asi bylo, kdyby byla dokonale upravená trať a vy si vše vyzkoušíte bez holí. Tak se dá jedině zjistit, zda jste techniku zvládli tak dobře, že se dostanete do pohybu i v případě, že se nebudete odrážet holemi.

To je vcelku důležitý poznatek, neboť v opačném případě, tedy v době, kdy nebudete schopni sjet tento mírně příkrý svah bez pomocí holí, tak se někde děje problém. Asi jste někde udělali chybu, a to je vždy známka toho, že technika nebyla zvládnuta tak dokonale, jak by to jen mohlo být.

Není ale všem dnům konec a tak se pokuste na sobě zapracovat a uvidíte, že nakonec vše dospěje ke zdárnému konci. Jen je třeba, aby jste při první prohře neházeli flintu do žita, jelikož to by pak nikdy nic nemuselo vyjít. Napoprvé to zvládne jen skutečný talent, který ale třeba ve vás dřímat nemusí, tak nevěště hlavu.

Přenášení váhy se dá zvládnout

Přenášení váhy z jedné lyže na druhou je asi základní dovednost, kterou se musíte naučit. Přitom se pokuste o nasazení vždy jedné lyže dopředu a přitom se horní polovinou těla snažte sledovat nohu, kterou dáváte dopředu.

Zpočátku to bude způsobovat jisté problémy, ale pokud je překonáte, tak by vám nemuselo nic stát v cestě za správným zvládnutím techniky lyžování. Donekonečna se přeci nedá vše kazit a tak i vy nakonec přijdete na to, jak se správně natočit přesně tak, aby vaše váha byla maximálně využita.

Hlavně se nesnažte dostávat na hranu lyže. To sice přijde až v další fázi, ale teď by tato dovednost mohla jenom způsobovat matení a tak se do něj zbytečně nepouštějte, to by nemuselo dělat dobrotu. V další fázi totiž následuje postoj, který znáte z rychlobruslení.

Dejte obě ruce za tělo tam, kde máte křížovou oblast a tím si nácvik hodně ztížíte, to by vám mohlo vystačit ještě několik hodin, vše je totiž potřeba si procvičit.

Rychlobruslaři mají tu správnou techniku

Nácvik rychlobruslařské techniky se vám bude hodit. Možná to ještě netušíte, ale to je základ bruslařské techniky při běhu na lyžích. Dostatečná průprava této techniky vám pomůže, najednou zjistíte, že se vše zvládá mnohem lépe a tak se vám daří i zrychlení, které je potřeba. Stejně tak je třeba i zvládnutí rychlé změny postavení z plochy lyže na její hranu, což je důležité proto, aby jste si vytvořili tu správnou pozici pro odraz. Když ke všemu ještě dodáte již nacvičenou rotaci pánve, tak je z půlky vyhráno.

Již zvládáte vše, co je třeba pro úspěšný běh na lyžích, ale je také si uvědomit, že ještě nejste dokonalí profesionálové, kteří nepotřebují žádné rady okolí. Pokud totiž začnete být namyšlení, tak se vše může zvrtnout v docela velkou katastrofu.

Na horách zažijete relax

Běh na běžeckých lyžích je naprosto dokonalý způsob odreagování od všedních dní, kdy někdo z vás je pouze uzavřen v šedivém městě, které nemusí poskytovat tu možnost úniku do zasněžených hor a tak se odreagovat.

Vše je jen otázkou chtění a tak je na vás jediná volba, chcete se dostat na trať a vše si pěkně a důkladně procvičit a nakonec zvládnout, nebo se raději budete snažit hledat výmluvy proč něco nejde. Vymlouvání jde většině lidí dobře, ale je také nutné si připustit, že přeci jen je nutný relax, který na horách můžete využít dokonale. Vše je jen otázkou kompromisu, který vám může jenom dát a nic za to nebude chtít. Sami na to jistě velmi rádi přijdete.