Co se dozvíte v článku:
Pravidla badmintonu
Badminton patří mezi nejrychlejší raketové sporty, kdy rychlost míčku může dosáhnout až 400 kilometrů za hodinu. Svůj původ má v indické hře „poona”, která se později proslavila v Británii a pak i ve světě. Badminton je velmi oblíbenou sportovní hrou, kterou si díky nenáročným pravidlům i vybavení může zahrát každý.
Vybavení a oblečení na badminton
Hlavním vybavením pro badminton je pohodlné oblečení, kvalitní boty na badminton, rakety na badminton a badmintonové míčky.
Rakety na badminton mají své předepsané parametry. Váží něco mezi 70 – 100 gramy a jsou vyrobené především z kovových slitin. Dřevěné rakety jsou už dávno pasé kvůli jejich velké hmotnosti. I když si můžete rakety na badminton půjčit téměř ve většině sportovních center s hřištěm pro badminton, je lepší mít svou vlastní, na kterou jste zvyklí, a která přesně vyhovuje vašim požadavkům.
Pro hru se používají plastové nebo péřové badmintonové míčky. Klíčový je jejich aerodynamický tvar, který způsobí, že se ihned po podání otočí korkem dopředu. Plastové míčky se používají častěji než ty péřové, protože mají delší životnost. Badmintonové míčky se vyrábějí ve dvou barevných provedeních a ve třech tvrdostech, které určují rychlost míčku (poznáte ji podle barevného pruhu kolem korku, zelený = pomalá rychlost, modrý = střední rychlost, červený = vysoká rychlost).
Na badminton se vyrábějí speciální boty. Pokud však badminton nehrajete na profesionální úrovni, vystačíte si s jakýmikoliv sportovními boty s čistou a bílou podrážkou, která v hale nenadělá šmouhy.
Co se oblečení týče, záleží hlavně na hráči. Doporučujeme upřednostit prodyšné a vlhkost odvádějící oblečení, které nezamezuje volnosti pohybu. Svůj badmintonový outfit můžete doplnit o čelenku, která odsaje pot z vašeho čela a potítka nad zápěstí, která splní stejný účel.
Kde se badminton hraje?
Badminton se hraje uvnitř v hale i venku. Při hraní v hale máte tu výhodu, že míček není ovlivněn větrem a hra je tím pádem příjemnější pro obě strany. Podmínkou je volná výška alespoň 5 metrů.
Klíčovým předpokladem pro hru je však rovný neblátivý povrch a bezvětří. Tato základní podmínka potom zájemcům umožňuje, zahrát si badminton téměř kdekoliv, aniž by se omezovali jen na profesionální plochy hal a hřišť sportovních center. Lze jej hrát na trávníku, stejně tak i na betonu, asfaltu či antuce. Se základním vybavením (badmintonové rakety, síť a badmintonové míčky) si tudíž tuto hru zahrajete kdekoliv.
Pro koho je sport vhodný?
Badminton je vhodným sportem pro lidi, kteří oplývají dobrou fyzickou kondicí. Je náročný na práci s dechem a vyžaduje stoprocentní zdraví. U tohoto sportu trpí nejvíce kolena a klouby. Hrát ho mohou muži, ženy i děti, kteří dynamiku sportu zvládnou (tedy ti, kteří už běžně vykonávají nějaký druh sportu). Průměrnou věkovou kategorií jsou lidé od 15 – 60 let. Pokud ale badminton neplánujete hrát na profesionální úrovni, lze si hru přizpůsobit na míru vlastním silám. Při profesionální hře mají hráči k dispozici jen velmi krátké přestávky. Na první pauzu, která trvá jen jednu minutu mají nárok až tehdy, když jeden ze soupeřů dosáhne 11 bodů. Další přestávka je po každém setu (tady už dvouminutová).
Jak se badminton hraje?
Cílem hry je umístit míč přes síť do pole protihráče tak, aby jej soupeř neodpálil zpátky nebo aby se hráč dopustil chyby, která by automaticky znamenala bod pro podávajícího (situace, kdy se míček dotkne soupeře nebo jeho oděvu).
Chybou podávajícího a tudíž bodem pro soupeře je to, že míček spadne do sítě nebo mimo soupeřovo pole. Míč, který dopadne na čáru se v badmintonu hodnotí jako „dobrý”. Míč, který se při letu k soupeři dotkne sítě a skončí na straně soupeře (tak zvané prasátko) je v badmintonu povolený a znamená bod pro podávajícího.
Badminton se hraje na dva vítězné sety do 21 bodů. Bod získává ten hráč, který vyhraje výměnu. Když stav hry dosáhne skóre 20:20, vyhrává ten hráč, který získá dva vítězné body po sobě. V opačném případě se ve hře pokračuje až do skóre 29:29 a zvítězí ten hráč, který jako první dosáhne 30 bodů.
Pokud mluvíme o badmintonu, je potřeba rozlišit, zda se hraje dvouhra nebo čtyřhra. Odlišné jsou v tomto případě rozměry hřiště na badminton. Badmintonové hřiště pro dvouhru je široké 5,18 m a dlouhé 13,4 m. Kurt pro čtyřhru je stejně dlouhý, na šířku má ale 6,1 m. Dvouhra se tedy hraje na „dlouhé a úzké hřiště”, čtyřhra na „dlouhé a široké hřiště”.
Podání v badmintonu
Na začátku hry se o podání losuje. Jak? Většinou se hodí míček o síť a vyhrává ten, na kterého ukazuje špička míče po dopadu na zem. Vítěz si pak může vybrat, zda bude podávat jako první a na jaké straně hřiště bude hrát. V průběhu hry podává vždy ten hráč, který vyhrál předchozí výměnu, dokud podání neztratí. V dalším setu jako první podává ten, kdo vyhrál předchozí set.
Podává se křížem. Při sudém počtu bodů (podávajícího hráče) z pravého pole, při lichém počtu bodů z levého pole.
Podávat se musí spodem. Podávající i přijímající hráč musí stát ve svých polích pro podání oběma nohama pevně na zemi. (Ve čtyřhře se spoluhřáči v podání střídají teprve když po ztrátě podání podání znovu získají).
Při podání v dvouhře může míček dopadnout až k poslední zadní čáře, při čtyřhře musí míček dopadnout jen k bližší zadní čáře.
Zkažené podání znamená ztrátu bodu pro podávajícího, protože se nehraje na druhé podání.
Pozitivní vliv badmintonu na zdraví
Badminton je rychlá a dynamická hra, při které můžete spálit spoustu kalorií. Co se výdeje energie týče, je srovnatelná například s během. Badminton doporučujeme těm, kteří se chtějí začít hýbat, ale nebaví je posilovna či klasické doporučené aerobní aktivity, jako je běh či chůze.
Často se doma nudíte a přemýšlíte do jakého koníčku se pustit? Zároveň si chcete zlepšit kondičku? Začněte s badmintonem. Na první hru potřebujete jen zamluvit si hřiště na badminton a vzít si s sebou pohodlné boty a oblečení. Rakety na badminton, stejně jako badmintonové míčky si ve většině případů můžete za poplatek půjčit. Avšak máme za to, že jakmile si hru zamilujete, budete chtít mít své vlastní vybavení na badminton.